!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvaly

Středočeskému městu, které leží východně od Prahy směrem na Český Brod, dalo jméno údolí potoka Výmoly. Na rozdíl od okolních rovin leží v „úvalu“, v krajině plné lesů a hájů, rybníků a malebných přírodních zákoutí. Vydejte se pátrat po tajemství lesa Vidrholec nebo na procházku Škvoreckou oborou.

Úvaly: město Arnošta z Pardubic

Dominantou Úval je barokní kostel Zvěstování Páně poblíž náměstí Arnošta z Pardubic, najdete tu také pomník Arnošta z Pardubic z roku 1869, jejímž autorem je akademický sochař Jindřich Čapek. První pražský arcibiskup a pravá ruka císaře Karla IV. se totiž podle některých pramenů měl narodit na Hostyni u Úval, ale podle dnešních historiků bylo všechno jinak. Možná šlo o jinou Hostyni nebo tvrz Hostinka na panství pánů z Pardubic ve východních Čechách.
 

Loupežníci z Vidrholce

Ve středověku se neblaze proslulý les Vidrholec táhl od Prahy až k Českému Brodu, dnes je jeho pozůstatkem Klánovický les společně s přírodním parkem Klánovice – Čihadla a Škvoreckou oborou. Vidrholec podobně jako anglický Sherwood poskytoval útočiště lapkům a zlodějům. Co tady loupežníky drželo? Důvod je zřejmý: lesnatou krajinou vedla důležitá císařská silnice z Prahy na Moravu, po níž coby snadná kořist jezdívali obchodníci se zbožím.
 

Menhiry, rozhledna a Králičina

S většinou zajímavých míst v Úvalech vás seznámí Městská naučná stezka. Provede vás Masarykovým hájemrozhledně na vrchu Vinice a seznámí vás také s místním Stonehenge, spirálou z velkých kamenů pro hry na schovávanou, skákání, lezení nebo odpočinek. Oblíbeným cílem vycházek je rovněž přírodní památka Králičina podél toku Výmoly s několika skalkami, zbytky středověkého hrádku Skara, kamenným můstkem a Květnickou studánkou.
 
Celý popis

Aktivity

Rozhledna Vinice v Úvalech

Rozhledna Vinice v Úvalech

Úvaly, Střední Čechy
Úvalské menhiry

Úvalské menhiry

Úvaly, Střední Čechy
Městská stezka Úvaly

Městská stezka Úvaly

Úvaly, Střední Čechy