Adršpach

Mnohem větší pozornost než samotná obec Adršpach přitahuje známé skalní město, zříceniny hradu Adršpach, Křížový vrch a rozvaliny poutního kostela na Kopečku. Poblíž objevíte také prameny řeky Metuje, i když současný hlavní pramen leží ve skalním městě, stranou veřejně přístupných cest.

Co musíte vidět ve skalním městě

Adršpach, labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje, je největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě. Každý výraznější útvar má své jméno; mezi nejznámější patří Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících, zejména vysoko položené jezírko, kde se od jara do podzimu probíhají vyhlídkové jízdy na pramicích. Další vodní plochupůjčovnou loděk najdete u vstupu do skal.
 

Koho byste měli znát prvních turistických průvodců

Další skalní města objevíte na blízké stolové hoře Ostaš, kde vás značené cesty provedou Dolním a Horním labyrintem přes Kočičí skály s Kočičím hradem a Výří bránu až ke Krtičkově vyhlídce. Ta nese jméno Antonína Krtičky (1879–1952), knihaře, knihkupce, spisovatele a sběratele regionálních pověstí z Police nad Metují, který se zasloužil o propagaci skalních měst jako nikdo jiný. Psal průvodce, vyhledával a označoval nové turistické cesty a byl neúnavným průvodcem mnoha výprav do skal.
 

Cestovatelská potěšení nejen ve skalních městech Adru

Skalními městy nabídka Adršpachu nekončí. S dětmi se vypravte do Police nad Metují, kde objevíte Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum papírových modelů; v obou expozicích jsou k dispozici tvůrčí dílny, kde děti mohou montovat a slepovat vlastní projekty. V zimě zamiřte na upravenou sjezdovku ve Ski areálu Kamenec u Teplic nad Metují.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Zažijte magický Adršpach - letní procházky skalami časně ráno
25. červen 2019 10:00

Zažijte magický Adršpach - letní procházky skalami časně ráno

Adršpach
Adršpašské skály nabízí návštěvníkům pohled na unikátní útvary. Jako první vítá Strážce skal, za ním Džbán, jehož ouško má tvar delfína, a Cukrová homole. Nepřehlédnete ani krásné varhany, Gotickou branku a Sloní náměstí nedaleko Krakonošovy ložnice a Čertova mostu. Neodmyslitelně do skalního města patří Starosta se Starostovou. Celý prohlídkový okruh uzavírá skalní ozvěna, která se sedminásobně vrací od stěny křížového vrchu. Mnohé turisty také láká tajuplné jezírko, po kterém mohou plout na pramicích. Novinkou roku 2019 je jejich návštěva v časných ranních nebo podvečerních hodinách s průvodcem.
5.7.
30.8.
Na zámek Adršpach s Janem Žižkou

Na zámek Adršpach s Janem Žižkou

Adršpach, Královéhradecko

Ubytování a restaurace

Adršpašské skály na koni

Adršpašské skály na koni

Adršpach, Královéhradecko
Chalupa Adršpach

Chalupa Adršpach

Adršpach, Královéhradecko