!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Buštěhrad

Buštěhrad znáte, i když jste v něm možná nikdy nebyli. Jméno města zaznívá v názvu Buštěhradské dráhy, která v druhé polovině 19. století zamířila z Prahy přes Kladno do Chomutova. S Buštěhradem přitom trať nemá nic společného, nejbližší nádraží leží v sousedních Vrapicích.

Co musíte vidět v Buštěhradě

Buštěhrad má malebné historické jádro s rybníky, barokním zámkem a rozsáhlým parkem, najdete tu také bývalý pivovar. Unikátní jsou zejména úzké uličky Starý Hrad a Hradní, kde jsou dodnes patrné zbytky hradu s bránou, baštou, gotickou lomenou brankou a dalšími detaily. Obyvatelé si část zříceniny rozebrali na stavební materiál a přímo do rozsáhlé ruiny vestavěli řadu malých domků, které postupně zaplnily celý hradní areál.
 

Koho byste měli znát z historie města

Buštěhradský barokní zámek s klasicistní kaplí byl více než sto let majetkem habsburského císařského domu. Vedle slavných osobností tu žila i řada pronásledovaných osob, například trapisti z francouzského kláštera Bellafontaine, které z vlasti vypudily revoluční události, dcera popravené královny Marie Antoinetty i svržený francouzský král Karel X. Pobýval tu se svým vnukem Jindřichem, věčným čekatelem na královskou korunu Francie. Toho na cestách doprovázel vychovatel Joachim Barrande.
 

Cestovatelská potěšení nejen pro milovníky vlaků

Buštěhradská dráha, původně koněspřežná železnice, vystřídaná klasickou tratí, stále existuje. Projíždí pražskou Stromovkou a přes Hostivice vás dopraví až do Kladna, které bylo v době jejího vzniku menší a méně zajímavé město než „císařský“ Buštěhrad. Ve městě trávil mládí spisovatel Ota Pavel, kterého připomíná malé muzeum, jen pár kilometrů směrem na jih leží nově postavená ves Lidice s památníkem obce, přepadené v roce 1942 nacisty a srovnané se zemí včetně gotického kostela sv. Martina.

Aktuality z města

30. červenec 2013 15:30

Buštěhradská zámecká zahrada je otevřena veřejnosti

Buštěhrad
Na konci července 2013 byla v Buštěhradu otevřena zahrada tamního zámku, kde mohou nyní trávit svůj volný čas místní občané i zájemci z řad turistů. Zahrada totiž není jen obyčejným parkem, ale jsou v ní nainstalovány cvičební prvky, houpací sítě a také 2 zátěžové travnaté plochy – jedna i s pódiem, kde se mohou pořádat kulturní či sportovní akce.

Aktivity