Slup

Malebnou obec na Znojemsku proslavilo hlavně skvělé víno a zajímavá technická památka, renesanční vodní mlýn, otevřený od dubna do října. Obcí a jejím okolím procházejí dvě cyklotrasy, výlet navíc můžete spojit s návštěvou Rakouska: k sousedům je to ze Slupi opravdu jen kousek.

Kostel, mlýn a chleba

Jen pár desítek metrů dělí dvě zajímavé památky: barokní kostel Jména Panny Marie a renesanční vodní mlýn, o který pečuje Technické muzeumBrně. Uvnitř si prohlédnete expozici vývoje mlynářství, oceněnou prvním místem v soutěži Gloria musaealis, a hlavně výrobní prostory, kde názorně poznáte celý proces mletí obilí. Ve mlýně a jeho okolí se každoročně na přelomu srpna a září pořádají Slavnosti chleba, spojené s jarmarkem, předváděním řemesel, výstavou historické zemědělské techniky a jízdami historických autobusů.
 

Historické vodní dílo

Technickou památkou není jen samotný vodní mlýn, ale také Mlýnská strouha, na které mlýn leží a jejíž voda pohání mlýnská kola. Jedna z nejstarších vodních staveb na Moravě měla podobnou funkci a význam jako Zlatá stoka na Třeboňsku: na Znojemsku přiváděla vodu nejen do mlýnů, ale i do soustavy rybníků u Jaroslavic a dalších rybníků v okolí. Nejstarší část existovala už na začátku 14. století, později byl náhon prodloužen a v 19. století dosáhl až k rakouskému Laa an der Thaya. Dnes měří přes 30 kilometrů.
 

Spaní jako u prababičky

Rádi byste se vrátili do časů našich prababiček a naplno si užili dávno zaniklou atmosféru? Nabídne vám ji penzion Za mlýnem v historické, více než dvě stě let staré zemědělské usedlosti. Při červnovém Dni pevnostních muzeí, v září při Slavnostech chleba a dalších příležitostech bývá otevřené Muzeum Československého opevnění 1938 v řopíku, uvedeném do původní podoby z roku 1938. K výletům na kole i pěšky láká nedaleký romantický hrádek Lampelberg, stojící mezi vinicemi. Naučná vinařská stezka odtud vede přes Šatov až k proslulé vinici Šobes, ležící v národním parku Podyjí.

Aktuality z města

1. září 2021 7:00

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

Slup
První zářijovou sobotu 4. 9. 2021 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.
3.9.
Slavnosti chleba ve Slupi 2022

Slavnosti chleba ve Slupi 2022

Slup, Jižní Morava