Bělá nad Radbuzou

Jen málo měst v Česku zobrazuje svou nejslavnější stavbu přímo v městském znaku. Patří k nim například Bělá nad Radbuzou, malé příhraniční městečko v srdci Českého lesa. Zmíněnou památkou je barokní kamenný most s osmi oblouky a šesti sochami, který se klene přes říčku Radbuzu.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět ve městě dvou mostů

Kresba barokního mostu je na znaku i vlajce města. Jeho stavbu iniciovala v první polovině 18. století majitelka panství Anna Marie Terezie Metternichová, předlohou prý měl být Karlův most v Praze. O více než sto let mladší je druhý most v Bělé, vedoucí přes Bezděkovský potok. Má jen pět kamenných oblouků, přesto se stavěl více než padesát let, přibližně od roku 1820 do roku 1875. Další památkou je barokní kostel Panny Marie Sedmibolestné.
 

Panské výlety do okolí

Kousek od Bělé nad Radbuzou leží vrch Velký Zvon (863 m) s výraznou věží. Kopec odedávna sloužil jako strážní bod, napřed Chodům, posléze armádě. V 19. století se místo nazývalo Kocova vyhlídka, byl odtud krásný pohled do okolí a jezdilo se sem na lovy a výlety. Pod vrcholem Zvonu dodnes uvidíte Kocovy kameny, skalky s nápisy, které tu vytesali majitelé panství Kocové z Dobrše a jejich hosté, ale i myslivci, skláři a vojáci. Dnes objekt na vrcholku patří armádě a vyhlídku dávno zastínily stromy.
 

Výlety za tajemnem do pohraničních lesů

Krajina Českého lesa západně od Bělé skrývá celou řadu zaniklých vsí, které spadaly do hraničního pásma a byly srovnány se zemí. Mezi největší patřila Pleš, kde ještě v roce 1930 stálo 105 domů se 726 obyvateli. Najdete tu pietně upravený hřbitov se základy hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele a sochou sv. Jana Nepomuckého, jediná dochovaná budova slouží jako výletní restaurace. Místu na bývalé návsi se říká Náměstí přírody, stojí tu turistický přístřešek a rozcestník.

Aktivity ve městě Bělá nad Radbuzou

Vrch Velký Zvon v Českém lese s radarovou věží

Zvon s nadmořskou výškou 859 m je nejvyšším vrcholem Českého lesa na Bělsku. V minulosti byl využíván jako strážní bod. V 19. století se místo nazývalo Kocova vyhlídka a panstvo sem jezdilo na nedělní výlety. Areál není veřejnosti přístupný.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Přehrada Smolov v Českém lese

Nově vybudovaná nádrž v hloubi lesa se nachází nedaleko obce Smolov u Bělé nad Radbuzou. Jedná se o retenční nádrž, která není určena ke koupání.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Barokní most v Bělé nad Radbuzou

Je maličký, určený pouze pro pěší, a navíc stojí v obci, která nepatří k vyhledávaným turistickým cílům – ale je krásný a zaslouží si vaši pozornost. Jeho osm oblouků z masivních kamenných kvádrů překlenuje údolí říčky Radbuzy již od roku 1723.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Pietní místo v Růžově – zaniklá ves u Bělé nad Radbuzou

Růžov je jednou ze zaniklých vsí na Bělsku. V těchto místech došlo na konci 2. světové války k boji německých a amerických jednotek. Pamětní deska na zbytku jednoho z domů připomíná jména dvou padlých amerických vojáků, příslušníků 3. Pattonovy armády. Příběh byl také zfilmován.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Kocovy kameny (někdy také Kocovy skalky) se nachází severně od obce Rybník na svahu vrchu Velký Zvon (859 m n. m.), nedaleko městečka Bělá nad Radbuzou. Jsou vytesány nápisy připomínající tehdejší majitele panství Koce z Dobrše.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bělé nad Radbuzou

Nová kaplička se nachází v Bělé nad Radbuzou u výjezdu na Čečín. Ze své vůle, svépomocí a na své náklady ji postavil místní obyvatel Stanislav Pivoňka.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Bělá nad Radbuzou

Penzion a restaurace Pleš

Penzion a restaurace Pleš se nachází na náhorní planině v nadmořské výšce 730 metrů, asi 1,5 km od hranice s Německem. Pension na Pleši je jediný objekt, který se zachoval z velké vesnice nesoucí stejné jméno, a kromě ruin je jedinou připomínkou kdysi bohatého osídlení místní krajiny.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Resort Český les – Aparthotel Železná v Českém lese

Hledáte útočiště před městským shonem v turisty nepolíbené lokalitě? Resort Český les vám nabídne moderní zázemí se vším, co potřebujete pro zasloužený odpočinek, výlety po okolí, důležitá obchodní setkání či nezapomenutelné rodinné události.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem