Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Dolní Němčí

Dolní Němčí

Dolní Němčí je slovácká obec poblíž Uherského Hradiště v krajině mezi Veselím nad Moravou a Uherským Brodem. V roce 2018 zvítězila v soutěži Vesnice roku, přičemž k prvnímu místu mezi třinácti finalisty jí pomohl zejména bohatý společenský, kulturní a spolkový život.

Dolní Němčí proslavil česnek a Baťa

Obec se zhruba třemi tisíci obyvatel je známá zejména díky pěstování česneku a také tím, že patří mezi poslední místa, kde se u nás šijí boty značky Baťa. Dominantou Dolního Němčí je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba z druhé poloviny 19. století se čtyřicet metrů vysokou věží. Na jižním okraji obce stojí bývalý mlýn. Po rekonstrukci část slouží jako pivnice, druhá část jako muzeum Na Mlýně s nářadím, zemědělskými stroji a dalšími exponáty, které dokumentují život na vesnici v minulých staletích.
 

Folklorní život Dolního Němčí

Vaření trnek, pečení chleba, dožínky, hody, vánoční koledování, tradiční velikonoční obchůzky nebo fašank s pochováváním basy, to je jen malá ukázka akcí, které v Dolním Němčí pořádá národopisný krúžek Dolněmčan. Vznikl v roce 1965 a s tanci a písněmi z oblasti Moravského Slovácka se účastní například Dolňáckých slavností v Hluku, Jízdy králů ve Vlčnově, Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině, Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici nebo plesů, krojových přehlídek a dalších akcí v širokém okolí.
 

Výlety pěšky i na kole

Dolní Němčí sice leží v mírně zvlněných rovinách Slovácka, blízko se ale zvedají první výběžky Bílých Karpat. Můžete se vypravit například na Velkou Javořinu, přes jejíž vrchol prochází hranice České a Slovenské republiky. Okolím procházejí tak Moravské vinařské stezky, mezi vyhledávané vinařské cíle v okolí patří zejména sklepní uličky v Blatnici pod Svatým Antonínkem a Vlčnovpamátkovou rezervací vinohradnických staveb Kojiny či Muzeem pálenic.

Aktivity

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dolním Němčí

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dolním Němčí

Dolní Němčí, Zlínský kraj
Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

Dolní Němčí, Zlínský kraj