Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Žihle

Žihle

Žihle leží v lesnaté krajině severního Plzeňska kousek od krásného údolí řeky Střely. Na výlet se můžete vypravit třeba do Rabštejna nad Střelou nebo k jedné z méně známých staveb Jana Blažeje Santiniho, v blízkém okolí objevíte zajímavé skalní útvary, viklany a také naše nejmladší přírodní jezero.

Žihle: houbařský ráj Plzeňska

Dominantou rozlehlého náměstí je barokní kostel sv. Václava, vedle stojí menší zámek a na nedalekém hřbitově barokní kostel sv. Filipa a Jakuba. Další zajímavé památky objevíte v blízkém okolí, například cenný románský kostel sv. Mikuláše v Potvorově, jednu z nejstarších památek Plzeňska, anebo hospodářský dvůr Kalec. Nejoriginálnější ze všech dvorů plaských cisterciáků připomíná vesnické panské sídlo, jeho autorem je zřejmě Jan Blažej Santini.
 

Legenda o vagonech

Mezi kuriozity a česká nej patří Odlezelské jezero: nejmladší přírodní jezero u nás vzniklo v roce 1872 zaplavením údolí Mladotického potoka po sesuvu podmáčeného svahu. Průtrž mračen tehdy přerušila stavbu železniční trati z Plzně do Žatce. Ta měla původně vést místy, kde je dnes dno jezera; jedna z místních legend dokonce tvrdila, že tam zůstaly potopené železniční vagony.
 

Viklany, skály a Karel Čapek

Díly lesnaté krajině a poloze mezi přírodními parky Horní Střela a Jesenicko se Žihle každé léto promění v houbařský ráj. Při toulkách po okolních lesích objevíte Dědka a Bábu, dva obrovské balvany, viklany a skalní město, u nedaleké Jesenice se nacházejí Krtské skály se spoustou opuštěných lomů a obřích balvanů. K výletům láká také krásné údolí řeky Střely, známé městečko Rabštejn nad Střelou nebo zámek Chyše, kde na panství Lažanských v roce 1917 působil coby domácí učitel spisovatel Karel Čapek.

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.
Žihle, Plzeňský kraj

Národní přírodní památka Odlezelské jezero s vodopády

Jedná se o nejmladší jezero na území ČR a jeho okolí. Vzniklo bezprostředně po mimořádných deštích 25. a 26. května 1872 s dvouhodinovým srážkovým úhrnem až 237 mm.
Žihle, Plzeňský kraj

Lanové centrum Žihle

Adrenalinový zážitek v lanovém centru! Dokážete překonat sami sebe? Zalezte si u nás na pirátské lanové lodi uprostřed krásných lesů a uvidíte sami, jak dokážete překonat překážky osm metrů nad zemí.
Žihle, Plzeňský kraj

Barokní hospodářský dvůr Kalec

Hospodářský dvůr Kalec leží na západním okraji Plaska nedaleko středního toku řeky Střely. Dispozice Kalce, který je připisován Janu Blažeji Santinimu, je nejoriginálnější ze všech barokních dvorů plaských cisterciáků.
Žihle, Plzeňský kraj

Keramika Satya Žihle

Je mnoho důvodů proč si dopřát kurz keramiky... Přijeďte si odpočinout při tvořivé práci s hlínou. Určitě si to užijete! Můžete se těšit na modelování, točení na hrnčířském kruhu, dekorování, sochaření, glazování.
Žihle, Plzeňský kraj

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu

Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.
Žihle, Plzeňský kraj

Zámek v Žihli

Budova zámku pochází ze 16. století. Objekt patřil Libštejnským z Kolovrat. V současné době je však zámek nepřístupný a ve špatném technickém stavu.
Žihle, Plzeňský kraj

Barokní kostel sv. Václava v Žihli

Barokní kostel leží na návsi v sousedství fary a bývalé tvrze. Součástí interiéru jsou boční oltáře sv. Barbory a sv. Kříže pocházející z první třetiny 18. století.
Žihle, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace U Kiliána

Vyhlášený penzion a restaurace U Kiliána na okraji tepelské a žihelské pahorkatiny je skvělým výchozím bodem či vítanou zastávkou při výletech do této krásné turistické oblasti.
Žihle, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví