Mimoň

Město ležící na soutoku Panenského potoka a řeky Ploučnice z velké části obklopuje území bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Rozsáhlé lesy se sice nedají označit za nedotčené, ale přesto tu objevíte spousty zajímavých přírodních zákoutí, skalních útvarů a jeden velice zajímavý hrad.

Co musíte vidět v Mimoni

Zřejmě nejzajímavější památkou Mimoně by byl klasicistní zámek, kdyby ovšem existoval; v roce 1985 byl zbořen a stavební suť posloužila jako základ pod nové autobusové nádraží. Budovu stíhanou požáry a dalšími pohromami dnes připomíná jen prázdné prostranství a zbytky zámeckého parku v centru města. Nejvýznamnějšími památkami města tak je kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží, kaple Božího hrobu, věrná kopie božího hrobu v Jeruzalémě, a Městské muzeum v sousedním bývalém špitále. 
 

Vzhůru na Ralsko!

Mimoní prochází turistická trasa, která vás lipovou alejí dovede do Vranova a dál kolem skalních pískovcových útvarů Vranovských skal s často navštěvovanou Juliinou vyhlídkou až ke zřícenině hradu Ralsko. Není to jednoduchá cesta, hrad leží téměř o 400 metrů výš než Mimoň a okolí, ale odměnou za námahu je fantastická kruhová vyhlídka. Zajímat vás bude i to, že stojíte na jedné z bývalých sopek, že tu sídlili loupeživí rytíři a že už v 16. století majitelé nechali hrad zvolna zpustnout.
 

Výlety na bruslích, po vodě a pěšky do skal

Až do roku 1991 byl v okolí vrchu Ralsko nepřístupný vojenský prostor o celkové rozloze 250 kilometrů2 . Zbylo tu například obří vojenské letiště, které se proměnilo v ráj in-line bruslařů, na bruslích se můžete vydat i z Hradčan do Kuřivod a prohlédnout si tamní kostel sv. Havla s gotickými freskami. Milovníci přírody se mohou vypravit na splutí meandrů řeky Ploučnice anebo do oblasti Hradčanských stěn a k jeskyni Psí kostely; nejzajímavější skalní útvary spojuje značená trasa.

Turistická informační centra


Akce

Výstava Leonardo da Vinci

Přijďte se seznámit s tvorbou renesančního génia Leonarda da Vinciho.
Mimoň, Liberecký kraj

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.
Mimoň, Liberecký kraj

Vranovské skály u Ralska

Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.
Mimoň, Liberecký kraj

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.
Mimoň, Liberecký kraj

Cyklostezka Mimoň – Ploužnice

Cyklostezka spojující Mimoň s Ralskem je tři metry široká, dva a půl kilometru dlouhá. Byla postavena roku 2021.
Mimoň, Liberecký kraj

Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou u Mimoně

Vranovské skály jsou pískovcové skalní útvary, které byly prohlášeny za přírodní památku.
Mimoň, Liberecký kraj

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.
Mimoň, Liberecký kraj

Mimoňskými lesy na bruslích: trasa Hradčany – Kuřivody

Pěkná trasa pro inline brusle lesy bývalého vojenského prostoru Ralsko. Tato trasa má kvalitní asfalt bez nerovností, vede lesem s minimálním automobilovým provozem.
Mimoň, Liberecký kraj

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Mimoni

Farní kostel sv. Petra a Pavla, dnešní dominanta města, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu a jáhnům sv. Agapitovi a sv. Jiřímu, jejichž ostatky jsou zde uloženy.
Mimoň, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Zmrzlinárna Ralsko v Mimoni – desítky druhů proslulé čerstvé zmrzliny

Snili jste někdy o mrkvové, makové nebo mateřídouškové zmrzlině? Vezměte vaše chuťové buňky na výlet do Mimoně a potěšte je nevšedním zážitkem. Ve Zmrzlinárně Ralsko se připravují každý den desítky druhů čerstvé zmrzliny klasické i nevšední.
Mimoň, Liberecký kraj

Billiard Burger Bar v Mimoni

Pro někoho je to jen karbanátek v housce, pro některé je to však forma umění. Že hamburger není jenom kupovaná houska a mražený polotovar vám ukáží v Billiard Burger Baru, který se s běžné hospody změnil na burgerové nebíčko.
Mimoň, Liberecký kraj

Spaní pod širým nebem v peřinách

Užijte si spaní pod širákem, ale trochu jinak. Jezdící postel Vám umožní spát jak pod širým nebem, tak pod stříškou a stále Vám dopřeje krásný výhled do krajiny.
Mimoň, Liberecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
S Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant, Na hrady a zámky

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Hrubá Skála, Výlety pro děti

Rodinný výlet do Hamru na Jezeře

Tip Jana Hergeta na rodinný výlet, který vás zavede za objevováním skrytých pokladů Česka a aktivní dovolenou v Hamru na Jezeře.
Výlet do Hamru na Jezeře, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Výšlap na Ještěd s odměnou

Na Ještěd se člověk nemusí vypravit jen v zimě! Přesvědčí vás o tom ve svých osobních tipech na výlety ředitel CzechTourism – Jan Herget.