Chotěbuz

Chotěbuz leží v oblasti Těšínského Slezska na česko-polské hranici mezi Českým Těšínem a Karvinou. Osada, která kdysi vznikla v nivě řeky Olše, patřila k nejstarším vesnicím v okolí. Hlavním lákadlem pro výletníky je rozsáhlý archeopark na místě starodávného slovanského hradiště.

Co musíte vidět v Chotěbuzi

Ve 13. století Chotěbuz patřila benediktinskému klášteru v Orlové, který tu míval opevněný dvůr. Jeho posledním zbytkem je zajímavá, asi dvanáct metrů vysoká válcová věž – hláska, stojící poblíž zámku.

Věž zděná z lomového kamene se s přibývající výškou pozvolna zužuje, takže má tvar vysokého komolého kužele. Severovýchodně na ostrohu u osady Podobora můžete navštívit hradiště z doby železné i slovanské, kde současně s výzkumem vznikal archeopark.
 

Za starými Slovany do archeoparku

Na místě, kde již před tisíci lety žili naši předkové, vznikl archeopark, budovaný jako replika slovanského sídliště v období od poloviny 8. století až do 11. století. Dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celém Česku. Prohlédnete si dobové hradby, různé typy obydlí a výrobních dílen. Akropoli obklopuje palisáda, zajímavá je také vstupní brána s věží a mostem. Při prohlídce máte možnost na vlastní oči poznat život v raně středověkém hradišti.
 

Ryby, koupání a Těšínské Slezsko

Že Těšínské Slezsko má co nabídnout, o tom vás přesvědčí restaurace Rybí dům, stojící jen kousek od hradiště. Kromě skvělých pokrmů z čerstvých ryb vás čeká prohlídka obřích akvárií, výstava trofejních ryb nebo vlastnoruční lov pstruhů. Střežit vás bude Veles, slovanský bůh skotu, bohatství a podsvětí; autorem obří betonové sochy je Michal Olšiak. Západně od Chotěbuzi leží vodní nádrž Těrlicko, rozsáhlá rekreační plocha s plážemi a vlekem pro vodní lyžování.
Rybí dům – ryby na všechny způsoby

Rybí dům – ryby na všechny způsoby

Chotěbuz, Moravskoslezský kraj
Muzeum lehkého opěvnění Chotěbuz

Muzeum lehkého opěvnění Chotěbuz

Chotěbuz, Moravskoslezský kraj
Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

Chotěbuz, Moravskoslezský kraj