!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Liběchov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Liběchov

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska. Čertovy hlavy, jeskyni Klácelku, Harfenici a další díla Václava Levého provázejí pozoruhodné skalní útvary, například věž zvaná Sedm chlebů nebo loupežnické doupě Mordloch.

Liběchov: město na břehu Labe

Liběchov leží mezi Mělníkem a Štětím na břehu Labe. Už z dálky uvidíte barokní kapli sv. Ducha zvanou Kostelíček, k níž od barokního kostela sv. Havla vede křížová cesta se čtrnácti výklenkovými kaplemi a lipovou alejí. V centru města stojí barokní zámek, k procházkám láká zahrada se sochami od Václava Levého a Matyáše Bernarda Brauna. Za vidění stojí i Umělecký mlýn, kde postupně vznikají výstavní prostory a vlastivědné muzeum Liběchovska.
 

Liběchov a Franz Kafka

Díky Labi, krásné přírodě Kokořínska a také snadné dostupnosti z Prahy se Liběchov na přelomu 19. a 20. století stal vyhlášeným místem letních a ozdravných pobytů. Vyrostla tu řada penzionů, vil a letních bytů, na Boží Vodě mezi Liběchovem a Želízy vzniklo sanatorium.

Pamětní deska na bývalém penzionu Stűdl v Želízích připomíná pobyty spisovatele Franze Kafky (1883–1924). V Liběchově byl na prázdninách v roce 1902 coby student práv, po první světové válce se sem několikrát vrátil kvůli léčbě tuberkulózy, naposled v roce 1923.
 

Čertovy hlavy a další překvapení v lesích

Kolem fantastických skalních děl v okolí Liběchova a Želíz vede modře značený okruh Václava Levého. Poznáte jeskyni Klácelku a Blaník, který tvoří reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a Zdeňka Zásmuckého, pokračovat budete k obřím Čertovým hlavám. Kolem kempu a koupaliště v Želízech a podél liběchovských mokřadů pak cesta míří do lesů ke skalní kapli Máří Magdaleny, Harfenici a Hadovi. Hlouběji v lesích pak objevíte loupežnickou jeskyni Mordloch, skalní útvar Sedm chlebů a Hraběcí kapli.

Aktuality z města

10. prosinec 2020 7:00

Za sochami Václava Levého si můžete udělat výlet i v zimě

Liběchov
Devítimetrové pískovcové skulptury nazvané Čertovy hlavy, jeskyně Klácelka, refliéfy Harfenice, Had nebo Sfinga u Želíz na Mělnicku jsou pěkným tipem na výlet v každém ročním období. Pokud ještě nevíte, co s pomalu nadcházejícím volným víkendem, a zároveň byste si chtěli dopřát krátký výlet do přírody, vydejte se za sochami Václava Levého do Želíz u Mělníka.