Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Vidnava

Vidnava

Málokteré městečko je tak odlehlé jako Vidnava: leží na Žulovsku, na státní hranici s Polskou republikou za hřebenem Rychlebských hor, v nížině, které se někdy říká Malá Haná. Vzniklo už někdy ve 13. století na říčce Vidnavce a nabízí pestrou přehlídku zajímavostí.

Vidnava: město s vrbou ve znaku

Město založili vratislavští biskupové v rámci kolonizace Jesenicka ve 13. století přímo jako město, což dokazuje typický městský půdorys s prostorným malebným náměstím a řadou historických domů, radnicí, kostelem sv. Kateřiny a kostelem sv. Františka, muzeem a zámkem bývalého fojta, v němž nyní sídlí základní škola. Raritou je lékárna U Černého orla, založená v roce 1769, nejstarší provozovaná lékárna v oblasti se zachovalým secesním interiérem. Vrba v městském znaku má dvě vysvětlení: název města možná pochází od slovanského názvu říčky Vidna, tedy průhledná, čistá, nebo z německého označení pro vrbu, weide.
 

Město v krajině bludných balvanů

Zajímavé stopy zanechaly na Vidnavsku čtvrtohory a tající pevninský ledovec, který až k úpatí pohraničních hor Jeseníků a Beskyd přinesl řadu bludných balvanů. Jeden z nich umístěný ve vidnavském parku se proměnil v památník 700 let založení města, další najdete za radnicí na tržišti, u výchovného ústavu, na školním hřišti, ve sportovním areálu a na Mírovém náměstí. V parčíku u koupaliště ve Velké Kraši dokonce vznikla velká expozice bludných balvanů, další četné menší červeně zbarvené balvany zdobí místní zahrady a skalky.
 

Do hor, do vody, na kolo a k sousedům

Díky neporušené okolní přírodě nabízí Vidnava řadu pěkných míst k výletům. Cyklisty lákají Rychlebské stezky a Lipovské stezky s traily pro horská kola, milovníci vodního ptactva zamíří do Vidnavských mokřin, přírodní rezervace se vzácnými druhy vodních rostlin a mnoha původními druhy ryb. Ke koupání lákají zatopený kaolinový lom a lom Štachlovice, připomínající romantickou krajinu Divokého Západu. Vidnava také byla jako jediné české město napojena na polskou trasu Mikuláše Koperníka, okruh kolem Niského jezera, který spojuje rodiště Koperníkových předků se zajímavými místy v okolí.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Vidnava

Lékárna U Černého orla ve Vidnavě

Lékárna se nachází v přízemí novorenesančního domu z pol. 19. století na náměstí Míru ve Vidnavě.
Vidnava, Olomoucký kraj

Kaolínka – kaolínový lom u Vidnavy

Jeden z nejkrásnějších lomů v kraji, připomínající ve zmenšeném měřítku romantickou krajinu Divokého západu či kanadských jezer. V lomu se dříve těžil kaolín a i dnes jsou břehy a okolí bílé.
Vidnava, Olomoucký kraj

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ve Vidnavě

V jádru raně gotická stavba z poloviny 13. století stojí v centru Vidnavy ve Slezsku. Kostel byl později barokně a klasicistně přestavěn. Historizující úpravy a novogotická věž pocházejí z 80. let 19. století.
Vidnava, Olomoucký kraj

Zatopený lom Štachlovice u Vidnavy

Rozlohou i dostupností patří tento lom k menším a méně navštěvovaným v této oblasti. Lom má jako jedinný nad svoji hladinou lanovku na skákání do vody.
Vidnava, Olomoucký kraj

Kostel sv. Františka z Assisi ve Vidnavě

Kostel sv. Františka byl postaven jako gymnaziální kostel, který později sloužil i studentům teologického semináře a konviktu.
Vidnava, Olomoucký kraj

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny

Rezervace Vidnavské mokřiny v Javornickém výběžku, těsně u státní hranice s Polskem, se rozkládá na ploše 32 ha v nejnižším místě okresu Jeseník – 222 metrů nad mořem. Ve starší literatuře je území zmiňováno pod názvem "Vidnavské loučky" a historicky patří městu Vidnava.
Vidnava, Olomoucký kraj

Cesta Mikuláše Koperníka ve Vidnavě

Cesta Mikuláše Koperníka se vine především okolo Nyského jezera v Polsku a přilehlých městech, jako je Otmuchów, Kalków, Koperniki nebo Glebinów. Jediným českým zástupcem na této trase je městečko Vindava. Stezku je možné si projet autem, na motorce nebo na kole.
Vidnava, Olomoucký kraj

Muzeum Vidnava – expozice osidlování Vidnavska

Expozice osidlování Vidnavska je rozdělena do několika částí: historie, geomorfologie, zoologie, ukázka černé středověké kuchyně a prezentace významných osobností z Vidnavy a okolí. Celá expozice je otevřený útvar, který bude stále doplňován a vylepšován novými exponáty.
Vidnava, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Vidnava

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Penzion Vidnava v Javornickém výběžku nabízí ubytování s kapacitou 34 míst. Součástí penzionu je prostorná společenská místnost s kuchyní, televizní koutek, venkovní posezení. Samozřejmostí je wifi připojení zdarma a úschovna kol.
Vidnava, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Náročné putování začíná v Karlově Studánce, kde se vám údolí Bílé Opavy otevře pohledem na vodopád – první z mnoha. Ideální je vydat se na túru po relaxaci v Horských lázních Karlova Studánka, kde načerpáte dostatek energie.
Karlova Studánka, Pěšky po Česku