Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Beskydy – Valašsko > Kozlovice

Kozlovice

Rázovitá valašská dědina leží v protáhlém údolí říčky Ondřejnice v nejsevernější výspě Valašska na úpatí Beskyd mezi Frýdkem-Místkem a Frenštátem pod Radhoštěm. V 16. a 17. století byly Kozlovice sídlem valašských vojvodů hukvaldského panství, kteří měli na starosti správu salaší s ovcemi.

Co musíte vidět v Kozlovicích

Nejstarší památkou je kostel sv. Michaela a sv. Barbory, postavený zřejmě na základech původního dřevěného kostela a vysvěcený v roce 1742. Poblíž stojí fojtství, někdejší sídlo valašských vojvodů. K vidění je několik expozic, například malotřídka obecné školy z dob Rakouska-Uherska se sbírkou dobových učebnic a galerie sakrálního umění. Součástí fojtství je rovněž valašský pivovar, kde se vaří kvasnicové nefiltrované ležáky plzeňského typu, světlý Valašský vojvoda a tmavý Kozlovický fojt.
 

Kozlovice, Hukvaldy a Leoš Janáček

Část expozic ve fojtství je věnovaná historii obce a Leoši Janáčkovi. Není divu, rodák ze sousedních Hukvald byl v Kozlovicích častým hostem. Pravidelně prý navštěvoval starobylou hospodu U Harabiša, kde viděl, slyšel a zapisoval valašské písně a tance, které mu učarovaly a jak i sám přiznal, položily základ jeho budoucí hudební slávě. Bývalý Šmiřákův mlýn, nynější areál Na mlýně, dokonce Leoše Janáčka inspiroval ke světoznámé opeře Její pastorkyňa.
 

Mlýn, skanzen a výlety do okolí

areálu Na Mlýně si prohlédnete opravený mlýn s funkčním vodním kolem a náhonem, jeden ze čtyř nejstarších v Kozlovicích. Je tu stylový restaurant U Mlynářky, skanzen s replikami malebných dřevěných staveb, sbírkami lidového řemeslného náčiní a kapličkou sv. Floriána, můžete si také vypůjčit kolo. Naproti mlýnu se svahem kopce Skalka vine křížová cesta, naučná stezka Janáčkův chodníček vás Hukvaldskou oborou dovede k hradu Hukvaldy a řadě pěkných přírodních zákoutí.

Aktivity v obci Kozlovice

Areál Fojtství v Kozlovicích

Potěší lidského ducha i tělo. Expozice Obecné školy, sbírka lidového sakrálního umění, expozice věnovaná historii obce a Leoši Janáčkovi a Valašský pivovar.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Michala v Kozlovicích

Kostel svatého Michaela archanděla v Kozlovicích byl postaven v těsné blízkosti stávajícího, z valné části dřevěného. V průběhu let docházelo k mnoha opravám a úpravám kostela uvnitř i vně.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Křížová cesta v Kozlovicích

Křížová cesta ve svahu kopce zvaného Skalka z roku 2006 byla posvěcena v říjnu ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Kaplička sv. Floriána v Kozlovicích

Kaplička je součástí oblíbeného výletního areálu na západním okraji podbeskydské obce Kozlovice. Kromě ní v areálu stojí tzv. Šmiřákův mlýn s restaurací a další objekty vytvářející malý skanzen.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Dubisko valašisko tvrdé

Dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Již 500 let vzhlíží z kopce Strážnice na dědinu valašských vojvodů Kozlovice.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Projeďte se podhůřím Beskyd na kole z půjčovny jízdních kol Žluťásek

Tak jako motýl ŽLUŤÁSEK opouští svůj úkryt již za prvních teplých jarních dnů a poletuje u lesních cest, můžete i vy, ve službách místní půjčovny jízdních kol Žluťásek, bezstarostně a šťastně proletět podhůřím Beskyd!
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v obci Kozlovice

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Najdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění – rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Mlýn je dominantou nově otevřeného areálu „Na mlýně“, jehož součástí je vedle výtečné restaurace také Kozlovický skanzen.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Minipivovar v Kozlovicích

Kozlovický pivovar najdete v původních hospodářských budovách starého fojtství, jehož hlavní budova má ve svém štítě letopočet 1822. Mezi malými pivovary má své zvláštní postavení, kouzlo a specifikum.
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Beskydy – Valašsko


Vánoční cesta do Rožnova a do minulého století

Vydejte se na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pracovníci muzea promění v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty. Nedaleký zámek Lešná nabízí zase prohlídky vánočně vyzdobených interiérů především kombinace červené, zlaté, bílé a malé návštěvníky určitě potěší výstava obrázků Josefa Lady.
Rožnov pod Radhoštěm, Výlety za vánoční atmosférou

Štramberské pikanterie: zážitkové prohlídky plné chutí a vůní

Štramberku, jednomu z nejhezčích měst v podhůří Beskyd, se kvůli krásným zákoutím říká Moravský Betlém. Při komentovaných prohlídkách se seznámíte s přehlídkou zdejších zajímavostí, ochutnáte medové perníkové pochoutky a rozhlédnete se po okolí z věže středověkého hradu.
Výlet do Štremberku, Na hrady a zámky

Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

K čemu byl vílám hrad? Pověst o založení Hukvald to neřeší, zkrátka podle lidových povídaček hrad založily húkalky, zvláštní druh místních lesních bytostí, které s oblibou houkaly a pokřikovaly na noční chodce. Samozřejmě to bylo trochu jinak a jméno hradu se dá vyluštit ve jméně jeho skutečných zakladatelů, porýnských hrabat Hückeswagenů.
Výlet na hrad Hukvaldy, Na hrady a zámky

Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Tak jako všude jinde, ani v Beskydech není počasí vždy ideální. Pokud se kvůli němu zrovna nedostanete na výlet do přírody, nezoufejte. Návštěva čtyř sousedících měst – Štramberka, Kopřivnice, Příboru a Hukvald, nazývaných jako Lašská brána, může vaše turistické putování skvěle doplnit.
Výlet do beskyd a na Lašskou bránu, Výlety pro děti