Potštát

Tajemství Oderských vrchů rozluští málokdo, velkou část pohoří totiž zabírá vojenský újezd Libavá. Zvláštní krajinu ale můžete poznat při výletu do Potštátu: silnice, která sem míří od Olomouce, vede těsně při okraji zakázaného území a před vámi se otevřou zajímavé výhledy do nepřístupných míst.

Potštát: město na okraji vojenského prostoru

Centrem historického jádra Potštátu je náměstí s původně gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Protože mu chybí hodiny, uprostřed náměstí stojí ještě hodinová věž, někdejší barokní hláska. V čtyřkřídlém empírovém zámku v rohu náměstí můžete navštívit expozici, mapující bohatou a zajímavou historii Potštátska. Severně od náměstí se rozkládá hřbitov, na němž stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Vojenský prostor a akce Bílý kámen

Zámecká expozice se nevěnuje jen městu, ale také jeho okolí včetně zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá. Se zemí zde byla srovnána řada kostelů, kaplí i několik desítek vodních a větrných mlýnů. Zachoval se pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba a kaple sv. Anny v zaniklé obci Stará Voda a nepřístupný větrný mlýn ve Městě Libavá. Celoročně uzavřený vojenský prostor se otvírá pouze jednou ročně 1. května při cyklo-turistické akci Bílý kámen.
 

Lyžování, skalní město a výhledy

Potštátsko a Oderské vrchy jsou položené mnohem výš než města v Moravské bráně; na sjezdovkách ve Ski areálu Potštát se proto lyžuje, i když v blízkých Hranicích není sníh. V kopcích nad romantickým údolím říčky Veličky objevíte Potštátské skalní město se spoustou bizarních skalních útvarů, zříceninu středověkého hradu Puchart a základy rozhledny, kterou roku 1929 nechal postavit hrabě Zikmund Desfours-Walderode. Byl z ní výhled na město Hranice, Hostýnské a Vizovické vrchy, za dobré viditelnosti i na Nízké a Západní Tatry. V nedalekých Partutovicích zve k prohlídce přístupný větrný mlýn.

Potštátské skalní město

Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město.
Potštát, Olomoucký kraj

Zámek Potštát

Zámek Potštát se nachází ve stejnojmenné obci v Oderských vrších nedaleko Nového Jičína. Předchůdcem zámku byla tvrz čtvercového tvaru ze 14. století, která nahradila pobořený hrad Puchart. V expozici se dozvíte zajímavosti z historie Potštátska.
Potštát, Olomoucký kraj

Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Asi 3 km od městečka Potštát, na okraji Oderských vrchů, se nachází unikátní zřícenina dvojice hradů (předního a zadního), v mapách často označovaná jako Puchart.
Potštát, Olomoucký kraj

Levandulový labyrint Lela v Kyžlířově

Levandulový labyrint se nachází na soukromém pozemku v Kyžlířově. Je zmenšenou kopií labyrintu z francouzské katedrály v Chartres, má průměr 21m a je tvořen celkem 878 sazenicemi levandule. Labyrint je místo pro hravost, odpočinek a meditaci.
Potštát, Olomoucký kraj

Ski areál Potštát – lyžování blízko města Hranice

Areál se nachází v Oderských Vrších, od Hranic je vzdálen 11 km. Díky své nadmořské výšce 500 m n. m. a díky umělému zasněžování má dobré klimatické podmínky a lyžuje se tady, i když v Hranicích není žádný sníh.
Potštát, Olomoucký kraj

Expozice Historie Potštátska

Expozice sídlí v renesančním zámku, který byl postaven na začátku 17. století. Prezentuje bohatou a zajímavou historii Potštátska – nejen města Potštátu, ale celého okolí, včetně místních částí a zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.
Potštát, Olomoucký kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu

Římskokatolický farní kostel, zasvěcený sv. Bartoloměji, stojí v jihozápadním nároží Bočkova náměstí. V jádru gotická stavba za léta své existence prodělala mnoho úprav, poslední proběhla v 19. století.
Potštát, Olomoucký kraj

Hodinová věž v Potštátě – někdejší barokní hláska

Hláska z roku 1700 byla postupně přeměněna na hodinovou věž, protože na věži kostela svatého Bartoloměje hodiny nejsou. Je posledním zbytkem městského pivovaru, který byl zbourán v roce 1866, těsně před požárem města.
Potštát, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Přerov

Přerovská trasa je krásným místem pro trávení volného času, běží se nedaleko přírodní památky Malé laguny.
běhání v Přerově, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Poběžte s námi kolem krásné vodní nádrže Plumlov v Prostějově. Trasa je dlouhá necelých 5 km.
Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov

Trasa je umístěna ve sportovní části Prostějova. Místo startu je dobře dostupné vlakem nebo linkou MHD na zastávce Sportovní.
Běžecká trasa Prostějov, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.
výlet s dětmi na střední Moravu, Výlety pro děti