Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Chyše

Chyše

Znáte vrch Vladař? Z jedné strany střeží Žlutice, z druhé Chyše, město s krásným novogotickým zámkem a zámeckým pivovarem. Okolím protéká řeka Střela, jen o pár kilometrů směrem na jih navíc leží magicky působivý Rabštejn nad Střelou.

Co musíte vidět v Chyších

Střed městečka tvoří velké náměstí v mírně svažitém terénu, jehož středem prochází silnice spojující Žlutice a Lubenec. Většina historických domů na náměstí během druhé poloviny 20. století zmizela, dochovalo se jich jen pár včetně radnice. Nad náměstím stojí zámek, zámecký pivovar a barokní kostel Jména Panny Marie. Na východním okraji Chyší na vrchu zvaném Špičák stojí kostel Zvěstování Panny Marie, raně barokní monumentální chrám z konce 17. století.
 

Zámek Chyše a Karel Čapek

Zámek, který od roku 1766 patřil rodu Lažanských, získal dnešní romantickou podobu v polovině 19. století, kdy jej pražský architekt Ignác Ullmann přestavěl ve stylu tudorské pseudogotiky. Smolné dvacáté století pro zámek snad zázrakem neskončilo špatně. V roce 1996 bývalé rodové sídlo koupili zpět manželé Václav a Marcela Lažanští. Jedna z prohlídkových tras mapuje pobyt Karla Čapka v Chyších a jeho odraz v literárním díle, ochutnat byste měli i chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
 

Podél Střely do Žlutic a do Rabštejna

Lákají vás památky? Pak můžete navštívit zámek Valeč nebo zámekManětíně, městě s ohromujícím souborem barokních soch. Příjemné chvíle můžete strávit i v nedalekých Žluticích, nad nimiž se vypíná pověstná hora Vladař. Jihovýchodně od Chyší láká k výletu vyhlídka na skalách nad údolím Střely. Pokud byste se podél řeky vydali dál k jihu, po několika kilometrech byste dorazili do místa, kde se na úzkém ostrohu nad meandrem Střely rozkládá malebné městečko Rabštejn na Střelou.

Aktivity

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.
Chyše, Karlovarský kraj

Kostel Jména Panny Marie v Chyši

Kostel pochází z období výstavby karmelitánského kláštera, upraven byl pozdně barokně. Vzhled kostela je podle stavebních předpisů žebravých řádových církví velmi jednoduchý.
Chyše, Karlovarský kraj

Kostel Zvěstování Panny Marie v Chyši

Raně barokní monumentální basilikální stavba pochází z konce 17. století. Kostelní věž skrývá dva vzácné zvony z roku 1520 a 1572, z nichž staršíje opatřen latinským, mladší českým nápisem.
Chyše, Karlovarský kraj

Hradiště Chyše

Hradiště na vrcholu ostrožny nad řekou Střelou bylo pravděpodobně obýváno v době železné, v 6. až 5. století př.n.l., a pak ve středověku, v 10. století. Na místě se nachází zbytky valů a dalších terénních nerovností.
Chyše, Karlovarský kraj

Schillerova vyhlídka nad řekou Střela v Chyši

Vyhlídka je pojmenována po básníkovi Fridrichu Schillerovi, který zde má také pamětní desku. Je zde do skály vytesaný nápis a oválný reliéf s portrétem básníka.
Chyše, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
Chyše, Karlovarský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Karlovy Vary – Meandr Ohře

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším lázeňským městem v Čechách. Že se dá v lázních nejen chodit po kolonádě, dívat se na filmy, pít léčivé minerální prameny, ale i pěkně běhat, a to dál než na záchod, vám nyní ukážeme. Tato trasa je navíc celá osvětlená, takže po ní můžete běhat bez problémů i večer.
běh lázeňským městem, Cesty pro zdraví

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.
Karlovarský kraj - 5denní program, Výlety pro děti