!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Kladruby

V Čechách a na Moravě existují celkem desatery Kladruby a společně s nimi také Kladeruby, Kladoruby, Kladěruby či Kladrubce. Město, které leží západně od Plzně, proslavil především bývalý benediktinský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, třetím největším chrámem v Česku.

Kladruby a jejich centrum

Nejstarší písemná zmínka o Kladrubech nese letopočet 1115, tedy rok, kdy tu Vladislav I. založil benediktinský klášter. Městem se Kladruby staly už za krále Přemysla Otakara I. údajně jako jedno z prvních sedmi sídel v Čechách a na Moravě. Na náměstí najdete kromě vyhlášené cukrárny a Regionálního muzea Kladrubska také barokní kostel sv. Jakuba Většího a před ním několik starých kamenných křížů. Nedaleko kašny, která byla již ve 14. století součástí kladrubského vodovodu, stojí barokní mariánský sloup.
 

Klášter a dva barokní mistři

Dominantou bývalého kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie, přestavěný Janem Blažejem Santinim ve stylu barokní gotiky, a takzvaný Nový konvent od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášterem prochází dvě prohlídkové trasy, unikátní expozice mapuje osudy sv. Jana Nepomuckého, umučeného roku 1393 za účast na potvrzení nového kladrubského opata. V ambitové chodbě si prohlédnete sochy Matyáše Bernarda Brauna, přenesené do Kladrub ze zámeckého parku ve Valči, raritou je zdejší netopýří kolonie.
 

Kříže podél cest, bunkry a památný strom

Kromě kamenných křížů před kostelem se v okolí Kladrub nachází dalších patnáct křížů; většinou lemovaly staré zemské stezky. Kolem města vás provede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, malá odbočka vede k Muzeu československého opevnění, dvěma řopíkům s autentickým vybavením z let 1938 a 1962. Kousek od kláštera stojí mohutný dub, který v roce 2009 získal 3. místo v celostátní soutěži Strom roku. Prý stojí v místě, odkud v roce 1421 husité dobývali klášter pod vedením Jana Žižky.
 
Zobrazit více

Aktuality z města

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
24. červenec 2020 11:00

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování

Kladruby
Zvláštní slovo monastýr označuje pravoslavný klášter a zaznívá i v názvu letní akce, kterou připravují ve dnech 24. a 25. července 2020 bývalé kláštery Kladruby a Plasy ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna tři místa lákají na prohlídky prostor, které se otvírají jen výjimečně, i na atraktivní noční prohlídky spojené s luštěním tajenky.

Turistická informační centra


Aktivity

Regionální muzeum Kladrubska

Regionální muzeum Kladrubska

Kladruby, Plzeňsko a Český les
Muzeum Československého opevnění v Kladrubech

Muzeum Československého opevnění v Kladrubech

Kladruby, Plzeňsko a Český les
Archiv vůní v klášteře Kladruby

Archiv vůní v klášteře Kladruby

Kladruby, Plzeňsko a Český les