Zásmuky

Středočeské město leží přibližně v polovině cesty z Kostelce nad Černými lesy do Kutné Hory. Můžete se projít bažantnicí s neobvyklým Jelením mostem a prohlédnout si malou zámeckou expozici nebo barokní grottu, v letních měsících vás do Zásmuk doveze Polipanský motoráček.

Zásmuky: rodné město Františka Kmocha

Od konce třicetileté války až do roku 1948 vlastnili zásmucké panství Šternberkové. Po restitucích jim byl vrácen zdejší zámek, kde je v hlavní sezoně k vidění expozice Zásmuky v proměnách času, volně přístupný je zámecký park. V centru města na Komenského náměstí stojí pseudorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Pamětní deska v ulici Vyšehrad a na sokolovně připomíná nejznámějšího rodáka, hudebního skladatele a kapelníka Františka Kmocha (1848–1912).
 

Zámek s parkem a grottou

Hlavní zásluhy na proměně venkovského statku v reprezentativní sídlo má Adolf Vratislav ze Šternberka (1627–1703), nejvyšší purkrabí království českého. Zásmucký zámek nechal přestavět v barokním stylu, místo opevnění zřídil park a v něm dal postavit grottu, barokní umělou jeskyni stylově vyzdobenou mozaikami, umělými krápníky a mušlemi. V roce 1690 také přivedl do Zásmuk františkány a založil pro ně klášter s kostelem. Nyní slouží farnosti z Uhlířských Janovic a pořádají se v něm různé kulturní a společenské akce.
 

Skanzen v Kouřimi, motoráček a barokní mosty

O prázdninách jezdí z Kolína do Zásmuk historický motoráček, zastavit se můžete například na zámku Radim. Ve Vlčím dole, kudy dříve vedla hlavní cesta do nedaleké Kouřimi, se dochovaly dva kamenné barokní mosty; můžete se přes ně vydat na výlet třeba do kouřimského skanzenu. Oblíbeným místem procházek je Zásmucká bažantnice s Jelením mostem; pod ním prý procházeli jeleni z obory do zámeckého parku. Severně od města vede lipová alej k novogotické kapli Narození Panny Marie, postavené jako poděkování za odvrácení morové nákazy.

Aktivity ve městě Zásmuky

Zámek Zásmuky

Ranně barokní zámek pánů ze Šternberka byl postaven přestavbou původní středověké tvrze pánů ze Zásmuk. Za minulého režimu byl zámek těžce zdevastovaný armádou, v současné době probíhá rekonstrukce, objekt je však v sezóně přístupný.
Zásmuky, Středočeský kraj

Vlčí důl u Zásmuk

Vlčí důl představuje lesnatý úsek Vavřineckého potoka od barokního mostu k toušické bažantnici. Po pravé straně rokle vede žlutá značka, cesta vlevo, těsně kolem potoka, je neznačená.
Zásmuky, Středočeský kraj

Zámecký park a obora Zásmuky

Důležitou osobností Zásmuk poloviny 17. století byl nejvyšší purkrabí království českého, tedy zástupce samotného císaře v Čechách. Snažil se vytvořit z venkovského statku reprezentativní sídlo: přestavěl jej na zámek, v místech bývalého opevnění zřídil park a za parkem založil oboru.
Zásmuky, Středočeský kraj

Františkánský klášter Zásmuky

Františkánský konvent u kostela sv. Františka Serafinského leží v nejvyšší, jihovýchodní části města Zásmuky. Patří k němu i rozlehlá zahrada. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Zásmuky, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Zásmukách

Neorománský kostel z let 1900 – 1903 byl postaven podle návrhu c.k. stavebního rady J. Krcha s pozdně barokní kaplí z 18. století, která je pozůstatkem staršího kostela.
Zásmuky, Středočeský kraj

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice vás provede okružní trasou po bažantnici. Na pěti zastaveních s herními prvky se dozvíte informace o dvou starých dubech, které zde rostou a o dalších zajímavostech zdejší obory.
Zásmuky, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kutnohorsko a Kolínsko


Zábavný výlet pro děti: za medvědy, co se potkali u Kolína

Znáte dva medvídky z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát? Podle filmového příběhu se potkali u Kolína, vy je najdete v lesoparku Borky na Zálabí: dřevění medvědi hlídají vstup do parku u Křičkovy ulice, o kousek dál najdete reliéf s oběma hrdiny. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
za medvědy, co se potkali u Kolína, Výlety pro děti

Putování za adventním kouzlem v Polabí

Objevte adventní kouzlo Polabí, kdy se v Kolíně a Lysé nad Labem konají vánoční trhy, v Pečkách vystaví klub modelářů stovky mašinek a krásným zážitkem je také návštěva vyzdobených chaloupek ve skanzenu v Přerově nad Labem. Právě tam se totiž konají originální Lidové Vánoce v Polabí.

Prožijte kouzelný čas vánoční v Kutné Hoře a na zámku Kačina

Vánoční čas v Kutné Hoře nabízí spoustu možností, jak příjemně strávit volný čas. Projděte se krásným historickým centrem města a nechte se unést kouzelnou vánoční atmosférou. Zastavit se v adventním shonu můžete na Hrádku a krásné budou také podvečerní koncerty při svíčkách. Adventní čas oživí veselými výstavami a prohlídkami blízký zámek Kačina.

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.