Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Nový Knín

Nový Knín

Nový Knín, který dnes leží stranou hlavních tras mezi Dobříší a přehradou Slapy, patřil v 16. století spolu s městy Jílové a Kašperské Hory ke královským zlatotohorním městům. Slavnou minulost připomíná místní muzeum v historické budově Mincovny přímo na náměstí.

Co musíte vidět v Novém Kníně

Muzeum zlata, pobočka Hornického muzeaPříbrami, se nachází na náměstí Jiřího z Poděbrad v historické budově Mincovny. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí. Severní stranu náměstí uzavírá barokní kostel sv. Mikuláše, v západním rohu stojí pohledná barokní radnice. Zdobené fasády mají i další domy kolem náměstí, uprostřed stojí kašna.
 

Za zlatem ke Kocábě

Královské horní město vzniklo na březích zlatonosné říčky Kocáby a právě po jejích březích vede naučná stezka s geologicko-hornickou tematikou. V okolí Nového Knína jsou na řadě míst dodnes patrné stopy po dávných dolech, ale najdete tu i nové průzkumné štoly. Budování naučné stezky se neobešlo bez potíží, například oblast středověkých dolů v Babím dole, na Nevadě a na Krámském potoce nemohla být zahrnuta do trasy naučné stezky pro nesouhlas majitelů pozemků a chatařů.
 

Výlety za zlatem, výhledy a Karlem Čapkem

Jihovýchodně od Nového Knína leží Prostřední Lhota s další pobočkou Hornického muzea, Muzeem života venkovského obyvatelstva středního Povltaví v barokním špýcharu. S jedním z největších známých ložisek zlata v Evropě v okolí Mokrska vás seznámí naučná stezka Zlaté Psí hory, vedená z velké části v příkrém lesnatém svahu nad Slapskou přehradou. Rozhlédnout se po okolí můžete z rozhledny Veselý vrch anebo z Drtinovy rozhledny na vrchu Besedná, k výletům láká také zámek Dobříš a Čapkova Strž.
 
4.6.
Muzejní noc v Muzeu zlata Nový Knín

Muzejní noc v Muzeu zlata Nový Knín

Nový Knín, Středočeský kraj

Aktivity

Muzeum zlata Nový Knín

Muzeum zlata Nový Knín

Nový Knín, Středočeský kraj
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

Nový Knín, Středočeský kraj