Milovice

Ačkoli se historie Milovic začala psát již ve 14. století, většinou je spojujeme s novodobými událostmi. Synonymem pro město poblíž Lysé nad Labem se totiž stala armáda, na počátku 20. století rakouskouherská, v druhé polovině sovětská. Obyčejný smrtelník se sem nemohl podívat dlouhé desítky let.

Co musíte vidět v Milovicích

Tolik památek jako v jiných městech v Milovicích nenajdete, zastupuje je jen novogotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské postavený po vzniku vojenského újezdu jako náhrada za zničený kostel ve vesnici Mladá. S historií města a zejména jeho vojenskou minulostí se seznámíte v Muzeu Milovicka v kulturním domě na hlavním náměstí a také na mezinárodním vojenském hřbitově, založeném v roce 1915 zejména pro italské vojáky padlé za první světové války; v budově u hřbitova najdete malé muzeum.
 

Náměstí posledního vojína

V bývalém vojenském újezdu, zřízeném již za Rakousko-Uherska roku 1904, žilo během okupace Československa po roce 1968 více než sto tisíc sovětských vojáků. V roce 1995 byl vojenský prostor zrušen, historii připomíná například zvláštní název milovického náměstí 30. června – právě ten den roku 1991 totiž z Milovic odešli poslední sovětští vojáci. V revitalizované krajině vznikla například přírodní rezervace, která se stala novým domovem pro stáda zubrů, divokých koní a praturů.
 

Mirakulum, Tankodrom a zábava ve vzduchu i na zemi

Památek je v Milovicích poskrovnu, zato o zábavu pro volný čas tu není nouze; to vám dokáže třeba oblíbený dětský park Mirakulum s každoroční porcí atraktivních novinek. Úzkokolejka vás dopraví z Mirakula na Tankodrom, kde si užijete jízdy na obrněném transportéru a jiné adrenalinové kousky.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!
18. květen 2019 8:02

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Milovice
Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu v Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách, v Army Parku v Ořechově anebo při akcích ve Vojenském muzeu v Lešanech. Nejlepší je to samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1.6.
Dětský den v Mirakulu

Dětský den v Mirakulu

Milovice, Střední Čechy
14.6.
16.6.
Festival Votvírák Milovice 2019

Festival Votvírák Milovice 2019

Milovice, Střední Čechy
1.8.
3.8.
Let It Roll Open Air 2019

Let It Roll Open Air 2019

Milovice, Střední Čechy