Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Stráž nad Ohří

Stráž nad Ohří

V nejseverovýchodnější části okresu Karlovy Vary najdete obec Stráž nad Ohří. Na rozdíl od většiny ostatních sídel v oblasti byla Stráž založena za konkrétním účelem – tím zde bylo vybírání cla. Lze tak usuzovat i z názvu obce. Stráž nad Ohří leží zhruba 9 km severovýchodně od Ostrova, v údolí řeky Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami.

Ze Stráže do Pekla i na Nebesa

K nejpůsobivějším lokalitám nad levým břehem Ohře patří přírodní park Stráž, vyhlášený v r. 1979 na ploše 17 km2. Vyskytují se tady četné chráněné stromy a zajímaví plazi. Mezi Doupovskými a Krušnými horami vedla kdysi obchodní cesta, spojující Sedlecko a Lucko, právě na místě Stráže nad Ohří bývalo strážní místo. Jedna z cest vedla i přes osadu Peklo, dnes ní zbyla jen skromná samota. Jedná se cestu v údolí Pekelského potoka. Místo dostalo svůj název prý pro svoji nehostinnost.

Nad údolím se však naopak vypínají Nebesa – vrch v nadmořské výšce 638 m. Na vrcholu hory objevíte zbytky hradu Himlštejn (německé jméno mělo ve své době i městečko Stráž, které se uvádí v mnoha pramenech jako Warta, Wartha či Wartie). Hrad stojí na kopci od 15. století a dodnes se dochovaly zbytky obvodových zdí paláce, parkánové hradby a suterén obytné věže.
 

Objevte pramen Korunní kyselky

Rádi se napijete minerálky Korunní? Pak si udělejte výlet na místo, kde tato kyselka pramení. Najdete ho asi kilometr od mostu ve Stráži, přímo k prameni vás dovede červená značka. Minerální vodu na tomto místě objevil roku 1876 šéf parní pily Carl Gölsdorf, který požádal o odbornou analýzu významné c. a k. profesory. Když její analýza prokázala léčivé vlastnosti, byla založena firma a minerálka z Krondorfu vyrazila do světa. Její úspěchy nebyly nemalé – prodávala se do mnoha zemí (včetně Argentiny) a minerálku odebíral i c. a k. dvůr. Podnikatel Gölsdorf chtěl v Korondorfu vybudovat i lázně, k čemuž nakonec nedošlo. Přesto byl Krondorf oblíbeným výletním místem s malou promenádou a nádhernou přírodou kolem.

Po 1. světové válce převzala firmu společnost Heinrich Mattoni, za 2. světové války si místo oblíbil šéf SS Heinrich Himmler. Ten vydal příkaz, aby byly všechny jejich kantýny zásobeny „výlučně vlastní SS minerálkou“. Stáčírna do konce války prosperovala díky otrocké práci vězňů z koncentračních táborů. Po válce byla většina budov stržena nebo se rozpadly. V současnosti na místě stojí moderní stáčírna. Lahodnou kyselku však můžete ochutnat z pítka v zastřešené boudičce.
 

Čediče, kam se podíváš

V okolí Stráže nad Ohří najdete několik přírodních památek. Jedná se většinou o čedičové skalky. Přímo nad městem se nachází přírodní památka Malý Stolec – geologický útvar čedičového příkrovu a částečně odtěžené čedičové sloupy, kamenné moře, suché trávníky a charakteristické teplomilné druhy flóry a fauny.
 
Na druhém břehu Ohře, naproti Korunní kyselce spatříte vrch Boč. Přírodní památka zde chrání čedičovou žílu, která je ukázkou sloupcovitého rozpadu čediče. V okolí rostou suťové lesy s kamennými moři. V lokalitě žije ohrožená užovka stromová.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Informační a osvětové středisko Osvinov na ochranu užovky stromové v Poohří

V obci Osvinov mezi Stráží nad Ohří a Krásným Lesem již několik let funguje spolek Zamenis, který se už léta snaží o šíření osvěty o našem největším a nejvzácnějším hadu, užovce stromové, a její ochranu. Součástí střediska je také přírodovědný park.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Pohřební kaple Karla Gölsdorfa

Pohřební kaple Karla Gölsdorfa byla postavena pravděpodobně před rokem 1912 v novogotickém stylu. Jedná se o drobnou stavbu obdélného půdorysu se štítovým průčelím s výraznými gotizujícími prvky.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Pramen Korunní kyselky u Stráže nad Ohří

Pramen vyvěrá u vsi Korunní poblíž obce Stráž nad Ohří. Vzniká několik desítek metrů pod povrchem v oblasti Doupovských hor, nedaleko Karlových Varů.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Himlštejn

Himlštejn je zřícenina hradu na výrazném vrcholu Nebesa asi jeden kilometr severozápadně od Stráže nad Ohří.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Pekelské údolí u Stráže nad Ohří

Nádherné údolí Ohře, ve svém středním toku spoutané rozeklanými skalisky, přitahuje poutníky již od dob romantismu. Celé údolí Hornohradského a Pekelského potoka je také chráněnou oblastí klidu Peklo.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Buk k Osvinovu

Památný strom buk lesní (Fagus sylvatica) roste v Krušných horách v Přírodním parku Stráž nad Ohří. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Přírodní památka Čedičová žíla Boč

Projdete-li údolní svahy řeky Ohře, uvidíte překrásné skalní výchozy na obou stranách toku. Řeka Ohře společně s tektonickými výtvory přírody tak tvoří překrásné a romantické zákoutí svádící k romantickým procházkám a výletům do těchto tajemných míst.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Karlovy Vary – Meandr Ohře

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším lázeňským městem v Čechách. Že se dá v lázních nejen chodit po kolonádě, dívat se na filmy, pít léčivé minerální prameny, ale i pěkně běhat, a to dál než na záchod, vám nyní ukážeme. Tato trasa je navíc celá osvětlená, takže po ní můžete běhat bez problémů i večer.
běh lázeňským městem, Cesty pro zdraví

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.
Karlovarský kraj - 5denní program, Výlety pro děti