Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Český ráj > Tatobity

Tatobity

Obec, která zvítězila v Libereckém kraji v soutěži Vesnice roku, najdete na Semilsku. Leží na úpatí nejvyšší hory Českého ráje Kozákova (744 m) a jejím symbolem je prastará lípa velkolistá. Její stáří se odhaduje kolem tisíce let a patří mezi nejkrásnější stromy Evropy.

Tatobity: vesnice s lípou ve znaku

Obec leží v Českém ráji poblíž Semil. Jméno Tatobity pochází od staročeského slova tat, zloděj; jméno vesnice se tak vykládá jako místo, kde jsou biti zloději. Tatobitské lípě se říká tisíciletá, i když je ve skutečnosti o něco mladší. Objevíte ji na obecním znaku i vlajce, zvítězila v jednom z ročníků ankety Strom roku a jako první český strom v historii skončila na stříbrné příčce v anketě Nejkrásnější strom Evropy. Lepší byl už jen dub z maďarské obce Bátaszék.
 

Přes Malířovu zahradu na Kozákov

Podle obyvatel Tatobit prý srdcem Českého ráje není Turnov, ale právě jejich obec. Mimo jiné proto, že ke všem pamětihodnostem kraje to prý je stejně daleko, ať už jde o hrad Trosky nebo o vrch Kozákov. Téměř až pod jeho vrchol vede naučná stezka malíře Jana Dědiny, spolupracovníka Luďka Marolda či Alfonse Muchy. Stezka začíná u kostela sv. Vavřince v Malířově zahradě, kde stával Dědinův ateliér. Dnes tu najdete stálou výstavou hornin a kamenů z celého Českého ráje, mezi zajímavá místa na trase patří například Muzeum drahých kamenů v Radostné pod Kozákovem.
 

Poklady z Kozákova

Oblíbený cíl pěších i cyklistických výletů, milovníků lyžování a paraglidingu: to všechno je vrch Kozákov. Z Tatobit vedou značené stezky až na vrchol k Riegrově turistické chatě s rozhlednou, na severním svahu je ski areál, je to také oblíbené místo pro paragliding. Kozákov je také proslulým nalezištěm polodrahokamů a drahých kamenů; kozákovské acháty zdobí například stěny kaple sv. Kříže na Karlštejně, další kameny z útrob Kozákova objevíte v interiérech katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Aktivity

Naučná stezka malíře Jana Dědiny v Tatobitech

Stezka v Tatobitech vás provede po zajímavostech a pamětihodnostech obce a jejího okolí. Začátek stezky naleznete v Malířově zahradě, kde měl ateliér malíř Jan Dědina.
Tatobity, Liberecký kraj

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.
Tatobity, Liberecký kraj

Kostel sv. Vavřince v Tatobitech

Barokní kostel obklopený hřbitovem s řadou pozoruhodných náhrobků stojí v nejvýše položené části Tatobit.
Tatobity, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Chata Fraluq

Uvnitř i venku. Blíže k venkovu, k přírodě, k podstatě. Hledali jsme místo, které bude v samém srdci jednoho z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších krajů u nás – v Českém ráji. Místo, které na vás dýchne atmosférou venkova. Takové místo, kde necháte svůj čas jen plynout.
Tatobity, Liberecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
S Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant, Na hrady a zámky

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Hrubá Skála, Výlety pro děti

Rodinný výlet do Hamru na Jezeře

Tip Jana Hergeta na rodinný výlet, který vás zavede za objevováním skrytých pokladů Česka a aktivní dovolenou v Hamru na Jezeře.
Výlet do Hamru na Jezeře, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Výšlap na Ještěd s odměnou

Na Ještěd se člověk nemusí vypravit jen v zimě! Přesvědčí vás o tom ve svých osobních tipech na výlety ředitel CzechTourism – Jan Herget.