Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Dolní Němčí

Dolní Němčí

Dolní Němčí je slovácká obec poblíž Uherského Hradiště v krajině mezi Veselím nad Moravou a Uherským Brodem. V roce 2018 zvítězila v soutěži Vesnice roku, přičemž k prvnímu místu mezi třinácti finalisty jí pomohl zejména bohatý společenský, kulturní a spolkový život.

Dolní Němčí proslavil česnek a Baťa

Obec se zhruba třemi tisíci obyvatel je známá zejména díky pěstování česneku a také tím, že patří mezi poslední místa, kde se u nás šijí boty značky Baťa. Dominantou Dolního Němčí je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba z druhé poloviny 19. století se čtyřicet metrů vysokou věží. Na jižním okraji obce stojí bývalý mlýn. Po rekonstrukci část slouží jako pivnice, druhá část jako muzeum Na Mlýně s nářadím, zemědělskými stroji a dalšími exponáty, které dokumentují život na vesnici v minulých staletích.
 

Folklorní život Dolního Němčí

Vaření trnek, pečení chleba, dožínky, hody, vánoční koledování, tradiční velikonoční obchůzky nebo fašank s pochováváním basy, to je jen malá ukázka akcí, které v Dolním Němčí pořádá národopisný krúžek Dolněmčan. Vznikl v roce 1965 a s tanci a písněmi z oblasti Moravského Slovácka se účastní například Dolňáckých slavností v Hluku, Jízdy králů ve Vlčnově, Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině, Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici nebo plesů, krojových přehlídek a dalších akcí v širokém okolí.
 

Výlety pěšky i na kole

Dolní Němčí sice leží v mírně zvlněných rovinách Slovácka, blízko se ale zvedají první výběžky Bílých Karpat. Můžete se vypravit například na Velkou Javořinu, přes jejíž vrchol prochází hranice České a Slovenské republiky. Okolím procházejí tak Moravské vinařské stezky, mezi vyhledávané vinařské cíle v okolí patří zejména sklepní uličky v Blatnici pod Svatým Antonínkem a Vlčnovpamátkovou rezervací vinohradnických staveb Kojiny či Muzeem pálenic.

Aktivity

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dolním Němčí

Dominantou obce Dolní Němčí u Uherského Brodu je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba s jednou věží vysokou 39 metrů, který byl vybudovaný v letech 1870–1873.
Dolní Němčí, Zlínský kraj

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

V Dolním Němčí můžete zhlédnout památku lidového stavitelství z 18. století, tzv. Muzeum Na Mlýně. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce starého mlýna, jehož budova dnes z části slouží jako pivnice a část byla vybavena původními dochovanými nástroji, které mlýnu věnoval obyvatelé obce.
Dolní Němčí, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet


Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Velké Karlovice, Cesty poznání

Běžecká trasa Kocanda

Jestli se chcete dostat ze Zlína někam jinam než do Vizovic a Otrokovic, musíte do kopce. Ale když už na něm budete, čeká vás to, co na Kocandě, les, příroda, výhledy a klid, to vše v těsné blízkosti třeba sídliště. Na části trasy je instalována naučná stezka o lese a lesnických činnostech.
Kocanda, Zlín, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Štákovky

Užijete si výhledy na Zlín a jeho typické baťovské domky na pozadí továrního areálu, zanoříte se do přírody v klasickém zlínském stylu – do kopce, a vynoříte se na pasekách se zachovalými staveními z dob, kdy ještě místo města byly akorát trnkové sady. Část trasy vede po Cyrilometodějské stezce, projektu ve stopách od slovanského dědictví k modernímu evropanství, k hodnotám v této době tak důležitým – porozumění, kulturnímu vstřícnému dialogu a jednotě kontinentu.
běžecká trasa ve Zlíně, Cesty pro zdraví

Procházka na vyhlídky a k přehradě Horní Bečva

Máte rádi výlety do přírody? Vydejte se na vyhlídková místa, která jsou ukrytá uprostřed lesa na kopci nad bývalým lomem v Horní Bečvě. Pod kopcem můžete zdarma zaparkovat. K vyhlídkám vás čeká krátká procházka, připravte se na mírné stoupání. Cestou máte možnost k odpočinku na lavičkách.
k vyhlídkám u lomu , Výlety pro děti