Zdroj foto: obec Dolní Branná

Dolní Branná

Obec Dolní Branná leží v Krkonoších, 5,5 km od Vrchlabí a asi 19 km od Špindlerova Mlýna. Obec vznikla asi v polovině 13. století. Obec vypálili husité, včetně kostela. V roce 1490 nechal Jiří z Valdštejna postavit nový kamenný kostel sv. Jiří, který tu stojí dodnes. Hlavní zvon kostela je druhým nejstarším v Královéhradecké diecézi a pochází z roku 1499. Své dětství tu strávil zpěvák, skladatel, malíř, humorista a doktor práv Jiří Šlitr. Jeho otec, Josef Šlitr, byl řídícím učitelem místní školy a zorganizoval tu mnoho dětských besídek a představení, v nichž účinkovala celá Šlitrovic rodina.
dolní brannáObec Dolní Branná se nachází v turistické oblasti Krkonoše. Protékají a potkávají se tu dvě řeky (Sovinka, Labe) a tři potoky (Bohdanečský, Potůček, Principálek) obec tak mnohokrát čelila záplavám, ale i nepřízni osudu ve válečných časech. V roce 1380 se Dolní Branná stává majetkem Valdštejnů, v roce 1632 daroval Albrecht z Valdštejna obec Ottovi Bedřichovi, hraběti z rodu Harrachů. Harrachové vlastnili obec až do konce 1. světové války. V dávných dobách tu stávaly tři dvory. První, od něhož má mít majitel hospodářství čp. 145, podle dobových kronik, ještě zbytek zdi; druhý dvůr byl na svahu proti Horní Kalné a třetí tam, kde dnes stojí hospodářství čp. 27 (dnes Radoň). Teprve až později kolem těchto hospodářských dvorů vznikaly menší domky a chalupy. Jejich obyvatelé byli většinou tkalci a pravděpodobně také pracovali ve vrchlabských dolech. V roce 1421 táhli krajem husité a cestou na Hostinné vypálili celou řadu vesnic, včetně kostela a několika dřevěných budov v Horní i Dolní Branné.

dolní brannáRoku 1646 císařská vojska vedená hrabětem Montecuccolim způsobila zdejšímu obyvatelstvu nesmírné škody. Vojska drancovala, plenila, pálila. Pak tudy putovala švédská vojska. I ta přinesla plenění a vypalování vesnice. Není divu, že zdejší lidé, jak je psáno v kronice, jedli kořínky a kůru stromů. Sotva se obec trochu vzpamatovala, vtrhli sem v září roku 1745 Prusové. Mnoho domů znovu lehlo popelem a lidé se museli skrývat i s dobytkem v okolních lesích. V pruské válce roku 1771 byla Dolní Branná pro změnu zase obsazena rakouskými vojáky. Dne 23. srpna 1778 budoucí císař Josef II. pobyl krátkou dobu v Dolní Branné, bydlel v čp. 8. Původně zemědělský ráz obce obohatil v průběhu 19. a 20. století rozvíjející se papírenský a textilní průmysl. Obcí prochází železniční trať Stará Paka – Trutnov z roku 1892 a hlavní silnice z Prahy do Vrchlabí a dále do Špindlerova Mlýna.

Turisté zde objeví Muzeum lyžování Dolní Branná, kostel sv. Jiří s druhým nejstarším zvonem v Královéhradecké diecézi nebo Glamping Liška. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.
 

Jak vzniklo pojmenování vesnice

dolní brannáJméno obce Branná mělo původní tvar Brenný nebo Brenná. To vzniklo z kořene staročeského slova brenije (známo i v jiných slovanských jazycích), což znamená "bláto, kal". Jméno Branná se vyskytuje v rodě mužském a ženském, neboť je doplňovalo buď slovo potok nebo voda. Prvotně tyto tvary zněly pro rod mužský Brenný a pro rod ženský Brenna. Jména Brenný a Brenná bylo tedy původně názvem potoka (nebo vody), v jehož údolí se táhnou obě vsi a znamenalo to, co Kalná. Jménu Brenná se ale časem přestalo rozumět, protože základní slovo v češtině zaniklo. Omylem pak bylo spojováno se slovem brána a branný, až v 16. století převládl novotvar Branná. V městských knihách ve Vrchlabí je obec v roce 1542 Dolní Branná uváděna jako Hainrichsdorf, jindy jako Hennersdorf nebo Heinrichsdorf či Nieder Brennay nebo Brenney.

Německé jméno pro Dolní Brannou Hennersdorf se vyvinulo z Heinersdorf, a to z prvotního tvaru Heinrichsdorf (Jindřichova obec). Po majiteli panství Zdenkovi z Valdštejna (+1393) nastoupil jeho syn Henik (Hening) – tj. zkratka z Jindřich – a od té doby byla Dolní Branná nazývána „Henrici villa“, z toho se tento tvar změnil na Heningsdorf, Heinrigsdorf a nakonec na Hennersdorf.
 

Česká menšina v letech 1918 – 1945

Dolní BrannáV obci žila převaha německého obyvatelstva, Dolní Branná se nazývala Hennersdorf. V roce 1919 se podařilo prosadit zřízení české školy, ale ta neměla samostatné prostory, a tak museli sdílet učebny ve škole německé. Němcům se to samozřejmě nelíbilo, což dávali patřičně najevo – dne 6. září 1920 se uskutečnila demonstrace německých obyvatel obce, kteří zamezili českým dětem vstup do školy. Dav vedený ženou jednoho rolníka vnikl do školní budovy a nadávkami donutil učitele k odchodu. České děti pak byly německou skupinou tvrdě zbity. Konflikt museli nakonec urovnat četníciVrchlabí.

V lednu 1945 přicházely do Čech před postupující Rudou armádou stovky uprchlíků ze Slezska. Mnoho jich také zůstávalo přes noc v Hennersdorfu. Ze 17. na 18. února jich tu bylo přes 1200. Bydleli ve škole, v hostincích a v soukromých bytech. V únoru se také konaly přípravy na zadržení postupující sovětské armády. Němci stavěli na silnicích zábrany, dělali zákopy a kryty. Posledního března prošlo zdejší obcí posledních 37 uprchlíků. Dne 6. dubna projížděl obcí muniční vlak. Za Honnemayerovou továrnou (dnes Mileta) došlo k výbuchu, přičemž byla vyražena všechna okna v obci i v kostele. Příčina exploze však nebyla zjištěna. Pak ještě 17. dubna přenocovalo v obci 360 říšských vojáků ustupující armády směrem k Nové Pace. Na 7. května 1945 připadá kapitulace Německa (s platností od druhého dne 23:01). V Dolní Branné byly všechny domy vyzdobeny čsl. vlajkami, na německých domech vlály bílé prapory. Němci měli také na rukávech bílou pásku.
 

Život během komunismu a sportovní úspěchy

dolní brannáKonec války znamenal odsun 975 Němců a příchod prvních českých osídlovatelů, kterými bylo asi 400 lidí z Horní Branné a asi 200 lidí z kraje. V obci byla zřízena prodejna potravin, místní škola konečně získala prostory bývalé německé školy. Ustaven zde byl i Sbor hasičů a Sokol. Ve volbách roku 1946 získali nejvíce hlasů komunisté. V roce 1949 navštívil obec budoucí prezident A. Zápotocký, tehdy ministerský předseda. Začal se zde proces kolektivizace – ustaveno bylo Jednotné zemědělské družstvo a byl přerušen provoz mech. tkalcovny a šlichtovny n.p. Mostex. Mezi lety 1975 – 1976 došlo k vybudování veřejného osvětlení.

Mnoho úspěchů zaznamenali dolnobranští sportovci: v roce 1976 byl na zimní olympijské hry v Innsbrucku vyslán Josef Malínský ml., reprezentant v biatlonu. Obec pořádá několik významných závodů v běhu na lyžích, mezi závodníky vyniká místní sportovkyně L. Bucharová (1987 – 1990) a D. Matouš (1991 – 1992). Největší sportovní úspěchy ale slaví Lucie Bucharová: 1989 – 9. místo MS juniorů 1989, 1995 – 2. místo Světové série dlouhých běhů; maratónské lyžařské běhy – v Německu 1. místo a v Austrálii 2. místo.

Aktivity v obci Dolní Branná

Muzeum lyžování Dolní Branná

Pokud vás zajímá historie bílého sportu v Krkonoších a Podkrkonoší, doporučujeme návštěvu nově otevřeného Muzea lyžování v Dolní Branné. Muzeum vzniklo v nejstarší zachovalé stavební památce obce, více než čtvrt tisíciletí staré roubence čp. 1.
Dolní Branná, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Dolní Branná

Glamping Liška

Ubytování v plně vybaveném glampingovém stanu na úpatí Krkonoš nedaleko Vrchlabí.
Dolní Branná, Královéhradecký kraj

Chalupy Vrchlabí – Kemp Pod Liščím kopcem

Horská samota, venkovní terasy s grilem, bazén, parkování v areálu i ideální výchozí pozici při cestách za dobrodružstvím, to vše najdete v oblíbeném areálu Pod Liščím kopcem.
Dolní Branná, Královéhradecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krkonoše


Zábavný výlet pro děti: za medvědy do Krkonoš na Medvědín a do Špindlerova Mlýna

Užijte si Krkonoše s dětmi, se zvířátky a hlavně s medvědy! Najdete je snadno, na místě, kterému dokonce medvědi dali jméno: na Medvědíně, kopci nad Špindlerovým Mlýnem. Vede sem lanovka, na děti čeká Meďánkovo hřiště a dostanete se sem pěšky i s kočárkem. Zpátky do údolí vás dovede Medvědí stezka a také se svezete na bobové dráze.
s dětmi do Špindlu, Výlety pro děti

Výlet za kuriozitami do Trutnova: galerie jako z románu Julese Vernea, kino Vesmír, Uffo a šelmy

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružnou výpravu do Trutnova! Krkonošské město nabízí spousty skvělých míst a my pro vás vybrali ta nejzajímavější a nejkurióznější. Začneme u stavby, která by mohla hrát hlavní roli v nějaké Verneovce, a to u Centra současného umění EPO1, a skončíme mezi šelmami.
trasa pro dobrodružnou výpravu do Trutnova, Výpravy za kuriozitami

Výlet okolo Harrachova na kole

Výlet okolím Harrachova se bude líbit milovníkům přírodních krás. Není nijak zvlášť náročný, takže jej hravě zvládnou i děti. Trasa vede po asfaltovém povrchu a část podél Mumlavy ke Krakonošově snídani je vhodná také pro vozíčkáře. Janouškova cesta pod Voseckou boudou (dříve Terex) vás nadchne nádhernými výhledy na západní část Krkonoš. Celá trasa měří 23 km.

Výlet za příběhem bitvy u Trutnova

Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála. Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Na naučnou stezku Den bitvy u Trutnova navazuje jedenáctikilometrová cyklotrasa, která vás provede místy někdejší bojiště prusko-rakouské války. Projedete se příjemnou krajinou v zeleném okolí Trutnova, s úžasnými výhledy, třeba na Jestřebí hory a Náchodsko.