Jeráb popelavý v ptací oblasti Roždalovické rybníky

Rožďalovice

Lesy, několik rybníků a na břehu jednoho z nich stylový penzion Bučický mlýn, ve městečku pak zámek, barokní kostel a dům s knihařskou dílnou, kde ve své době působil známý umělecký knihař Jenda Rajman (1892–1965) a která nyní funguje jako muzeum knihařství – to všechno jsou Rožďalovice.

Rožďalovice, město s knihařskou dílnou

Městečko ve středních Čechách leží přibližně v polovině cesty mezi Nymburkem a Jičínem. Už zdálky vás upoutají dvě věže barokního kostela sv. Havla a zámek, který slouží jako domov seniorů. Pozornost si zaslouží především Muzeum klasického knihařství, věnované tvorbě uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892–1965). Při prohlídce se seznámíte s dřívějšími způsoby vazby knih a jednodušší knihařské práce si dokonce můžete sami vyzkoušet, muzeum navíc pořádá knihtiskařské kurzy a tvůrčí
dílny.
 

Melantrich a galerie

Tradice řemesel, spojených s výrobou knih, se v Rožďalovicích zrodila dávno před vznikem Rajmanovy dílny: právě tady se totiž roku 1511 narodil Jiří Melantrich z Aventina, významný český renesanční tiskař a nakladatel. Mezi jeho nejznámější díla patří Herbář italského lékaře a botanika Pietra Andrey Mattioliho a Bible Melantrichova, zvaná též Melantriška. Tiskaře a jeho dílo připomíná Galerie Melantrich, pobočka Polabského muzeaPoděbradech, sídlící v patrovém roubeném domě s podloubím.
 

Tipy na výlety plné ticha i zábavy

Rožďalovice obklopují krásné lesy s četnými rybníky; z centra města vás turistická značka dovede k penzionu Bučický mlýn s restaurací a bohatou nabídkou volnočasových aktivit, lákavým cílem pro milovníky venkova je i Farma Košík. Neláká vás lesní ticho a relaxace? Pak se naopak vydejte tam, kde to žije, třeba do barokního zámkupivovarem, staročeskou krčmou, středověkým hotelem a spoustou atrakcí pro děti v Dětenicích anebo na nedaleký pohádkový hrad a zámek Staré Hrady.

Aktivity ve městě Rožďalovice

Zámek Rožďalovice

Původně renesanční zámek, postaven roku 1622. Následně přestavěn pozdně barokně roku 1760 a upravován koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Hlavní portál se sochařskou výzdobou M. J. Brokofa. Zámek není přístupný veřejnosti.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Provedeme vás historickou knihařskou dílnou vybavenou stroji a nástroji, s nimiž v minulém století pracoval významný umělecký knihař Jenda Rajman. Malá expozice jeho krásných knižních vazeb je součástí dílny. Trochu knihařské práce si tu sami vyzkoušíte.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Rožďalovice

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).
Rožďalovice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.