!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Odolena Voda a vzácný kostel

Odolena Voda, dříve též Vodolina Voda, Odolena Vodis či prostě Odolka či Vodolka, leží v místě osídleném již od mladší doby kamenné, byť první písemná zmínka pochází „až“ z roku 1352.

V centru města stojí zámek, mariánský sloup a barokní kostel sv. Klimenta, postavený podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Autory výzdoby byli umělci z řad Pražské jezuitské koleje, které Odolena Voda patřila až do zrušení řádu v roce 1773.
 

Vítězslav Hálek z Dolínku

Dolínku, který je dnes jednou z městských částí Odolena Vody, se narodil Vítězslav Hálek (1835–1874), básník, novinář a literární kritik. Pracoval jako redaktor Národních listů, kde měl na starosti divadelní rubriku, redigoval almanach Máj, byl vůdčí osobností časopisu Ruch a společně s Janem Nerudou redigoval časopisy Lumír a Květy. Hálek zemřel ve 39 letech na zánět pohrudnice a byl pochován v Praze na Vyšehradě. V Dolínku, kde prožil první čtyři roky svého života, jej kromě památníku a pamětní desky v rodném domku připomíná náměstí V. Hálka a pomník.
 

Toulky Velkým a Malým hájem

Okolní krajinu, kterou protíná několik frekventovaných silnic a dálnice D8, vyvažují dva lesní komplexy přímo ve městě, Velký a Malý háj. Jde o oblíbená místa procházek se sítí lesních cest, lavičkami, dětskými hřišti, tůněmi, studánkami a prameny. Malým hájem prochází naučná stezka, mapující různorodost místních dřevin, na okraji Velkého háje leží Baronský hřbitov, místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, bývalých majitelů velkostatku Odolena Voda – Panenské Břežany od roku 1828 do konce 19. století.

Aktivity

Baronský hřbitov Odolena Voda

Baronský hřbitov Odolena Voda

Odolena Voda, Střední Čechy
Tvrz Odolena Voda

Tvrz Odolena Voda

Odolena Voda, Střední Čechy
Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Odolena Voda, Střední Čechy
Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Odolena Voda, Střední Čechy