!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Nelahozeves
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Nelahozeves

Do středočeské obce na břehu Vltavy se jezdí zejména kvůli renesančnímu zámku, kde se každoročně koná řada akcí. Výlet však můžete spojit také s prohlídkou památníku v rodném domě Antonína Dvořáka a kostela sv. Ondřeje, kde budoucí slavný skladatel jako malý chlapec poprvé koncertoval.

Nelahozeves a Antonín Dvořák

V Nelahozevsi se 8. září 1841 narodil Antonín Dvořák, jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob. Památník v rodném domě je upravený do podoby z časů Dvořákova dětství a mládí, byť autentických památek se z těch dob dochovalo jen velmi málo. Na náměstí stojí skladatelova socha, každoročně se tu konají slavnosti Dvořákova Nelahozeves a k výletu láká stezka, po níž prý Dvořákovi chodívali k příbuzným do blízkých Kralup nad Vltavou.
 

Zámek paní Polyxeny

Nelahozeves, jeden z nejkrásnějších renesančních zámků v Česku, nechal postavit Florian Gryspek z Gryspachu. V 17. století zadlužení Gryspekové majetek prodali paní Polyxeně z Pernštejna a z Lobkowicz, a právě Lobkowiczům patří Nelahozeves dodnes. Kromě prohlídky interiérů s obrazy starých mistrů si tu užijete dětské prohlídky a také zajímavé akce – koncerty, dobové slavnosti, přehlídky řemesel či ochutnávky vín, navíc v zámecké zahradě si můžete uspořádat skvělý piknik!
 

Z Nelahozevsi na Říp, do Veltrus a k pevnostnímu muzeu

Obec na břehu Vltavy je ideálním cílem pro cyklistický výlet. Z Nelahozevsi snadno dojedete k zámku Veltrusy a zámeckým parkem můžete pokračovat na sever a podél Vltavy až do Mělníka. Pro pěší putování zvolte červenou značku, která přes Jeviněves a Ctiněves vede až na bájnou horu Říp. Kdo hledá bližší cíle, ten může prozkoumat třeba Pevnostní muzeum v Sazené, jehož sídlem je zřejmě jediný předválečný řopík se sedlovou střechou. Objekt lehkého opevnění z roku 1938 by v něm skutečně poznal jen málokdo.
 

Aktuality z města

4. září 2021 13:00

70. ročník hudebního festivalu Dvořákova Nelahozeves

Nelahozeves
Již po sedmdesáté se v Nelahozevsi uskuteční tradiční hudební festival Dvořákova Nelahozeves, který každoročně oslavuje jednoho z nejvýznamnějších a také nejhranějších českých hudebních skladatelů, Antonína Dvořáka. Letošní ročník, který se koná v neděli 5. září 2021, připomene výročí 180 let od Dvořákova narození. Akce se letos hlásí také k připomínkám 1100. výročí smrti kněžny a světice sv. Ludmily, a to především prostřednictvím jednoho z Dvořákových děl oratoria Svatá Ludmila.
26.3.
Zahájení zámecké sezóny v Nelahozevsi

Zahájení zámecké sezóny v Nelahozevsi

Nelahozeves, Střední Čechy
16.4.
Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy
4.6.
Dětský den na zámku Nelahozeves

Dětský den na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy
22.10.
Dýňování na zámku Nelahozeves

Dýňování na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy

Ubytování a restaurace

Pikniky na zámku Nelahozeves

Pikniky na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy