Mimoň

Město ležící na soutoku Panenského potoka a řeky Ploučnice z velké části obklopuje území bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Rozsáhlé lesy se sice nedají označit za nedotčené, ale přesto tu objevíte spousty zajímavých přírodních zákoutí, skalních útvarů a jeden velice zajímavý hrad.

Co musíte vidět v Mimoni

Zřejmě nejzajímavější památkou Mimoně by byl klasicistní zámek, kdyby ovšem existoval; v roce 1985 byl zbořen a stavební suť posloužila jako základ pod nové autobusové nádraží. Budovu stíhanou požáry a dalšími pohromami dnes připomíná jen prázdné prostranství a zbytky zámeckého parku v centru města. Nejvýznamnějšími památkami města tak je kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží, kaple Božího hrobu, věrná kopie božího hrobu v Jeruzalémě, a Městské muzeum v sousedním bývalém špitále. 
 

Vzhůru na Ralsko!

Mimoní prochází turistická trasa, která vás lipovou alejí dovede do Vranova a dál kolem skalních pískovcových útvarů Vranovských skal s často navštěvovanou Juliinou vyhlídkou až ke zřícenině hradu Ralsko. Není to jednoduchá cesta, hrad leží téměř o 400 metrů výš než Mimoň a okolí, ale odměnou za námahu je fantastická kruhová vyhlídka. Zajímat vás bude i to, že stojíte na jedné z bývalých sopek, že tu sídlili loupeživí rytíři a že už v 16. století majitelé nechali hrad zvolna zpustnout.
 

Výlety na bruslích, po vodě a pěšky do skal

Až do roku 1991 byl v okolí vrchu Ralsko nepřístupný vojenský prostor o celkové rozloze 250 kilometrů2 . Zbylo tu například obří vojenské letiště, které se proměnilo v ráj in-line bruslařů, na bruslích se můžete vydat i z Hradčan do Kuřivod a prohlédnout si tamní kostel sv. Havla s gotickými freskami. Milovníci přírody se mohou vypravit na splutí meandrů řeky Ploučnice anebo do oblasti Hradčanských stěn a k jeskyni Psí kostely; nejzajímavější skalní útvary spojuje značená trasa.

Turistická informační centra


Akce ve městě Mimoň

Krása filmového plakátu

Výstava unikátní sbírky filmových plakátů Lukáše Verfla.
Mimoň, Liberecký kraj

Tour de Ralsko

Tour de Ralsko je cyklistický závod horských kol, určený pro všechny výkonnostní kategorie od trénovaných borců po hobby závodníky. Trať je určená pro všechny typy závodníků. Bikeři si užijí zajímavé výjezdy a technicky hravé sjezdy, "kochající se" účastníci ocení krásnou přírodu.
Mimoň, Liberecký kraj

Aktivity ve městě Mimoň

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.
Mimoň, Liberecký kraj

Vranovské skály u Ralska

Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.
Mimoň, Liberecký kraj

Cyklostezka Mimoň – Ploužnice

Cyklostezka spojující Mimoň s Ralskem je tři metry široká, dva a půl kilometru dlouhá. Byla postavena roku 2021.
Mimoň, Liberecký kraj

Mimoňskými lesy na bruslích: trasa Hradčany – Kuřivody

Pěkná trasa pro inline brusle lesy bývalého vojenského prostoru Ralsko. Tato trasa má kvalitní asfalt bez nerovností, vede lesem s minimálním automobilovým provozem.
Mimoň, Liberecký kraj

Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou u Mimoně

Vranovské skály jsou pískovcové skalní útvary, které byly prohlášeny za přírodní památku.
Mimoň, Liberecký kraj

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.
Mimoň, Liberecký kraj

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.
Mimoň, Liberecký kraj

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Mimoni

Farní kostel sv. Petra a Pavla, dnešní dominanta města, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu a jáhnům sv. Agapitovi a sv. Jiřímu, jejichž ostatky jsou zde uloženy.
Mimoň, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Mimoň

Zmrzlinárna Ralsko v Mimoni – desítky druhů proslulé čerstvé zmrzliny

Snili jste někdy o mrkvové, makové nebo mateřídouškové zmrzlině? Vezměte vaše chuťové buňky na výlet do Mimoně a potěšte je nevšedním zážitkem. Ve Zmrzlinárně Ralsko se připravují každý den desítky druhů čerstvé zmrzliny klasické i nevšední.
Mimoň, Liberecký kraj

Billiard Burger Bar v Mimoni

Pro někoho je to jen karbanátek v housce, pro některé je to však forma umění. Že hamburger není jenom kupovaná houska a mražený polotovar vám ukáží v Billiard Burger Baru, který se s běžné hospody změnil na burgerové nebíčko.
Mimoň, Liberecký kraj

Spaní pod širým nebem v peřinách

Užijte si spaní pod širákem, ale trochu jinak. Jezdící postel Vám umožní spát jak pod širým nebem, tak pod stříškou a stále Vám dopřeje krásný výhled do krajiny.
Mimoň, Liberecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Máchův kraj


Výlet podle filmu Hastrman

Křehký kamenný můstek, vodopád a podivné sochy, zřícenina středověkého hradu a romantického letohrádku, překrásná lipová alej a spousty dalších překvapení: to všechno nabízí mystická krajina pod horou Vlhošť, jen pár kilometrů od Máchova jezera. Vydejte se sem pěšky nebo na kole za tajemným Hastrmanem.

Do pekelné díry a za Čapskou palicí do Máchova kraje

Málokterý hrad je opředený tolika tajmstvími jako hrad Houska. Vypráví se, že má být jakýmsi "špuntem" nad branou pekelnou. Máchův kraj je vůbec opředený mnoha legendami. Vydejte se s námi pověstem vstříc.
Tajemná Houska a Čapská palice, Výlety pro děti

Hrad Šípkové Růženky najdete na severu v Grabštejně

Grabštejn kdysi střežil místo, kde se stýkají hranice tří států, České republiky, Německa a Polska. V nedávné minulosti jej potkal osud zámku Šípkové Růženky a téměř zarostl křovinami. Do původní krásy však nerozkvetl po jediném polibku, ale díky tvrdé práci restaurátorů.
Grabštejn, Na hrady a zámky

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Jako cizokrajný exotický pták mezi ochočenými druhy se mezi rody Rohanů, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré či Mensdorff-Pouilly vyjímá jméno Napoleona II. alias vévody Zákupského.
výlet na zákupy, Na hrady a zámky