Měděnec

Osada Měděnec leží na hřebeni Krušných hor, v místech s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Staré doly dodnes připomínají těžbu drahých kovů, štolami je prošpikovaný i 910 metrů vysoký vrch Mědník, na jehož úpatí ves leží.

Měděnec a přes tisíc let staré štoly

Nejstarší štoly na Mědníku pravděpodobně vznikly již v 10. století. Těžily se tu zejména stříbronosné měděné rudy; způsoby jejich dobývání můžete poznat při prohlídkách dvou štol, Země zaslíbené a Panny Marie Pomocné. Obec Měděnec spolu s vrchem Mědník tvoří součást společné česko-německé žádosti o zápis hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Nejlepší vyhlídkové místo

Kromě pozdně barokního kostela Narození Panny Marie na náměstí je dominantou obce a okolní krajiny barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na vrchu Mědník. Od ní se otvírá nádherný kruhový rozhled. Na severu se rozkládá údolní nádrž Přísečnice s Jelení horou, východně a severovýchodně stojí na hřebeni Krušných hor několik desítek větrných elektráren. Zahlédnete i část Podkrušnohorské pánve s komíny elektráren a povrchovými doly, Nechranickou přehradu a údolí OhřeKláštercem nad Ohří a Kadaní, jižně za řekou se zvedají Doupovské hory.

 

Requiem a sfingy

Malý pomníček na okraji Měděnce připomíná místo, kde stával Ústav sociální péče. V noci z 1. na 2. listopadu 1984 vyhořel a při požáru zahynulo 26 lidí. Tragédie se později stala námětem filmu Filipa Renče Requiem pro panenku. Další zajímavost objevíte u silničky jižně od Měděnce, která v serpentinách klesá ke Klášterci nad Ohří: nachází se tu přírodní památka Sfingy. Až patnáct metrů vysoké skalní útvary připomínající egyptské sfingy vznikly dlouhodobým působením vody a mrazu.

Aktuality z města

1. říjen 2020 10:30

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou v Krušných horách

Měděnec
Chystáte se na zimní dovolenou s celou rodinou a rádi byste ji prožili v Krušných horách? Pak se nechte inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás určitě nezklamou. Pozveme vás na ty nejelpší sjezdovky, běžkařské trasy, ale i za zábavou pro malé i velké.

Turistická informační centra


Aktivity

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Měděnec, Severozápadní Čechy
Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Měděnec, Severozápadní Čechy
Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Měděnec, Severozápadní Čechy