Mladeč

Mladeč leží západně od Litovle na potoku Hradečce a ramenech Moravy v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Nejatraktivnějším místem jsou světoznámé Mladečské jeskyně, významné paleontologické a archeologické naleziště kosterních pozůstatků pravěkého člověka.

Co musíte vidět v Mladči

Ve východních výběžcích vápencového hřbetu Třesín vytvořily vody pradávných toků řadu podzemních prostor, z nichž jsou největší právě Mladečské jeskyně, členitý labyrint chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodně modelovanými stěnami a stropy a s krápníkovou výzdobou. Jde o nejsevernější sídliště lidí rodu Homo sapiens v Evropě, velmi atraktivní je zejména scéna rituálního obřadu s figurínami pravěkých lidí v Dómu mrtvých. Vchod do jeskyní se nachází pár set metrů od centra obce.
 

Tip pro vodáky a romantiky: řeka Morava

Nejhezčí úsek, který řeka Morava vodákům nabízí, čeká za Mohelnicí, kde začíná CHKO Litovelské Pomoraví a společně s ním krásné a opuštěné lužní lesy, bobří hráze a štěrkopískové naplaveniny, vybízející ke koupání. Cestou můžete navštívit například Mohelnici, Litovel a areál Domu přírody Litovelského PomoravíHorce nad Moravou. Kousek od Mladče objevíte empírový Chrám přátelství alias Templ a empírový obelisk Komín, v klasicistním zámku sídlí ústav sociální péče.
 

Za čerty ke zřícené rytířské síni

Templ, obelisk i zámek jsou součástí areálu Nové Zámky, který zasahuje i na protější břeh Moravy, tedy do bezprostředního okolí obce Mladeč. Po modré značce vedoucí po severním úbočí Třesína postupně dojdete k Čertovu mostu (ve skutečnosti dvě skaliska nespojili kamenným mostem čerti, ale Lichtenštejnové při krajinářských úpravách v 19. století) a ke zřícenině Rytířské síně, z níž se dochoval jediný sloup. Navštívit můžete také půvabné arboretum v Bílé Lhotě a nedaleký hrad Bouzov.

Aktivity

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.
Mladeč, Olomoucký kraj

Romantický areál Nové Zámky na Litovelsku

Krásný park vznikl podle projektu B. Petriho, podle jehož návrhu vznikl i areál parku v Lednici. V zámku je ústav sociální péče, zámek není přístupný. V parku u zámku bývají občas koncerty.
Mladeč, Olomoucký kraj

Kamenná brána Čertův most u Mladče

Je jednou z několika stavbiček nacházející se v bývalém zámeckém parku vybudovaném v první polovině 19. století.
Mladeč, Olomoucký kraj

Chrám přátelství – Templ v Litovelském Pomoraví

Chrám přátelství jinak řečený Templ byl zbudován roku 1806 podle plánu architekta Josepha Hardmutha. Stavba kruhového půdorysu v antikizujícím stylu je v obvodovém zdivu členěna iónskými polosloupy. Stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Moravou.
Mladeč, Olomoucký kraj

Národní přírodní rezervace Vrapač

Komplex přirozeného ekosystému lužního lesa. Ochrana se týká systému periodicky zaplavovaných ramen, který je ve střední Evropě již ojedinělým jevem. V tůních žije několik vzácných druhů vodních živočichů. Do rezervace vás zavede naučná stezka Nové Zámky.
Mladeč, Olomoucký kraj

Empírový obelisk Komín u Litovle

Kamenný obelisk, kterému se přezdívá Komín, je spolu s ostatními romantickými stavbami v okolí součástí areálu nedalekého zámku Nové Zámky.
Mladeč, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Resort Sobáčov

Na cyklistické trase Litovel – Bouzov najdete známé výletní místo s rybníkem pro sportovní rybolov, plážovým volejbalem, rodinným penzionem, výletní restaurací, udírnou a kempem. Vítejte ve Sportovním areálu Sobáčov.
Mladeč, Olomoucký kraj

Dvůr Nové Zámky

Nabízíme celoroční ubytování v nově vybudovaných pokojích a apartmánech s kuchyňským koutem, vanou nebo sprchovým koutem a vlastním WC.
Mladeč, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Přerov

Přerovská trasa je krásným místem pro trávení volného času, běží se nedaleko přírodní památky Malé laguny.
běhání v Přerově, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Poběžte s námi kolem krásné vodní nádrže Plumlov v Prostějově. Trasa je dlouhá necelých 5 km.
Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov

Trasa je umístěna ve sportovní části Prostějova. Místo startu je dobře dostupné vlakem nebo linkou MHD na zastávce Sportovní.
Běžecká trasa Prostějov, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.
výlet s dětmi na střední Moravu, Výlety pro děti