Planá

Planá je městečko v podhůří Českého lesa, v kraji dosud neobjevených přírodních krás. V minulosti se tu hojně těžilo olovo a stříbro, v době největší slávy Šlikové v Plané dokonce provozovali vlastní mincovnu. Jejich jméno zaznívá ve jménu štoly, kde sídlí muzeum hornictví.

Co musíte vidět v Plané

Střed starého hornického města s radnicí a měšťanskými domy si dodnes uchoval historický ráz a půvab. Nejstarší památkou je románsko-gotický kostel svatého Petra a Pavla, dnes využívaný jako sezonní galerie, jižně od náměstí pak stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Galerie ve věži kostela se věnuje převážně modernímu umění, z ochozu 63 metrů vysoké věže se otevírají pohledy do okolí. Zámek v Plané je nepřístupný, ale můžete se projít anglickým parkem v jeho okolí.
 

Za horníky do muzea i do podzemí

V Plané se můžete podívat nejenom do města, ale dokonce i pod něj. Štolu Ondřej Šlik nechali razit majitelé plánského panství v 16. století z jižní strany vrchu, na němž stojí historické jádro města. Labyrint chodeb dnes slouží jako hornické muzeum, v němž si prohlédnete hornické nářadí, kahany, lampy a další nástroje z různých dob i různých štol a dolů v Plané i okolí. Na mnoha místech 200 metrů dlouhé štoly je dosud dobře patrná přesná ruční práce tehdejších horníků.
 

Kolem poutního místa do pivních lázní

Z Plané se můžete vypravit na severozápad k poutnímu baroknímu kostelu sv. Anny nad Anenským rybníkem a dál kolem Anenské studánky do Chodové Plané. Tu dobře znají milovníci piva, sídlí tu Pivovar Chodovar s Pivovarským muzeem a pivními lázněmi. Východně od Plané stojí volně přístupná rozhledna Bohušův vrch, odkud se otvírá hezký výhled na hřeben Českého lesahorou Dylení a hradem Přimdou i na Slavkovský les.

Turistická informační centra