Nečtiny

Romantický novogotický zámek, několik hradů, procházky do rozlehlých borových a smrkových lesů přírodního parku Manětínská anebo cesta andělů – to všechno nabízí Nečtiny, obec, která již několikrát získala ocenění v soutěži Vesnice roku.

Oblíbené v obci

Nečtiny: místo, kde se můžete ubytovat na zámku

Nečtiny se rozkládají na okraji přírodního parku Manětínská. Pozornost přitahuje novogotický romantický zámek, který slouží Západočeské univerzitěPlzni a nabízí řadu služeb včetně ubytování. V bývalém zájezdním hostinci v centru obce si prohlédnete Regionální muzeum s řadou zajímavých exponátů včetně četnické stanice z dob první republiky. Nedaleko stojí renesanční radnice a barokní kostel sv. Jakuba Většího, v lese nad ním pak objevíte torzo židovského hřbitova.
 

Nečtiny a dva hrady

Nečtiny ležely na staré královské cestě mezi Prahou a Norimberkem. Stezku střežil hrad Preitenstein, jehož zříceniny se tyčí na strmém skalnatém návrší, pod ním se rozkládá zámecký areál s parkem a rybníkem. Není to ale jediný hrad, který připomíná někdejší význam Nečtin; další, dávno zaniklé středověké sídlo zvané Nečtinský Špičák stávalo na vrcholu Špičáku v přírodním parku Manětínská v nadmořské výšce 611 metrů. K oběma hradům vedou značené stezky.
 

Cesta lemovaná anděly a další výlety do okolí

Nečtiny zdobí řada soch, které vznikly při mezinárodních sochařských sympoziích. Raritou je Cesta andělů, kde různé podoby ochránců a andělů strážných lemují lesní cestu vedoucí ke kapli sv. Anny. Vypravit se můžete také na stolovou horu Kozelka se skalním městem anebo do míst hluboko v lesích, kde stávala osada Umíř; její osudy připomíná naučná stezka s bivakovacím místem. Za krásou západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Nečtiny

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

V sopečných horninách Českého masívu je Kozelka ojedinělou a dobře zachovanou stolovou horou, která příkře vystupuje nad okolní terén. Ve vrcholové části objevíte spoustu pseudokrasových závrtů a na okrajích plošiny vznikly bizarní skalní věže, pyramidy a ploché stěny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Preitenstein v Nečtinech

Na skále nad zámkem v Nečtinách se nachází zřícenina hradu Preitenstein, který byl založen po roce 1330 Janem Lucemburským. Do dnešní doby se dochovala část obvodových zdí a na jihovýchodě zbytky parkánu.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Regionální muzeum Nečtiny

Ve staré četnické stanici nebo v sednici u tkadleny se můžete ocitnout, když zamíříte do Regionálního muzea v Nečtinech na Plzeňsku. Dům, kde se expozice nachází, byl postaven ve druhé polovině 18. století a dříve v něm fungoval hostinec, kde se čepovalo vyhlášené pivo.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Nečtiny – Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Pohřební kaple sv. Terezie v Nečtinech

V Nečtinech se nachází působivá kruhová hřbitovní kaple v historizujícím slohu z 19. století. Sloužila jako rodinná hrobka rodu Mensdorff-Pouilly. V romantické výzdobě jsou použity novorománské a novogotické motivy.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Kamenohorský buk na Plzeňsku

Na severním Plzeňsku roste památný buk, který nese příznačný název Kamenohorský, a sice podle místa, kde se nachází.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou

Na kole Manětínskou pahorkatinou

Přírodní park Manětínsko tvoří rozsáhlý komplex borových a smrkových lesů na písčitých půdách s několika osadami a samotami s minimální rekreační výstavbou. Na této trase kromě panenské přírody navštívíte především řadu historických pamětihodností a kulturních klenotů, z nichž především dva zámky se mohou pyšnit přívlastkem – národní kulturní památka.
Dolní Bělá, Na kole po Česku