Tatobity

Obec, která zvítězila v Libereckém kraji v soutěži Vesnice roku, najdete na Semilsku. Leží na úpatí nejvyšší hory Českého ráje Kozákova (744 m) a jejím symbolem je prastará lípa velkolistá. Její stáří se odhaduje kolem tisíce let a patří mezi nejkrásnější stromy Evropy.

Tatobity: vesnice s lípou ve znaku

Obec leží v Českém ráji poblíž Semil. Jméno Tatobity pochází od staročeského slova tat, zloděj; jméno vesnice se tak vykládá jako místo, kde jsou biti zloději. Tatobitské lípě se říká tisíciletá, i když je ve skutečnosti o něco mladší. Objevíte ji na obecním znaku i vlajce, zvítězila v jednom z ročníků ankety Strom roku a jako první český strom v historii skončila na stříbrné příčce v anketě Nejkrásnější strom Evropy. Lepší byl už jen dub z maďarské obce Bátaszék.
 

Přes Malířovu zahradu na Kozákov

Podle obyvatel Tatobit prý srdcem Českého ráje není Turnov, ale právě jejich obec. Mimo jiné proto, že ke všem pamětihodnostem kraje to prý je stejně daleko, ať už jde o hrad Trosky nebo o vrch Kozákov. Téměř až pod jeho vrchol vede naučná stezka malíře Jana Dědiny, spolupracovníka Luďka Marolda či Alfonse Muchy. Stezka začíná u kostela sv. Vavřince v Malířově zahradě, kde stával Dědinův ateliér. Dnes tu najdete stálou výstavou hornin a kamenů z celého Českého ráje, mezi zajímavá místa na trase patří například Muzeum drahých kamenů v Radostné pod Kozákovem.
 

Poklady z Kozákova

Oblíbený cíl pěších i cyklistických výletů, milovníků lyžování a paraglidingu: to všechno je vrch Kozákov. Z Tatobit vedou značené stezky až na vrchol k Riegrově turistické chatě s rozhlednou, na severním svahu je ski areál, je to také oblíbené místo pro paragliding. Kozákov je také proslulým nalezištěm polodrahokamů a drahých kamenů; kozákovské acháty zdobí například stěny kaple sv. Kříže na Karlštejně, další kameny z útrob Kozákova objevíte v interiérech katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Aktivity v obci Tatobity

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.
Tatobity, Liberecký kraj

Naučná stezka malíře Jana Dědiny v Tatobitech

Stezka v Tatobitech vás provede po zajímavostech a pamětihodnostech obce a jejího okolí. Začátek stezky naleznete v Malířově zahradě, kde měl ateliér malíř Jan Dědina.
Tatobity, Liberecký kraj

Kostel sv. Vavřince v Tatobitech

Barokní kostel obklopený hřbitovem s řadou pozoruhodných náhrobků stojí v nejvýše položené části Tatobit.
Tatobity, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Tatobity

Borůvková farma Tatobity

Kanadské borůvky pro vás pěstujeme v čisté přírodě mezi lesy, nedaleko hory Kozákov. Čerstvě natrhané plody prodáváme během července a srpna v naší provozovně. Kanadské borůvky jsou skvělé do koláčů, do džemů, na dezerty, do kompotů, nebo jenom tak samotné, jako zdravé mlsáníčko pro vás a vaše děti.
Tatobity, Liberecký kraj

Chata Fraluq

Uvnitř i venku. Blíže k venkovu, k přírodě, k podstatě. Hledali jsme místo, které bude v samém srdci jednoho z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších krajů u nás – v Českém ráji. Místo, které na vás dýchne atmosférou venkova. Takové místo, kde necháte svůj čas jen plynout.
Tatobity, Liberecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český ráj


S osobností na procházku: po Nové Pace s malířem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Při výletu do Nové Paky vám ze Suchardů půjde hlava kolem! S Kudy z nudy vás seznámíme totiž nejenom s Vojtěchem Suchardou, ale také s jeho sourozenci, předky i potomky. Poznejte Novou Paku jako město sochařů, malířů a grafiků z uměleckého rodu Suchardů, jako město plné pozoruhodných děl a příběhů.
výlet do Nové Paky, Pěšky po Česku

Pěší okruh Hruboskalskem

Vydejte se na výlet oblíbeným skalním městem Českého ráje! Výlet je dlouhý 14 km a jeho trasa vás povede z Turnova kolem hradu Valdštejn, přes Arboretum Bukovina a Mariánskou vyhlídku na parkoviště pod Valdštejnem a zpět do Turnova.

Výlet okolo Hrubého Rohozce zámeckou stezkou

Mezi francouzskými šlechtici, kteří se v minulosti usadili v českých zemích, se obejvilo i jméno rodu Des Fours. Desfoursové [defúrové] jsou šlechtický rod, který do českých zemí přišel z Lotrinska. Hlavním sídlem rodu v Čechách byl po tři sta let zámek Hrubý Rohozec, k tomuto panství patřila také část Jizerských hor. Víte, kde se s ním ještě můžete setkat?

Na kole Českým rájem

Chráněná krajinná oblast Český ráj je úžasným místem pro cykloturistiku. Pokud se vydaří počasí, je zde bohatý výběr jednodenních výletů. Na své si přijde každý. Vypravit se můžete na hrady zámky, do skalních měst a pokaždé budete projíždět překrásnými přírodními scenériemi. Je už na vás, zda vyrazíte z dobře dostupné Prahy nebo se ubytujete v některém z penzionů či autokempů.
Zřícenina hradu Trosky, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu