Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Blovice

Blovice

Jižní Plzeňsko je poklidný kraj mezi třemi řekami, Radbuzou, Úhlavou a Úslavou. Pod západními výběžky Brd, stranou od rušné silnice spojující Plzeň s Nepomukem, leží městečko Blovice s malebným náměstím, radnicí, barokním kostelem sv. Jana Evangelisty a muzeem.

Co musíte vidět v Blovicích

V části Blovic zvané Hradiště objevíte novogotický zámeček, obklopený anglickým parkem. Před časem se sem z blovického náměstí přestěhovalo Muzeum jižního Plzeňska. Vedle národopisných sbírek a měšťanských interiérů tu je také expozice, která se věnuje dětským pokojíčkům anebo spodnímu prádlu a jeho údržbě, od praní až po sušení a mandlování. Zámeckým parkem, který údajně patřil k nejkrásnějším na českém venkově, vás provede přibližně kilometr dlouhá naučná stezka.
 

Koho byste měli znát z historie Národního muzea

Hanuš Krakovský z Kolovrat (1794–1872), jeden z majitelů bílovického panství, byl vlastenec a národní buditel. V Blovicích založil špitál, dal nákladně opravit, přestavět a vybavit kostel, jeho dílem je také empírová přestavba bílovického zámku včetně kaple svatého Ondřeje. Působil jako jednatel Národního muzea a mecenáš českých umělců, vědců a jejich projektů. Pokud znáte román Boženy Němcové Pohorská vesnice, autorka jej zvěčnila v postavě Hanuše Březenského.
 

Kam na výlet do okolí Blovic?

V letních měsících a za slunečného počasí je lákavým cílem blovický přírodní koupací biotop. Pod hrází rybníka Cecima objevíte židovský hřbitov, založený údajně již roku 1683, s několika sty barokních a klasicistních náhrobků. Severozápadně od Blovic zve k prozkoumání volně přístupná zřícenina hradu Vlčtejn, jihozápadně od města nabízí zajímavá zastavení a moderní odpočinková místa naučná stezka z Chocenic na Velkou skálu u Bzí.

Aktivity ve městě Blovice

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.
Blovice, Plzeňský kraj

Přírodní koupací biotop Blovice

V Blovicích na Plzeňsku najdete sportovně-relaxační areál s přírodním biotopem včetně příslušného zázemí. Díky přírodní filtraci vody se zde nepoužívají chemická čistidla a koupání je tak vhodné i pro alergiky.
Blovice, Plzeňský kraj

Fara v Blovicích – přespala zde Němcová i Baar

Blovická fara je budova s pozoruhodnou historií. V průběhu staletí ji navštívila řada známých osobností, mezi nimi například Božena Němcová nebo Jindřich Šimon Baar. Nachází se v Americké ulici, naproti kostelu sv. Jana Evangelisty.
Blovice, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.
Blovice, Plzeňský kraj

Socha býka u Blovic

V areálu jatek Hradišťský Újezd se ukrývá betonová socha býka sochaře Michala Olšiaka.
Blovice, Plzeňský kraj

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.
Blovice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.
Blovice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Blovice

Restaurace Na Čabardě

Restaurace V Blovicích na jižním Plzeňsku s příjemným prostředím a výtečnou kuchyní, která se zaměřuje na mezinárodní kuchyni, ale tradiční české pokrmy.
Blovice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brdy a okolí


Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Chcete si užít trochu klidu a pohody v předvánočním shonu? Dopřejte si procházku zámeckým parkem v Dobříši. Během adventu se na nádvoří zámku koná oblíbený vánoční trh a také prohlídky Zrcadlového sálu.

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!
Příbram a Brdy, Na kole po Česku

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Petr Jan Brandl, německy Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl (24. října 1668 Praha – 24. září 1735 Kutná Hora), byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Posunul hranice středoevropského baroka u malířském umění. Díky němu si pod pojmem barokní malba nejen kunsthistorici představí typickou postavu, barevné tónování i krajinu. Zveme vás k prohlídce jeho díla na vlastní oči! Řekneme vám, kde s jeho díly můžete dodnes setkat.
Výlet za barokním uměním, Cesty poznání

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na jedné straně a anglickým parkem na straně druhé, se pyšní řadou nej. Sgrafitová omítka s motivy psaníček na zámeckých fasádách patří k nejstarším u nás, dochovala se tu jedinečná Lokšanská knihovna s původním mobiliářem a navíc právě tady se odehrála tajná svatba, která ve své době zamávala celou Evropou.