Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Jistebnice

Jistebnice

Malebné středověké městečko s řadou renesančních domů objevíte nedaleko Javorové skály v Čertově hrbatině na rozhraní středních a jižních Čech. Poprvé se v dobových záznamech objevilo v roce 1262 jako ves v majetku pánů z Rožmberka a dodnes má ve znaku červenou rožmberskou růži v bílém poli.

Co musíte vidět v Jistebnici

Dominantou Jistebnice je kostel sv. Michala s dochovaným románským jádrem. Na náměstí s novogotickou radnicí stojí Starý zámek, nazývaný také Vlašský dvůr či Zámeček, kde si prohlédnete pamětní síň místního rodáka, malíře Richarda Laudy. Dvě další památky, jistebnická tvrz a anglický park s oborou, rybníkem a Novým zámkem, postaveným podobně jako zámek Hluboká ve stylu windsorské novogotiky, bohužel chátrají a zatím čekají na záchranu.
 

Boží bojovníci z Jistebnice

V době husitských bouří odešla řada místních pod vedením husitského hejtmana Petra Hromádky z Jistebnice do nově založeného Tábora. Z této doby pochází slavný Jistebnický kancionál s prvním notovým záznamem husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci. Kancionál objevil roku 1872 na jistebnické faře místní rodák, tehdy student táborského gymnázia Leopold Katz. Originál je uložen ve sbírkách Národního muzea v Praze, kopii si můžete prohlédnout v pamětní síni malíře Richarda Laudy v Jistebnici.
 

Přes místa dalekých výhledů do sadů a na golf

Nejhezčí výhledy na Jistebnici se prý otevírají z jihu a jihozápadu, od židovského hřbitova anebo z návrší Vyšehrad od novorománské kaple sv. Máří Magdalény, k níž cestu lemují kapličky křížové cesty. S nejbližším okolím a lesoparkem kolem kaskády rybníků vás seznámí naučná stezka Jistebnickými sady. O pár kilometrů dál na úpatí Čertovy hrbatiny objevíte Golf klub Čertovo břemenorestaurací oceněnou titulem Stavba roku 2011.
 

Aktivity ve městě Jistebnice

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát pět kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Návrší Vyšehrad s Křížovou cesto u Jistebnice

Křížová cesta v Jistebnici se nachází na návrší Vyšehrad jihozápadně od města. Je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Naučná stezka Jistebnickými sady

Naučné stezka Jistebnickými sady je nenáročná, necelých pět kilometrů dlouhá okružní trasa.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Golf klub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě

Osmnáctijamkové hřiště Čertovo břemeno leží ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina v průměrné výšce 640 m. Čertovo břemeno je název nedalekého skalního útvaru, k němuž se váže stará pověst. Roztroušené zbytky kamenného břemene dávají hřišti charakteristický ráz.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Zámek Jistebnice s anglickým parkem a oboru

Novogotický zámek byl postaven v letech 1878-82 baronem Janem Nádherným. Od roku 1876 sídlo obklopuje anglický park, který navrh významný zahradní architekt František Thomayer.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Vlašský dům neboli Starý zámek v Jistebnici

Původně renesanční zámek z 2. poloviny 16. století, majetek šlechtického rodu Vančatů z Vratkova, poté Doudlebských z Doudleb a vlašského rodu ze Sonetu. V 2. polovině 18. století barokně přestavěn.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Tvrz v Jistebnici

Jistebnickou tvrz postavili ve 13. století Rožmberkové. Toto jednopatrové stavení stojí na jihovýchodním okraji města. K pozůstatkům tvrze patří i dvě půlkruhové bašty.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Jistebnice

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace, kterou byste snadno přehlédli a pokud ne, možná byste se báli vejít. Což by ovšem byla chyba, protože zde najdete klid, domácí a poctivou kuchyni, krásný výhled a to vše v budově, která se pyšní titulem Stavba roku 2011.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Rekreační středisko Kroužky nad Moníncem

Nabízíme ubytování pro malé i větší skupiny osob. Pro vaši rodinu, oddíl nebo partu přátel nabízíme až 176 míst v chatičkách, ubytovně nebo apartmánu.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.