Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice objevíte v Osloblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem. Poznáte je například při výletu vlakem po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy, vypravit se můžete i na rudoltický barokní zámek, který býval jedním z kulturních center Slezska.

Co musíte vidět ve Slezských Rudolticích

Vedle novorománského kostela sv. Kateřiny je dominantou obce zámek Slezské Rudoltice, kdysi přezdívaný Slezské Versailles. Z bývalé krásy lze najít jen nepatrné zbytky. Zámek přišel o dvě věže i měděnou střechu, zmizely čínské zahrady, arkádové průjezdy, upravené háje i zahrady, nemluvě o zámeckém archivu, nábytku a obrazech. V interiérech si prohlédnete například výstavu zbraní a paličkovaných krajek, původní mobiliář kapličky v Koberně a také expozici věnovanou historii zámku a obce.
 

Úzkokolejkou do Osoblahy

Třemešné přes Slezské Rudoltice a Bohušov až do Osoblahy vede již více než sto let úzkorozchodná železniční trať. Jde o poslední úzkokolejku s pravidelnou osobní přepravou, kterou provozují České dráhy. Vaši pozornost si zaslouží zejména Osoblaha, kdysi půvabné historické město. V březnu 1945 byla po těžkých bojích osvobozena Rudou armádou jako vůbec první místo na českém území, ale právě během bojů byly zničeny téměř všechny historické památky včetně kostela a náměstí.
 

Trosky kostela, Víno a kuriózní rozhledna

Působivým místem je zaniklá ves Pelhřimovy na česko-polské hranici se zříceninou gotického kostela sv. Jiří a okolním hřbitovem. Vinařům se v tomto kraji bez vinic bude líbit pojmenování osady Víno jihozápadně od Slezských Rudoltic, milovníci kuriozit zajásají nad rozhlednou na Hraničním vrchu u Města Albrechtic. Vznikla propojením dvou nepoužívaných věží pro přenos telefonního signálu; na jednu z nich vede schodiště, na druhou se dostanete po můstku ve výšce 24 metrů.

Aktuality z města

13. červenec 2021 7:00

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Slezské Rudoltice
Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.

Aktivity

Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles

Slezské Rudoltice, Severní Morava a Slezsko
Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Slezské Rudoltice, Severní Morava a Slezsko
Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Slezské Rudoltice, Severní Morava a Slezsko