Ostrava, Kudyznudy

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Oblíbené ve městě

Ostrava: příběh Ocelového města

ostravaOstrava, dříve považovaná za ocelové srdce republiky ponořené v oblaku smogu, se hlavně v posledních letech vyloupla do krásy a nese hrdě status moravskoslezské metropole. Stala se nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale také oblíbeným místem mnoha filmových tvůrců, kteří obdivují její charakter a nezaměnitelnou atmosféru. Během procházky městem tak můžete lehce narazit na filmový štáb, který právě natáčí nový film, seriál nebo videoklip. S přibližně 300 tisíci obyvateli je třetím největším městem České republiky a stojí za návštěvu především kvůli unikátnímu souboru industriální architektury v oblasti Dolních Vítkovic.

A jak vznikl název města Ostrava? Jedná se o složeninu dvou slov, pravděpodobně keltského původu, kdy "ostr" značí prudký, rychlý, bytře tekoucí a "ava" je výraz pro řeku. Později se pro název města vžilo označení Ostrava, zatímco pro řeku zdrobnělé jméno Ostravice.
 
ostravskoBohatě zastoupené jsou v Ostravě a okolí ale také přírodní zajímavosti. Např. Polanský les a Polanská niva, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Poodří. K přírodním raritám na území města patří také bludné balvany ze švédské žuly a dalším unikátem je halda Ema ve Slezské Ostravě. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít Heřmanický rybník, který je jedinečný díky specifickému složení silně mineralizované vody s obsahem boru a jódu. Dostanete se k němu po naučné stezce nebo se můžete svézt autobusem – bude se vám tady hodit dalekohled na pozorování vodního ptactva.
 

Netradiční zážitky, které vám nabídne jen Ostrava

Kromě významných staveb a sakrálních památek můžete navštívit řadu muzeí a galerií nebo legendární Stodolní ulici, ve které je přes 60 barů, klubů, restaurací a kaváren. Děti potěší výlet do Zoologické zahrady, Planetária nebo Dinoparku. A Ostrava nabízí i netradiční zážitky.
 
Pohádkový orloj – každou sudou hodinu od 8 do 20 můžete vidět v oknech Divadla loutek vystoupení šesti dřevěných pohádkových postav: krále, královny, čerta, anděla a smrtky bojující s kašpárkem.
Landek Park – největší hornické muzeum v ČR nabízí fárání do bývalého dolu Anselm, jízdu důlním vláčkem, originální štolu Albert, Landeckou venuši a spoustu dalších zajímavostí
Muzeum hraček – vlastní unikáty z více než 60 zemí a také nejstarší hračky od poloviny 19. století.
Velký a Malý svět techniky – populárně naučná centra pro nejmenší (Malý svět U6) i pro vzrostlé děti a mládež (Velký Svět Techniky) v Dolních Vítkovicích
Technotrasa – virtuální neznačená trasa spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje
Národní zemědělské muzeum Ostrava – sbírka historické zemědělské techniky a Galerie českých potravin
Radniční věž Ostrava – z vyhlídkové terasy ve výšce 72 metrů je za příznivého počasí rozhled až k pohořím Beskyd i Jeseníků


Ostrava žije sportem i kulturou

zlatá tretraMěsto má dlouholetou sportovní tradici a v současnosti hostí akce jak republikového, tak i evropského či dokonce světového charakteru. Ostrava každoročně pořádá mezinárodní atletický meeting Zlatá tretra nebo ženský tenisový WTA challenger J&T Banka Ostrava Open. V minulosti byla např. spolupořadatelem Mistrovství světa v ledním hokeji, Mistrovství Evropy v krasobruslení, tenisového Davis Cupu a mnoha dalších prestižních sportovních událostí. V roce 2014 získala titul Evropské město sportu. Je domovem hokejových týmů HC Vítkovice Ridera a HC RT Torax Poruba, fotbalových 1. SC Vítkovice, FBC Ostrava, a MVIL Ostrava – basketbalového, florbalového, baseballového a volejbalového týmu.
 
A na své si přijdou i milovníci kultury a umění. V Ostravě je 5 divadel a působí zde mezinárodně uznávaná Janáčkova filharmonie. Město je známé pro své festivaly a mnohé kulturní akce, které každoročně navštíví tisíce příznivců hudby, filmu i divadla. Rádi vás pozveme na ty nejvýznamnější:
 
Colours of Ostrava – multižánrový hudební festival.
Janáčkův máj – mezinárodní festival klasické hudby.
Svatováclavský hudební festival.
Beats for Love – festival taneční hudby.
Májová Plesná – tradiční folklórní festival
⭐ Filmové a divadelní festivaly Jeden svět, Ostrava Kamera Oko, Mezinárodní festival outdoorových filmů nebo oblíbené Letní shakespearovské slavnosti.
 

Co dělat v Ostravě, když prší

Malý svět techniky ostravaDolní Vítkovice jsou naprosto unikátní průmyslový areál, který stojí za návštěvu ať prší, či neprší. V Malém a Velkém světě techniky je tu navíc skvělý program i pro děti. V Ostravě můžete navštívit také největší hornické muzeum u nás a dokonce sfárat těžní klecí dolů do šachty. Návštěva Galerie výtvarného umění v centru města je zážitkem už pro samotnou funkcionalistickou budovu, ve které se nachází. Líbit se vám určitě bude i v Ostravském muzeu, kde se o městě dozvíte naprosto vše, od historie, přes průmysl, umění a přírodu. V sezóně zde dokonce funguje mykologická poradna. A skvělým místem, kde se můžete vyřádit, je zábavní a motokárová hala E-motion park Ostrava.

Město Ostrava

Turistická informační centra


Animační program se Skaláčkem

Srdečně vás zveme do Skalka family parku, kde na vás čeká úžasný animační program s dinosaurem a naším milovaným maskotem Skaláčkem!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

Projděte se s průvodcem skleníkovým areálem o 1000 m2, kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Houbařská poradna v Ostravském muzeu

Každé pondělí od 15:00 do 16:30 (až do října) s mykology Vítem Balnerem a Michalem Gracou v přízemí Ostravského muzea.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Choď a foť

Výstava Choď a foť představí klauzurní práce studentů ateliéru Fotografie FU OU. Vernisáž uvedou Lukáš Bártl a Imrich Veber.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Přípravný kurz k talentovým zkouškám

Chcete mít náskok a tvořit si své portfolio pod dohledem zkušeného lektora?
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka – Symfonický koncert

Mozart psal o Josefu Myslivečkovi jen krásná slova a vážil si jeho tvorby. Navíc se stal svou tvorbou společně s J. Haydnem inspirací pro mnoho skladatelů XX. století, což dokládají uváděné skladby G. Bacewicz a S. Prokofjeva.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Festival v ulicích v Ostravě 2024

Festival v ulicích opět rozvíří centrum Ostravy! Festivalovou atmosféru podpoří design zóna českých tvůrců, dětský jarmark, workshopy i sportovní aktivity. Samozřejmě nebude chybět ani dobré jídlo a chilloutové odpočívárny.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Den pro včely v Zoo Ostrava 2024

Sobota 22. června bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Aktivity ve městě Ostrava

Cesta vody v Ostravě

Na území Bělského lesa mezi Výškovicemi a Starou Bělou v Ostravě se můžete projít po Cestě vody. Jsou zde chodníčky, hrací prvky i Priessnitzovy lázně.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Papilonia Ostrava – poznejte nejkrásnější motýly světa na vlastní oči

Navštivte nový motýlí dům v Ostravě, který je největší stálou výstavu motýlů v České republice. Tropická zahrada se spoustou exotických květin je domovem tisícovky exotických motýlů, kteří pocházejí ze všech tropických krajů světa – Amazonie, Filipín, Thajska, Afriky či Austrálie.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Lesopark Bělský les

Lesopark Bělský les (přezdívaný Bělák nebo Studna) se rozkládá se na ploše 160 ha v městských obvodech Stará Bělá a Ostrava-Jih. Najdete tu množství pramenů (např. u Kaple Panny Marie Lurdské), mnohdy velmi skrytých. Ke kapličce a studánce lidé pro vodu chodí už přes sto let.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Skalka family park Ostrava

Skalka family park Ostrava je unikátní zábavní park a místo k trávení aktivního volného času i odpočinku pro rodiny s dětmi. Areál se nachází nedaleko Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Obchodní dům Ostravica-Textilia v Ostravě

Někdejší módní dům, otevřený roku 1930, patřil od počátku k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu a po dlouhá desetiletí představoval jednu z ostravských architektonických ikon. Od roku 2022 po letech chátrání byla zahájena jeho oprava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Ostrava

Restaurace Saola

Restaurace Saola v areálu zoo Ostrava – terasa s výhledem do výběhu indických kopytníků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Harenda v Ostravě – hezky, česky, moderně

Restaurace Harenda se nachází v areálu Landeku. Od středy do soboty nabízí kromě stálého menu také šestichodovou degustaci, v neděli sem můžete zajít mimo jiné na příjemný sdílený rodinný oběd.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mama's Bistro v Ostravě

Bistro s nabídkou burgerů, hot-dogů, zákusků alkoholických a nealkoholických nápojů a kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Camp Landek Park v Ostravě

Camp v areálu Landek Park najdete v prostředí plném zeleně a je součástí národní přírodní památky Landek.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Palačinkárna Café au père tranquille v Ostravě

Francouzská kavárna Au père v Ostravě nabízí ve dvou patrech příjemné posezení nejen nad kávou. V nabídce jsou také palačinky na sladký i slaný způsob, polévky a steaky s bagetami.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Bistro Křupavý Frank v Ostravě

Bistro Křupavý Frank najdete hned vedle Docku na Havlíčkově nábřeží. Stejní majitelé si pro něj vysnili originální koncept, jehož hlavním hitem je foccacia na více způsobů a řemeslná zmrzlina.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Kavárna Elektra je prvorepubliková ostravská kavárna. Nachází se v přízemí někdejšího společenského domu Hornický dům, na nároží Nádražní třídy a Umělecké ulice.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

U Cingra – havířská hospoda v Dolu Michal

Typická havířská hospoda u Cingra se nachází v Dolu Michal.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Ostrava a okolí


Výlet za kuriozitami do Ostravy: sopka, pohádkový orloj, venuše a horníci

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružnou výpravu do Ostravy! Metropole Moravskoslezského kraje je pulzující místo plné zajímavých příběhů a také novinek a kuriozit. Ukážeme vám Ostravu shora i zdola, a to jak fantastické industriální památky, tak stavby, které mohou jiná města jen závidět.
tip na na dobrodružnou výpravu do Ostravy, Výpravy za kuriozitami

Karavanem od jara do zimy: po Ostravě a jejím okolí

Na dovolenou v karavanu se většinou vydáváte k moři nebo do hor, ale co když se děje něco zajímavého v Ostravě? Do metropole Moravskoslezského kraje se můžete bez obav vydat s přívěsem nebo obytným autem. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde zastavit, co vidět i kam se vypravit na výlet do okolí.
karavanem do Ostravy, Výlety za každého počasí

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Zajímáte se o průmyslové dědictví? Potom se vydejte spolu s námi k nejzajímavějším industriálním památkám prostřednictvím Technotrasy – stezky spojující technické památky. Naše trasa vás provede těmi nejzajímavějšími místy v Ostravě a okolí.

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem