Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Osoblaha
Osoblaha
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Osoblaha

Osoblahu, která leží v Osoblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem, známe jako cílovou zastávku úzkokolejky, začínající v Třemešné ve Slezsku. Leckdo se ale projde pouze po nádraží a hned se vrací zpátečním vlakem – a to je rozhodně škoda.

Osoblaha: překrásné historické město?

Na informačních panelech se dočtete, že Osoblaha bývala památkově nejhodnotnějším městem Slezska s velmi zachovalou židovskou čtvrtí, ale náměstí a jeho okolí zaplňují domy z druhé poloviny 20. století. Co se stalo? Městu několikrát vypleněnému nájezdníky, zničenému požáry, morem a povodněmi, které se vždy vzchopilo k dalšímu rozkvětu, zasadila drtivý úder druhá světová válka. Osoblaha sice byla osvobozena jako první město na území ČR už v březnu 1945, bohužel 90 % budov bylo nenávratně poničeno. Většina lidí odešla, v roce 1960 Osoblaha přišla o titul města a později byly odstřeleny i zbytky kostela.
 

Výlet úzkokolejkou

Starou Osoblahu tak připomínají jen historické fotografie a obrazy, současná zástavba je většinou novodobá. Němým svědkem proměny města byla úzkokolejná dráha, uvedená do provozu v roce 1898. Měří 20 km a vlaky po ní jezdí nanejvýš rychlostí 40 km/hod, na klasickou železnici se trať napojuje ve stanici Třemešná ve Slezsku severozápadně od Krnova. Vedle motorových souprav tu v létě jezdívají i turistické vlaky tažené parní lokomotivou, oblíbenou akcí je jízdenka parním vlakem tam a zpátky, kombinovaná s volnou vstupenkou na osoblažské koupaliště.
 

Hřbitov, bludný balvan a Džungle

Z městečka, kde před válkou bylo například pět mlýnů, cukrovar, pivovar, krajkářská škola a muzeum, byl zachráněn jen židovský hřbitov z konce 14. století a kostel sv. Mikuláše na hřbitově za obcí, vidět můžete i nepatrný zbytek středověkých městských hradeb. V parku na návrší nad turistickým kempem trůní bludný balvan, severně od Osoblahy se nacházejí dvě přírodní rezervace: Velký Pavlovický rybník, oblíbená zastávka tažných ptáků a hnízdiště vodních ptáků, a Džungle, území se zbytkem luhu se starými stromy a mokřady. Nedaleko u Bohušova objevíte v lese zříceninu hradu Fulštejn.
Koupaliště Osoblaha

Koupaliště Osoblaha

Osoblaha, Moravskoslezský kraj
Hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Osoblaze

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Osoblaze

Osoblaha, Moravskoslezský kraj
Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze

Osoblaha, Moravskoslezský kraj