Moravský Beroun
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Moravský Beroun

Jedna z bran Nízkého Jeseníku leží přibližně v polovině cesty mezi Šternberkem a vodní nádrží Slezská Harta. Pramení tu minerální voda, podle místí části Ondrášov nazývaná Ondrášovka, na milovníky železniční nostalgie čeká výlet po zaniklé úzkokolejce do Dvorců.

Moravský Beroun: dějiny města připomíná lípa na náměstí

Uprostřed malebného náměstí s radnicí roste památný strom, oceněný v několika soutěžích: více než dvousetletá lípa připomíná požár roku 1779, při němž vyhořelo téměř celé město. Nedaleko stojí renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie, severně od něj pak objevíte Křížový vrch, park se zahradními a lesními partiemi, základy středověkého hradu, půvabnou kapličkou a křížovou cestou. Na úpatí kopce u silnice k Bruntálu stojí barokní kostelík Povýšení sv. Kříže, dějiště koncertů a výstav, s historií města a okolí vás seznámí stálá expozice.
 

Učitel Jakuba Jana Ryby

Jednou z památek v centru města na náměstí 9. května je rodný dům P. Františka Cassiána Hanela (1751–1820). Vynikající pedagog a hudebník působil na piaristickém gymnáziu v Praze, v dnešní Panské ulici, a byl učitelem a rádcem Jakuba Jana Ryby, budoucího autora České mše vánoční. Právě Hanel prý přiměl nadaného studenta k tomu, aby se zajímal o komponování a muzicírování. Později, když Hanel působil jako farář ve Staré Vodě, patřil k jeho žákům Jan Evangelista Purkyně, budoucí světoznámý vědec.
 

Ondrášovka, úzkokolejka a světová výstava

V Moravském Berouně, místní části Ondrášov vyvěrá minerální voda Ondrášovka; její prameny byly objeveny již ve 13. století. Milovníci starých železnic se mohou vydat na výlet po trati zrušené úzkokolejky z Ondrášova do Dvorců; dodnes se dochoval například most nebo budovy někdejších nádraží. Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích; jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Turistická informační centra