Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Chyše

Chyše

Znáte vrch Vladař? Z jedné strany střeží Žlutice, z druhé Chyše, město s krásným novogotickým zámkem a zámeckým pivovarem. Okolím protéká řeka Střela, jen o pár kilometrů směrem na jih navíc leží magicky působivý Rabštejn nad Střelou.

Co musíte vidět v Chyších

Střed městečka tvoří velké náměstí v mírně svažitém terénu, jehož středem prochází silnice spojující Žlutice a Lubenec. Většina historických domů na náměstí během druhé poloviny 20. století zmizela, dochovalo se jich jen pár včetně radnice. Nad náměstím stojí zámek, zámecký pivovar a barokní kostel Jména Panny Marie. Na východním okraji Chyší na vrchu zvaném Špičák stojí kostel Zvěstování Panny Marie, raně barokní monumentální chrám z konce 17. století.
 

Zámek Chyše a Karel Čapek

Zámek, který od roku 1766 patřil rodu Lažanských, získal dnešní romantickou podobu v polovině 19. století, kdy jej pražský architekt Ignác Ullmann přestavěl ve stylu tudorské pseudogotiky. Smolné dvacáté století pro zámek snad zázrakem neskončilo špatně. V roce 1996 bývalé rodové sídlo koupili zpět manželé Václav a Marcela Lažanští. Jedna z prohlídkových tras mapuje pobyt Karla Čapka v Chyších a jeho odraz v literárním díle, ochutnat byste měli i chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
 

Podél Střely do Žlutic a do Rabštejna

Lákají vás památky? Pak můžete navštívit zámek Valeč nebo zámekManětíně, městě s ohromujícím souborem barokních soch. Příjemné chvíle můžete strávit i v nedalekých Žluticích, nad nimiž se vypíná pověstná hora Vladař. Jihovýchodně od Chyší láká k výletu vyhlídka na skalách nad údolím Střely. Pokud byste se podél řeky vydali dál k jihu, po několika kilometrech byste dorazili do místa, kde se na úzkém ostrohu nad meandrem Střely rozkládá malebné městečko Rabštejn na Střelou.

Aktivity ve městě Chyše

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.
Chyše, Karlovarský kraj

Hradiště Chyše

Hradiště na vrcholu ostrožny nad řekou Střelou bylo pravděpodobně obýváno v době železné, v 6. až 5. století př.n.l., a pak ve středověku, v 10. století. Na místě se nachází zbytky valů a dalších terénních nerovností.
Chyše, Karlovarský kraj

Schillerova vyhlídka nad řekou Střela v Chyši

Vyhlídka je pojmenována po básníkovi Fridrichu Schillerovi, který zde má také pamětní desku. Je zde do skály vytesaný nápis a oválný reliéf s portrétem básníka.
Chyše, Karlovarský kraj

Kostel Zvěstování Panny Marie v Chyši

Raně barokní monumentální basilikální stavba pochází z konce 17. století. Kostelní věž skrývá dva vzácné zvony z roku 1520 a 1572, z nichž staršíje opatřen latinským, mladší českým nápisem.
Chyše, Karlovarský kraj

Kostel Jména Panny Marie v Chyši

Kostel pochází z období výstavby karmelitánského kláštera, upraven byl pozdně barokně. Vzhled kostela je podle stavebních předpisů žebravých řádových církví velmi jednoduchý.
Chyše, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
Chyše, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou

Na kole Manětínskou pahorkatinou

Přírodní park Manětínsko tvoří rozsáhlý komplex borových a smrkových lesů na písčitých půdách s několika osadami a samotami s minimální rekreační výstavbou. Na této trase kromě panenské přírody navštívíte především řadu historických pamětihodností a kulturních klenotů, z nichž především dva zámky se mohou pyšnit přívlastkem – národní kulturní památka.
Dolní Bělá, Na kole po Česku