!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Jablunkov

Nejvýchodnější město Česka leží v údolí mezi dvěma beskydskými hřebeny, kudy se proplétá železnice i silnice z Třince na Slovensko. V hustě osídlené oblasti žijí Češi, Poláci i Slováci, což se odráží například v letní folklorní slavnosti Gorolski Święto, svátku česko-slovensko-polského trojmezí.

Co musíte vidět v Jablunkově

Dominantou Jablunkova je historické náměstí s kašnou, renesanční, novogoticky upravený kostel Božího těla a Starý klášter, kde objevíte Světové muzeum a knihovnu Bible. Jihozápadně od centra města se v údolí říčky Lomné nachází plicní sanatorium, slavnostně ostřené v roce 1935. Obklopuje je volně přístupný rozlehlý park s několika sochami Vincence Makovského a arboretum se stovkami vzácných stromů a keřů.
 

Výlet na jablunkovské Šance

Zatímco Těšínsko chránila horská hradba Beskyd a neprostupné lesy, starou obchodní cestu v Jablunkovském průsmyku dlouho nechránilo nic. V 16. až 18. století, kdy Turci okupovali Uhry a nebezpečí se zvýšilo, vzniklo jihozápadně od dnešních Mostů u Jablunkova mohutné opevnění zvané Šance. Zbytky obezděných valů, hradeb a terénní náznaky bastionů s pravidelným půdorysem jsou nejlépe patrné na leteckých mapách, při pěším výletu je můžete pečlivě zmapovat vlastníma nohama.
 

Sport a zábava v létě i v zimě pro malé i velké

V létě lákají k výletům trasy pro pěší i cyklisty; když prší, vezměte děti na největší kryté dětské hřiště v Beskydech v hotelu Stará Ameryka, ve slunečných dnech se vydejte do letního zábavného centra Amerykakoupalištěm a toboganem, lanovým centrem a minigolfem anebo do zážitkového areálu Lesní Správy Jablunkov. Vyzkoušet můžete rovněž Bikeland Gorolia a pivní lázně, v zimě vás nadchnou tři lyžařská střediska, Mosty u Jablunkova, Ski areál Severka a KempalandBukovci.
Celý popis

Aktuality z města

V Jablunkově se chystá festival Gorolski swięto
31. červenec 2019 11:00

V Jablunkově se chystá festival Gorolski swięto

Jablunkov
Již 72 ročník mezinárodního folklorního festivalu v Jablunkově Gorolski Święto proběhne od 2. do 4. srpna v přírodním amfiteátru v Městském lese v Jablunkově. Festival přiláká každoročně tisíce milovníků folklóru. Svou specifickou atmosférou a programem se festival stal známým nejenom v celé České republice, Polsku, Slovensku, ale i v celé řadě zemi Evropy.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Ubytování se sportovním areálem Gorol

Ubytování se sportovním areálem Gorol

Jablunkov, Severní Morava a Slezsko