!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Kralupy nad Vltavou

Kralupy leží severně od Prahy na obou březích Vltavy mezi Mělníkem a Slaným. Bývaly oblíbeným místem prázdnin a odpočinku známého básníka Jaroslava Seiferta, dnes se odtud můžete vypravit třeba na zámek Veltrusy nebo na zámek Nelahozeves.

Co musíte vidět v Kralupech nad Vltavou

Podobu města výrazně poznamenal nálet v březnu 1945, kdy Kralupy zasypaly stovky ničivých bomb spojeneckého letectva. Válku ale přečkala jak nejstarší památka, kostel sv. Jakuba Většího v Minicích, tak novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, při povodních roku 2002 zatopený do výše 1,5 metru. Povodně vydržel i 200 metrů dlouhý most T. G. Masaryka, slavnostně otevřený roku 1928. S historií Kralup a významnými osobnostmi se podrobně seznámíte v Městském muzeu
 

Seifertovy Kralupy

Hrob na místním hřbitově, pomník v místní části Lobeček, pamětní síň v muzeu a každoročně pořádaný festival přednesu poezie Seifertovy Kralupy připomínají básníka Jaroslava Seiferta (1901–1986), nositele Nobelovy ceny za literaturu. Z Kralup pocházela jeho maminka a Seifert sem v mládí často jezdil k prarodičům. Město a okolí se objevuje v jeho básních, například ve sbírkách Maminka nebo Býti básníkem. Podle svého přání básník našel na kralupském hřbitově místo posledního odpočinku.
 

Sport, příroda a památky

Milovníkům aktivního pohybu Kralupy nabízejí letní koupaliště, plavecký bazén a zimní stadion. Kdo má rád pěkná přírodní zákoutí, ten by měl vyšplhat na skalnaté návrší Hostibejk s vyhlídkovým altánem, odkud byla roku 1871 pořízena zřejmě nejstarší fotografie města. Můžete se také vydat po červené turistické značce podél levého břehu řeky Vltavy po takzvané Dvořákově cestě, která spojuje Kralupy nad Vltavou s Nelahozevsí a vede až k tamnímu zámku, anebo se vypravit na zámek Veltrusy.
 

Turistická informační centra


28.11.
3.1.
Adventní a vánoční čas v Kralupech – zrušeno

Adventní a vánoční čas v Kralupech – zrušeno

Kralupy nad Vltavou, Střední Čechy
6.12.
Hudební matiné Laca Décziho

Hudební matiné Laca Décziho

Kralupy nad Vltavou, Střední Čechy
9.12.
Vánoční koncert Markéty Wagnerové

Vánoční koncert Markéty Wagnerové

Kralupy nad Vltavou, Střední Čechy
5.11.
Musicfest

Musicfest

Kralupy nad Vltavou, Střední Čechy