Žihle

Žihle leží v lesnaté krajině severního Plzeňska kousek od krásného údolí řeky Střely. Na výlet se můžete vypravit třeba do Rabštejna nad Střelou nebo k jedné z méně známých staveb Jana Blažeje Santiniho, v blízkém okolí objevíte zajímavé skalní útvary, viklany a také naše nejmladší přírodní jezero.

Žihle: houbařský ráj Plzeňska

Dominantou rozlehlého náměstí je barokní kostel sv. Václava, vedle stojí menší zámek a na nedalekém hřbitově barokní kostel sv. Filipa a Jakuba. Další zajímavé památky objevíte v blízkém okolí, například cenný románský kostel sv. Mikuláše v Potvorově, jednu z nejstarších památek Plzeňska, anebo hospodářský dvůr Kalec. Nejoriginálnější ze všech dvorů plaských cisterciáků připomíná vesnické panské sídlo, jeho autorem je zřejmě Jan Blažej Santini.
 

Legenda o vagonech

Mezi kuriozity a česká nej patří Odlezelské jezero: nejmladší přírodní jezero u nás vzniklo v roce 1872 zaplavením údolí Mladotického potoka po sesuvu podmáčeného svahu. Průtrž mračen tehdy přerušila stavbu železniční trati z Plzně do Žatce. Ta měla původně vést místy, kde je dnes dno jezera; jedna z místních legend dokonce tvrdila, že tam zůstaly potopené železniční vagony.
 

Viklany, skály a Karel Čapek

Díly lesnaté krajině a poloze mezi přírodními parky Horní Střela a Jesenicko se Žihle každé léto promění v houbařský ráj. Při toulkách po okolních lesích objevíte Dědka a Bábu, dva obrovské balvany, viklany a skalní město, u nedaleké Jesenice se nacházejí Krtské skály se spoustou opuštěných lomů a obřích balvanů. K výletům láká také krásné údolí řeky Střely, známé městečko Rabštejn nad Střelou nebo zámek Chyše, kde na panství Lažanských v roce 1917 působil coby domácí učitel spisovatel Karel Čapek.