Radnice

Radnice leží uprostřed kouzelné krajiny plné lesů na západním okraji Křivoklátské vrchoviny; jen málokdo by uvěřil, že se tu kdysi hojně těžilo uhlí. Do Rokycan je to jen dvanáct kilometrů, ale přesto se o Radnicích mluví a píše jako o odlehlém městě, kde se zastavil čas.

Co musíte vidět

Nejzajímavější památky zanechala v Radnicích někdejší početná židovská komunita. V centru městečka se dochovala část ghetta se synagogou, prohlédnout si můžete i židovský hřbitov. Kostel sv. Václava na náměstí nese rysy barokní přestavby podle projektu plzeňského stavitele Jakuba Augustona, na návrší Kalvárie nad městem stojí poutní kostel Navštívení Panny Marie, který vznikl v polovině 18. století pravděpodobně podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
 

Od uhlí až k trilobitům

Historii těžby uhlí na Radnicku připomíná naučná stezka a městské muzeum. Dozvíte se například, že údolím Berounky měla vést koněspřežka, která by uhlí z radnické uhelné pánve dopravovala do Plzně. Plány a životaschopnost projektu posuzoval na přání hraběte Šternberka francouzský inženýr Joachim Barrande. Železnice nakonec kvůli nedostatku peněz nevznikla, zato při geologickém průzkumu v okolí Týřovic a Skryjí Barrande narazil na pozoruhodné zkameněliny, které daly směr jeho dalšímu životu.
 

Hrobka, hrad, rozhledna a příroda

Starý šlechtický rod Šternberků pečoval o radnické panství od poloviny 18. století, na hřbitově ve Stupně si můžete prohlédnout empírovou rodovou hrobku, kde je pochován Kašpar Maria Šternberk (1761–1838), spoluzakladatel Národního muzeaPraze. K výletům láká také zřícenina hradu Libštejn, rozhledna Břasy a pohádkový statek ve Vranovicích, zbytky starých uhelných ložisek odhalují přírodní památky Bašta a Kateřina.

Turistická informační centra


Aktivity

Kostel sv. Václava v Radnicích

Barokní novostavba z roku 1720, postavená podle návrhu Jakuba Augustona ml. na místě staršího kostela. Při kostele stála zvonice, byla situována v ohradní zdi hřbitova, severně od západního průčelí kostela. Nad vchodem je výklenek se sochou sv. Václava, patrona kostela.
Radnice, Plzeňský kraj

Hrad Libštejn – osamělý hrádek

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.
Radnice, Plzeňský kraj

Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích

Muzeum sídlí v původně měšťanském domě z první třetiny 18. století, zvaném též Jakšovský, později Falkův. Tento právovárečný dům později tvořil součást zámeckého komplexu a sídlila v něm hospodářská správa Šternberského panství.
Radnice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Radnicích

Radnický židovský hřbitov se rozkládá asi 1,5 km jihovýchodně od města, na okraji lesa, má tvar nepravidelného šestiúhelníku. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1734.
Radnice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Na Trucovně

Tradiční česká restaurace v malebném městečku jménem Radnice, které najdete severně od Rokycan.
Radnice, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví