Orlová

I když Orlovou znáte jako moderní město, v roce 2023 oslavila už 800 let. Pověst vypráví, že když v okolních lesích kdysi byl na lovu těšínský kníže, z blízkého křoví vyletěl orel. V zobáku nesl hostii, kterou upustil nad hlavami knížete a jeho ženy. Ta následkem úleku přímo uprostřed lesů porodila syna Kazimíra, a šťastný otec v těch místech dal postavit kapli. Osadě, která vznikla později, začali říkat podle původce celého příběhu: Orlová.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Orlové

První historicky doloženou zmínku o Orlové najdeme v listině vratislavského biskupa Vavřince z 25. května 1223. Hlavní dominantou města je kostel Narození Panny Marie, novogotická stavba z roku 1905, jeho zadní část však pochází z 15. století. Podobně jako jiným místům v Moravskoslezském kraji mu několikrát hrozil zánik kvůli poddolování. Místní atrakcí je Dinopark Ostrava, navštívit můžete i botanickou zahradu.
 

Folklor a lidové zvyky

Na počátku 19. století bylo v Orlové objeveno černé uhlí a malá vesnice se záhy stala nejrychleji se rozvíjející obcí Fryštátského okresu. Do dolů sem přicházeli pracovat lidé z celého Rakousko-Uherska, a každý z nich s sebou přinesl své zvyky, písně i tance. Ty se smísily s původními a vznikl tak nebývale pestrý a originální folklor, včetně svérázného nářečí „po našymu“, které je směsicí češtiny, polštiny a němčiny.
 

Kde se projít?

Díky průmyslovému rozvoji sice Orlová v roce 1922 získala městská práva a zažila nebývalý společenský a kulturní rozmach, ale těžba uhlí změnila malebné město s historickým jádrem k nepoznání. Alespoň část budov se však podařilo zachránit před plánovaným zbořením, například historickou radnici z roku 1928 a zámecký park. S dějinami města a okolní přírodou vás seznámí naučná stezka Orlová, která začíná u kostela. Orlovou poznáte jako město plné zeleně, které láká k pěším procházkám i cyklistickým výletům. Směrem na Ostravu v obci Rychvald objevíte přírodní rezervaci s rybníky a ptactvem.

Srí Lanka – cestovatelská beseda

Přednášející: manželé Špillarovi.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Slet čarodějnic a čarodějů v Orlové

Program pro děti v Orlové.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Opera divas

Koncert se koná v evangelickém kostele v Orlové – Městě a vstupenku ve výši 300 Kč je možné zakoupit v Městském informačním centru v Orlové. Pořadatelem je Nadační fond Přátel kulturní památky Kostel SCEA v Orlové, která má za cíl získávat prostředky na opravy této významné orlovské kulturní památky
Orlová, Moravskoslezský kraj

Rej čarodějnic

Zábavný program pro děti.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Kaktusový květ

Podle hry: Pierra Barilleta a Jean-Pierre Gredy. Náhradní termín.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Šmoulové v Orlové

Nový písničkový muzikál pro děti.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Žehnání motorek v Orlové

Motorkářský klub Yamaha Star Czech Republic.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Slezský rynek Orlová-Lutyně

Farmářské trhy "Slezský rynek".
Orlová, Moravskoslezský kraj

Aktivity ve městě Orlová

Kostel Narození Panny Marie Orlová

Jedná se o novogotickou stavbu dostavěnou v počátku 20. století, k níž patří soubor soch se schodištěm, ohradní zdi a přilehlý areál zámeckého parku. Kostel je velmi hodnotná trojlodní monumentální stavba s presbytářem z roku 1466, jejíž novogotická úprava je slohově nejčistší v ČR.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Soukromá Botanická zahrada v Orlové

Botanická zahrada pana Otakara Potyky v Orlové je zaměřena na sukulenty a kaktusy. K zhlédnutí kolem 5500 druhů rostlin z oblastí Bolívie, Brazílie, Argentiny, Mexiko, Chile a USA. Prohlédnout si ji můžete sami nebo s výkladem průvodce.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Evangelický kostel v Orlové

Kostel Slezské církve evangelické v Orlové byl vystavěn stavitelem Josefem Grosem ve stylu doznívajícího klasicismu jako zděná jednolodní stavba s částečně přestavěnou věží a polygonálně uzavřeným presbyteriem a byl vysvěcený v r. 1862.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Pomník padlým za Těšínsko v Orlové – Památník obětem Sedmidenní války

Pomník na hřbitově na Klášterní ulici v Orlové připomíná oběti bojů o Těšínsko a následného plebiscitního období. Obnovený památník s dominantním sousoším a majestátní slezskou orlicí byl odhalen 29. ledna 2024.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka v zámeckém parku v Orlové na Karvinsku

Naučná stezka v zámeckém parku v Orlové na Karvinsku je součástí komplexní proměny pohornické krajiny a aktivit programu POHO 2030 Moravskoslezských Investic a Developmentu.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Orlová

Hájenka Orlová

Restaurace je zaměřena na širokou nabídku piva. Ve stálé nabídce máme piva z pivovarů Nachmelená opice, Koníček a Svijany. Točíme opravdové pivní speciály, menších i větších, jak českých tak i zahraničních pivovarů.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Hotel Sport Orlová – na dosah přírody

Hostům hotelu nabízíme široké možnosti sportovního vyžití ve sportovním areálu, který vám může být k dispozici. alei příjemné posezení v hotelové restauraci či vinárně se skvělou kuchyní a příjemnou obsluhou.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Těšínské Slezsko


Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

Hraběnka Larischová aneb konec dámy se špatnou pověstí

„Milá maminko,“ stálo na lístečku nalezeném v dívčím pokoji, „až to budeš číst, budu už v Dunaji – Mary.“ Mary se ovšem spletla, neskončila v Dunaji, ale v loveckém zámečku Mayerling nedaleko Vídně. Právě ona v lednu 1889 doprovodila korunního prince Rudolfa na jeho sebevražedné cestě.
výlet na zámek Fryštát, Výpravy za kuriozitami