Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Heřmanova Huť

Heřmanova Huť

Západně od Plzně v místech, kde Plzeňská kotlina zvolna přechází ve Stříbrskou pahorkatinu, leží obec Heřmanova Huť. Raritou je rozhledna, která vznikla úpravou pivovarského vodojemu, v blízkém Rochlově zve k návštěvě zámek, nazývaný Bylinkové panství.

Heřmanova Huť: vesnice z 20. století

Ač první písemná zpráva pochází z roku 1457, Heřmanova Huť vznikla až o půlstoletí později sloučením tří částí: Vlkýše a Horních a Dolních Sekyřan.

Dominantou obce je věžový vodojem, původně určený pro pivovar v nedalekém Vlkýši, voda se však kvůli nestálé kvalitě k vaření piva nevyužívala. Dnes vodojem slouží jako rozhledna a jde o jeden z pouhých dvou dochovaných objektů svého druhu v Česku. V Horních Sekyřanech stojí barokní kostel sv. Martina.
 

Hutě, uhlí a Hermannovy železárny

Kolem dnešní Heřmanovy Hutě se nacházela velká ložiska kvalitního černého uhlí, na jehož vytěžení se v 18. a 19. století podílelo několik desítek důlních společností. Majitel velkostatku a kamenouhelných dolů Hermann von Lindheim tu později založil známou železářskou huť, nazvanou Heřmanova, kde se vyráběly kolejnice, železniční konstrukce, mosty, výhybky a jiné výrobky pro železnici. V době největší prosperity v železárnách pracovaly až dva tisíce dělníků.
 

Bylinkové panství a klášter

Centrem dění v blízkém Rochlově býval odedávna barokní zámek, který tu na začátku 18. století postavil František Vilém Údrčský. Obnovený areál, nazývaný Bylinkové panství Rochlov, zve na prohlídky a pořádá kromě řady akcí také svatby, promoce, večírky a rodinné oslavy, v sýpce ze 17. století se konají výstavy. Využít můžete také cyklocentrum a půjčovnu historických i současných kol, s nimiž se můžete vydat na vyjížďku do okolí, třeba do Kladrub na prohlídku tamního kláštera.

Aktivity

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.
Heřmanova Huť, Plzeňský kraj

Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

Horní Sekyřany je část obce Heřmanova Huť na Plzeňsku. Roku 1272 je zde připomínána kaple sv. Haštala. Jako farní kostel je poprvé zmiňován v roce 1384. V roce 1678 byl nově sklenut presbytář, roku 1704 byla přistavěna věž.
Heřmanova Huť, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví