Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Jistebnice

Jistebnice

Malebné středověké městečko s řadou renesančních domů objevíte nedaleko Javorové skály v Čertově hrbatině na rozhraní středních a jižních Čech. Poprvé se v dobových záznamech objevilo v roce 1262 jako ves v majetku pánů z Rožmberka a dodnes má ve znaku červenou rožmberskou růži v bílém poli.

Co musíte vidět v Jistebnici

Dominantou Jistebnice je kostel sv. Michala s dochovaným románským jádrem. Na náměstí s novogotickou radnicí stojí Starý zámek, nazývaný také Vlašský dvůr či Zámeček, kde si prohlédnete pamětní síň místního rodáka, malíře Richarda Laudy. Dvě další památky, jistebnická tvrz a anglický park s oborou, rybníkem a Novým zámkem, postaveným podobně jako zámek Hluboká ve stylu windsorské novogotiky, bohužel chátrají a zatím čekají na záchranu.
 

Boží bojovníci z Jistebnice

V době husitských bouří odešla řada místních pod vedením husitského hejtmana Petra Hromádky z Jistebnice do nově založeného Tábora. Z této doby pochází slavný Jistebnický kancionál s prvním notovým záznamem husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci. Kancionál objevil roku 1872 na jistebnické faře místní rodák, tehdy student táborského gymnázia Leopold Katz. Originál je uložen ve sbírkách Národního muzea v Praze, kopii si můžete prohlédnout v pamětní síni malíře Richarda Laudy v Jistebnici.
 

Přes místa dalekých výhledů do sadů a na golf

Nejhezčí výhledy na Jistebnici se prý otevírají z jihu a jihozápadu, od židovského hřbitova anebo z návrší Vyšehrad od novorománské kaple sv. Máří Magdalény, k níž cestu lemují kapličky křížové cesty. S nejbližším okolím a lesoparkem kolem kaskády rybníků vás seznámí naučná stezka Jistebnickými sady. O pár kilometrů dál na úpatí Čertovy hrbatiny objevíte Golf klub Čertovo břemenorestaurací oceněnou titulem Stavba roku 2011.
 

Ubytování a restaurace

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace Čertovo Břemeno

Jistebnice, Jihočeský kraj