Kasejovice

Kasejovice leží na rozhraní západních a jižních Čech na bývalé obchodní stezce z Nepomuku do Písku. Městečko několik staletí spadalo pod blízkou obec Lnáře, ovšem dnes je počtem obyvatel přibližně dvojnásobně větší. Najdete tu zajímavé židovské památky i oceněnou sportovní stavbu.

Co musíte vidět na obchodní stezce z Nepomuku do Písku

Přes Kasejovice dodnes vede frekventovaná silnice z Písku přes Blatnou do Nepomuku. Podél ní se soustředily téměř všechny zdejší zajímavosti: rekonstruovaná fotbalová tribuna, oceněná v roce 2012 titulem Stavba roku Plzeňského kraje v kategorii Sportovní a volnočasové stavby, radnice i kostel sv. Jakuba. Stranou tak, že je od hlavní silnice nespatříte, zůstávají památky na kasejovickou židovskou komunitu, od bývalé židovské čtvrtě přes synagogu až po židovský hřbitov.
 

Židovská čtvrť a muzeum v synagoze

Na vlakovém nádraží v Kasejovicích začíná naučná šest kilometrů dlouhá naučná stezka s patnácti zastaveními; většinu z nich najdete přímo ve městě. Trasa se proplétá bývalou židovskou čtvrtí, zastavuje se u synagogy s muzeem a sbírkami Václava Mentbergera a s malou odbočkou k židovskému hřbitovu na návrší za vsí vás dovede až do přírodního parku Pod Štědrým a k bývalému dolu sv. Jakub, kde se do konce druhé světové války dolovalo a rýžovalo zlato.
 

Kam na výlet kolem Kasejovic?

Máte rádi zámky a kočky? Pak se vypravte do zámku ve Lnářích, kde objevíte jedinečné a v Česku skutečně jediné Muzeum kočky. V Chanovicích je k vidění jediný skanzen na Plzeňsku, zastavte se také v areálu chanovické tvrze a vyšplhejte na rozhlednu na Chlumu. Krajina kolem Lnář a Kasejovic je plná rybníků; na břehu jednoho z nich východně od Bezděkova objevíte kuriózní menhir zvaný Kamenná bába. V krajině nestojí tak dlouho jako jiné menhiry, ale patří k nejhezčím a nejzábavnějším.