Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Nečtiny

Nečtiny

Romantický novogotický zámek, několik hradů, procházky do rozlehlých borových a smrkových lesů přírodního parku Manětínská anebo cesta andělů – to všechno nabízí Nečtiny, obec, která již několikrát získala ocenění v soutěži Vesnice roku.

Nečtiny: místo, kde se můžete ubytovat na zámku

Nečtiny se rozkládají na okraji přírodního parku Manětínská. Pozornost přitahuje novogotický romantický zámek, který slouží Západočeské univerzitěPlzni a nabízí řadu služeb včetně ubytování. V bývalém zájezdním hostinci v centru obce si prohlédnete Regionální muzeum s řadou zajímavých exponátů včetně četnické stanice z dob první republiky. Nedaleko stojí renesanční radnice a barokní kostel sv. Jakuba Většího, v lese nad ním pak objevíte torzo židovského hřbitova.
 

Nečtiny a dva hrady

Nečtiny ležely na staré královské cestě mezi Prahou a Norimberkem. Stezku střežil hrad Preitenstein, jehož zříceniny se tyčí na strmém skalnatém návrší, pod ním se rozkládá zámecký areál s parkem a rybníkem. Není to ale jediný hrad, který připomíná někdejší význam Nečtin; další, dávno zaniklé středověké sídlo zvané Nečtinský Špičák stávalo na vrcholu Špičáku v přírodním parku Manětínská v nadmořské výšce 611 metrů. K oběma hradům vedou značené stezky.
 

Cesta lemovaná anděly a další výlety do okolí

Nečtiny zdobí řada soch, které vznikly při mezinárodních sochařských sympoziích. Raritou je Cesta andělů, kde různé podoby ochránců a andělů strážných lemují lesní cestu vedoucí ke kapli sv. Anny. Vypravit se můžete také na stolovou horu Kozelka se skalním městem anebo do míst hluboko v lesích, kde stávala osada Umíř; její osudy připomíná naučná stezka s bivakovacím místem. Za krásou západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Turistická informační centra


Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

V sopečných horninách Českého masívu je Kozelka ojedinělou a dobře zachovanou stolovou horou, která příkře vystupuje nad okolní terén. Ve vrcholové části objevíte spoustu pseudokrasových závrtů a na okrajích plošiny vznikly bizarní skalní věže, pyramidy a ploché stěny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Nečtiny – Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Filiální kostel sv. Anny v Nečtinech

Filiální kostel sv. Anny není jedinou památkou v obci Nečtiny. Navštívit můžete také zámek, zříceninu hradu, kostel sv. Jakuba Většího či bývalý špitál.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Preitenstein v Nečtinech

Na skále nad zámkem v Nečtinách se nachází zřícenina hradu Preitenstein, který byl založen po roce 1330 Janem Lucemburským. Do dnešní doby se dochovala část obvodových zdí a na jihovýchodě zbytky parkánu.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jakuba Většího v Nečtinech

Dominantou Nečtin je kostel sv. Jakuba Většího. Vznikl na místě svých předchůdců dle přání majitelky panství Marie Karoliny z Kokořova. Jedná se o barokní stavbu tvořenou kostelní lodí a hranolovou věží při západním průčelí.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov Nečtiny

Židovský hřbitov Nečtiny pochází z druhé poloviny 17. století.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví