Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Nečtiny

Nečtiny

Romantický novogotický zámek, několik hradů, procházky do rozlehlých borových a smrkových lesů přírodního parku Manětínská anebo cesta andělů – to všechno nabízí Nečtiny, obec, která již několikrát získala ocenění v soutěži Vesnice roku.

Nečtiny: místo, kde se můžete ubytovat na zámku

Nečtiny se rozkládají na okraji přírodního parku Manětínská. Pozornost přitahuje novogotický romantický zámek, který slouží Západočeské univerzitěPlzni a nabízí řadu služeb včetně ubytování. V bývalém zájezdním hostinci v centru obce si prohlédnete Regionální muzeum s řadou zajímavých exponátů včetně četnické stanice z dob první republiky. Nedaleko stojí renesanční radnice a barokní kostel sv. Jakuba Většího, v lese nad ním pak objevíte torzo židovského hřbitova.
 

Nečtiny a dva hrady

Nečtiny ležely na staré královské cestě mezi Prahou a Norimberkem. Stezku střežil hrad Preitenstein, jehož zříceniny se tyčí na strmém skalnatém návrší, pod ním se rozkládá zámecký areál s parkem a rybníkem. Není to ale jediný hrad, který připomíná někdejší význam Nečtin; další, dávno zaniklé středověké sídlo zvané Nečtinský Špičák stávalo na vrcholu Špičáku v přírodním parku Manětínská v nadmořské výšce 611 metrů. K oběma hradům vedou značené stezky.
 

Cesta lemovaná anděly a další výlety do okolí

Nečtiny zdobí řada soch, které vznikly při mezinárodních sochařských sympoziích. Raritou je Cesta andělů, kde různé podoby ochránců a andělů strážných lemují lesní cestu vedoucí ke kapli sv. Anny. Vypravit se můžete také na stolovou horu Kozelka se skalním městem anebo do míst hluboko v lesích, kde stávala osada Umíř; její osudy připomíná naučná stezka s bivakovacím místem. Za krásou západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Turistická informační centra


Zámek Nečtiny

Zámek Nečtiny

Nečtiny, Plzeňský kraj
Cesta andělů Nečtiny

Cesta andělů Nečtiny

Nečtiny, Plzeňský kraj