Havířov
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Havířov

V Česku se města a vesnice „na zelené louce“ nestaví příliš často, zejména v posledních staletích. Pověstnou výjimku představuje Havířov, s osmdesáti tisíci obyvateli dvanácté největší město u nás. Byl založen v roce 1955 jako hornické sídliště v prostoru mezi několika menšími vesnicemi.

Co musíte vidět v Havířově

Na okraji města, kde většina staveb není starší než půl století a je chráněno jako doklad socialistického urbanismu, nečekaně objevíte dřevěnou roubenou stavbu. To je Kotulova dřevěnka, jedna z nejstarších dřevěnic na severní Moravě a ve Slezsku. Pochází z roku 1781 a jde o poslední ukázku původního obydlí chudších obyvatel Ostravska, které už zaměstnávala začínající těžba uhlí, ale ještě si přilepšovali menším hospodářstvím. Kromě prohlídky se sem můžete vypravit na některou z řady akcí.
 

Co mohlo být místo Havířova?

Životice, Bludovice, Podlesí, Šumbark, Dolní Suchá, Prostřední Suchá, Horní Suchá a Dolní Datyně – to byly vesnice, jejichž území zabralo největší nové město v Česku. Jeho název vzešel z veřejné soutěže. Buďme rádi za Havířov, protože tohle město se mohlo jmenovat například Bezručov, Čurdov, Faratín, Lidobudovatelov, Budovatelnice, Budosociokolektivov, Rudohvězdov, Stalin, Gottwaldův Horníkov, Zápotockýgrad, Všemírov, Šťastnov anebo Bezručovy Novoměstské Baně.
 

Zajímavosti ve městě a okolí

Koho zajímají dějiny Havířova a vše o hornictví, měl by navštívit stálou výstavu Historie psaná uhlím ve Společenském domě. Bývalou ves Šumbark dodnes připomíná zámeček, přeměněný na hotel, a blízký kostel sv. Anny, další kostely se dochovaly v Bludovicích a Prostřední Suché. Jižně a východně od Havířova leží vodní nádrže Těrlicko a Žermanice se sportovním areálem Ski & Wake Park, v Prostřední Suché si můžete zajezdit na motokárách v kryté hale.

Aktuality z města

15. červen 2018 16:00

Havířov v květech přináší zábavu pro celou rodinu

Havířov
Po třech letech městem v květinovém průvodu opět projedou nazdobené alegorické vozy, které doprovodí taneční soubory a různé kulturní a sportovní skupiny. Havířov rozkvete v sobotu 16. června 2018 a celou akcí se ponese téma České století. Motivováno jím bude nejen květinové korzo, ale také doprovodný program.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Shothouse

Shothouse

Havířov, Severní Morava a Slezsko