Jirkov

V Jirkově, ležícím jen pár kilometrů od Chomutova, stával už kolem roku 1300 na opevněném ostrůvku raně gotický kostelík. Na jeho místě dnes stojí kostel sv. Jiljí s Městskou věží, pod historickým centrem města se táhne labyrint středověkých sklepů, poblíž najdete zámek Červený Hrádek.

V Jirkově objevíte tajuplné podzemí

Jednou z přístupných zajímavostí města Jirkova je Dlouhý sklep, uměle vyhloubené sklepení z druhé poloviny 16. století. V průběhu staletí sklepy sloužily různým účelům, ale jejich celkový rozsah lze odhadnout jen těžko. Sklepy byly napojené na bývalé kamencové doly v sousedství, některé části byly zasypány, jiné podlehly novodobé výstavbě. Ještě na přelomu tisíciletí se uvažovalo o jejich zasypání, ale díky místním nadšencům se nakonec proměnily v atraktivní výletní místo.
 

Rodina Kludských stála u zrodu cirkusového umění

Cirkus Humberto byl román Eduarda Basse z prostředí cirkusových manéží i oblíbený televizní seriál. Předlohou pro román byly osudy cirkusu Kludský, rodinného podniku, který se největší slávy dočkal na konci 19. století. V roce 1920 koupil majitel světoznámého cirkusu Karel Kludský vilu ve Vinařické ulici, kterou pak používal jako zimoviště zvířat. Dnes tu sídlí knihovna, prohlédnout si můžete expozici věnovanou rodině Kludských, park s altány ve tvaru manéže a dětské hřiště s cirkusovými prvky.
 

Z Jirkova na Červený Hrádek a k zámku Jezeří

Vedle renesančních sklepů se mezi nejstarší památky Jirkova řadí vyhlídková Městská věž a nedaleký zámek Červený Hrádek. Částečně slouží jako hotel s wellness centrem, zámeckou restaurací a vinárnou, otevřen je i klasický prohlídkový okruh. Dalším lákavým cílem zejména pro rodiny s dětmi je zámek Jezeří, kde nahlédnete do strašidelného sklepení a pokoje alchymisty. Koho láká příroda Krušných hor, může se vydat pěšky nebo na kole po Seeberské cestě ke zříceninám hradů Starý a Nový Žeberk.

Turistická informační centra


Akce

Ubytování a restaurace

Penzion Bremen Jirkov

Penzion Bremen Jirkov

Jirkov, Ústecký kraj
Hotel Kavalír v Jirkově

Hotel Kavalír v Jirkově

Jirkov, Ústecký kraj