Zbiroh

Romantické letovisko leží na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Jeho dominantou je impozantní zámek, který kromě prohlídek nabízí ubytování v dobových interiérech i gastronomické speciality ve středověké krčmě.

Co musíte vidět ve Zbirohu

V centru obce se rozkládá protáhlé Masarykovo náměstí; ze západu do něj shlíží původně gotický kostel sv. Mikuláše. Na původním místě rodného domku básníka, překladatele a fotografa Josefa Václava Sládka stojí dům, který přestavěl básníkův otec Petr Sládek, dnes v něm sídlí Městské muzeum.

Ze Zbirohu rovněž pochází spisovatel Jiří Mucha či básník a diplomat Josef Palivec, švagr Karla Čapka, rádi se sem vraceli Fráňa Šrámek, Václav Vačkář či Adolf Branald.
 

Zámek nabízí prohlídky, noclehy i skvělé jídlo

Nynější novorenesanční podobu dal zámku Zbiroh v druhé polovině 19. století pruský podnikatel Bethel Henry Stroussberg. V letech 1910–1928 tu bydlel Alfons Mucha, který v té době vytvořil většinu svých nejznámějších olejomaleb včetně kolekce Slovanská epopej. Ateliér můžete navštívit v rámci jednoho z prohlídkových okruhů, kromě toho se můžete ubytovat v zámeckém hotelu, projít se rozlehlým parkem a pochutnat si na nejrůznějších dobrotách v zámecké středověké krčmě U Rudolfovy kratochvíle.
 

Jezírka, hrady a vyhlídky

Máte rádi malebná přírodní zákoutí? Jedním z nejhezčích míst v okolí jsou Skryjská jezírka v údolí Zbirožského potoka. Ve Skryjích můžete navštívit Památník Joachima Barranda se sbírkou zkamenělin a cestou se zastavit třeba u zříceniny hradu Řebřík. Pro milovníky památek je lákavým cílem hrad Točník a zřícenina gotického hradu Žebrák. Ze zbirožského náměstí můžete po červené turistické značce zamířit k západu a vyšplhat na vyhlídku Čertova skála a pokračovat po žluté na vyhlídku Světovina.

Turistická informační centra