Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Radnice

Radnice

Radnice leží uprostřed kouzelné krajiny plné lesů na západním okraji Křivoklátské vrchoviny; jen málokdo by uvěřil, že se tu kdysi hojně těžilo uhlí. Do Rokycan je to jen dvanáct kilometrů, ale přesto se o Radnicích mluví a píše jako o odlehlém městě, kde se zastavil čas.

Co musíte vidět

Nejzajímavější památky zanechala v Radnicích někdejší početná židovská komunita. V centru městečka se dochovala část ghetta se synagogou, prohlédnout si můžete i židovský hřbitov. Kostel sv. Václava na náměstí nese rysy barokní přestavby podle projektu plzeňského stavitele Jakuba Augustona, na návrší Kalvárie nad městem stojí poutní kostel Navštívení Panny Marie, který vznikl v polovině 18. století pravděpodobně podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
 

Od uhlí až k trilobitům

Historii těžby uhlí na Radnicku připomíná naučná stezka a městské muzeum. Dozvíte se například, že údolím Berounky měla vést koněspřežka, která by uhlí z radnické uhelné pánve dopravovala do Plzně. Plány a životaschopnost projektu posuzoval na přání hraběte Šternberka francouzský inženýr Joachim Barrande. Železnice nakonec kvůli nedostatku peněz nevznikla, zato při geologickém průzkumu v okolí Týřovic a Skryjí Barrande narazil na pozoruhodné zkameněliny, které daly směr jeho dalšímu životu.
 

Hrobka, hrad, rozhledna a příroda

Starý šlechtický rod Šternberků pečoval o radnické panství od poloviny 18. století, na hřbitově ve Stupně si můžete prohlédnout empírovou rodovou hrobku, kde je pochován Kašpar Maria Šternberk (1761–1838), spoluzakladatel Národního muzeaPraze. K výletům láká také zřícenina hradu Libštejn, rozhledna Břasy a pohádkový statek ve Vranovicích, zbytky starých uhelných ložisek odhalují přírodní památky Bašta a Kateřina.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Radnice

Hrad Libštejn – osamělý hrádek

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.
Radnice, Plzeňský kraj

Poutní kaple Navštívení Panny Marie v Radnicích

Významná barokní stavba vznikla kolem roku 1745. Byla postavena nákladem Jana Václava z Bubna a Litic patrně podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Ke kapli vede křížová cesta, neboli Kalvárie.
Radnice, Plzeňský kraj

Synagoga a židovské domy v Radnicích

Židovská synagoga je pozdně barokní stavba z konce 18. století, zděná, omítaná, na obdélném půdorysu se zaoblenými nárožími, s přístavkem po straně, krytá valbovou střechou.
Radnice, Plzeňský kraj

Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích

Muzeum sídlí v původně měšťanském domě z první třetiny 18. století, zvaném též Jakšovský, později Falkův. Tento právovárečný dům později tvořil součást zámeckého komplexu a sídlila v něm hospodářská správa Šternberského panství.
Radnice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Radnicích

Radnický židovský hřbitov se rozkládá asi 1,5 km jihovýchodně od města, na okraji lesa, má tvar nepravidelného šestiúhelníku. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1734.
Radnice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava v Radnicích

Barokní novostavba z roku 1720, postavená podle návrhu Jakuba Augustona ml. na místě staršího kostela. Při kostele stála zvonice, byla situována v ohradní zdi hřbitova, severně od západního průčelí kostela. Nad vchodem je výklenek se sochou sv. Václava, patrona kostela.
Radnice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Radnice

Restaurace Na Trucovně

Tradiční česká restaurace v malebném městečku jménem Radnice, které najdete severně od Rokycan.
Radnice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brdy a okolí


Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Chcete si užít trochu klidu a pohody v předvánočním shonu? Dopřejte si procházku zámeckým parkem v Dobříši. Během adventu se na nádvoří zámku koná oblíbený vánoční trh a také prohlídky Zrcadlového sálu.

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!
Příbram a Brdy, Na kole po Česku

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Petr Jan Brandl, německy Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl (24. října 1668 Praha – 24. září 1735 Kutná Hora), byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Posunul hranice středoevropského baroka u malířském umění. Díky němu si pod pojmem barokní malba nejen kunsthistorici představí typickou postavu, barevné tónování i krajinu. Zveme vás k prohlídce jeho díla na vlastní oči! Řekneme vám, kde s jeho díly můžete dodnes setkat.
Výlet za barokním uměním, Cesty poznání

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na jedné straně a anglickým parkem na straně druhé, se pyšní řadou nej. Sgrafitová omítka s motivy psaníček na zámeckých fasádách patří k nejstarším u nás, dochovala se tu jedinečná Lokšanská knihovna s původním mobiliářem a navíc právě tady se odehrála tajná svatba, která ve své době zamávala celou Evropou.