Stod

Stod je společně s Horšovským Týnem, Staňkovem či Holýšovem jedním z řady měst a městeček mezi Domažlicemi a Plzní. První historická zmínka pochází z roku 1235, kdy jej král Václav I. věnoval nedalekému klášteru premonstrátek v Chotěšově. Ten mimochodem patří k nejzajímavějším místům v okolí.

Co musíte vidět ve Stodě

Stod se rozkládá na obou březích řeky Radbuzy. Na jednom stojí empírový kostel sv. Máří Magdalény a šestiboká barokní špitální kaple sv. Jana Nepomuckého, využívaná pro nejrůznější kulturní akce, na druhém se pak rozkládá náměstí. Nejcennější památkou je budova Staré pošty na nábřeží, přízemní stavba se třemi štíty. Vznikla v roce 1747 a pamětní deska na fasádě připomíná, že v ní roku 1799 přenocoval ruský generál A. V. Suvorov.
 

Vrabina a Křížový vrch

Mezi městy Dobřany, Stod a Chotešov se nachází poutní místo Křížový vrch, až do 18. století nazývaný Vrabina. Kdysi tu stával barokní kostel, postavený údajně podle vzoru pražského kostela na Karlově. Když Josef II. zrušil přes 700 klášterů, patřil mezi ně i ten v Chotěšově a společně s ním byl zbořen i kostel na Křížovém vrchu. Nový kostel byl vysvěcen roku 1862, věž po rekonstrukci slouží jako rozhledna s hezkým výhledem na vrcholky Českého lesa, na Chotěšov s klášterem a město Stod.
 

Romantika, western i koupání

Film Žert, seriál Dobrodružství kriminalistiky nebo romantický film Andělská tvář, ty všechny se natáčely v interiérech impozantního barokního kláštera v Chotěšově. Zatopený lom u Hradce slouží jako příjemné přírodní koupaliště, v Dnešicích můžete navštívit westernové městečko Halter Valley a přenést se rovnou na Divoký západ. Okolím města vás provede naučná stezka Stodsko, jednou ze zastávek je barokní hospodářský dvůr chotěšovského kláštera Gigant z poloviny 16. století.

Turistická informační centra


Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Dům dějin Holýšovska seznamuje návštěvníky s historií města Holýšova. Můžete si zde prohlédnout exponáty tykající se sklárny rodiny Zieglerů, zařízenou domácnost a školu z 30. a 40. let 20. století. Velká část expozice je věnována historii města za II. světové války.
Holýšov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Holýšov

Naučná stezka má 7,5 km a začíná na náměstí v Holýšově. Celkem je na trase 5 naučných zastavení se 6 informačními tabulemi, dále místa k posezení a odpočinku.
Holýšov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Holýšově

První písemná zmínka o založení kostela společně s farou je z roku 1352. Jako farní kostel je uváděn v roce 1384. Kostel je nejstarší dochovanou památkou v obci.
Holýšov, Plzeňský kraj

Paintball u Holýšova

Adrenalin pro všechny! Nebaví Vás zabíjet čas? Pojďte si s námi zastřílet! Paintball je tu pro Vás!
Holýšov, Plzeňský kraj

Radnice s hodinovou věží v Holýšově

Budova radnice je historickou dominantou Holýšova. Stavba secesní radnice probíhala v letech 1926 – 1927. Dominantním prvkem radnice je hodinová věž.
Holýšov, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví