Varnsdorf

Druhé největší město Děčínska je zároveň největším městem Šluknovského výběžku. Rozprostírá se na březích říčky Mandavy, kterou však jižně i severně odtud lidé znají pod jménem Mandau – Varnsdorf je totiž vklíněný ve výběžku, který ze tří stran obklopuje Německo.

Co musíte vidět ve Varnsdorfu

Při prohlídce města se zastavte na náměstí E. Beneše u barokního kostela sv. Petra a Pavla; pamětní deska připomíná, že právě tady byla roku 1830 provedena první úplná liturgická premiéra Beethovenovy skladby Missa solemnis. Pozornost přitahuje také kostel sv. Karla Boromejského ze začátku 20. století, kvůli zvláštnímu řešení označovaný za kostel bez věže, novogotický Červený kostel z červených glazovaných cihel a ve Studánce novorománský, zdaleka viditelný kostel sv. Františka z Assisi.
 

Největší vesnice Rakouska-Uherska

Na rozdíl od okolních měst, tedy od Krásné Lípy přes Rumburk až po Šluknov nemá Varnsdorf klasické historické centrum, unikátní urbanistický celek vytváří původní rozptýlený vesnický půdorys. Jak k tomu došlo? Když se v roce 1849 sloučila řada malých osad, vznikla největší vesnice Rakouska-Uherska. Městem byl Varnsdorf prohlášen o 19 let později a poslední obec, náhorní osada Studánka, se k němu připojila dokonce až v roce 1980.
 

Hrádek, Kocour a další lákadla

Zdálky viditelnou dominantou Varnsdorfu je romantická stavba zvaná Hrádek; z návrší, jímž prochází hranice s Německem, je hezký kruhový výhled na okolní krajinu, Lužické hory, Krkonoše a Jizerské hory. Pod Hrádkem také uvidíte cíl milovníků dobrého piva, varnsdorfský pivovar Kocour. Možná vás zláká poznávání zajímavých stromů, možná se budete chtít vypravit někam dál, třeba do údolí Milířky anebo k nádherné barokní křížové cestě na Jedlové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Penzion Dvůr pohody ve Varnsdorfu

Penzion Dvůr pohody ve Varnsdorfu

Varnsdorf, Ústecký kraj
Kavárna Café Dlask ve Varnsdorfu

Kavárna Café Dlask ve Varnsdorfu

Varnsdorf, Ústecký kraj