Bítov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Bítov

Romantický hrad a zalesněné stráně nad Vranovskou přehradou, v jedné ze zátok kemp a báječné koupání s travnatými i písčitými plážemi, spousty lesních stezek se studánkami a odpočívadly a navíc ještě rozhlednu a dvě pohádkové sochy krkavců, to všechno objevíte v jihomoravském Bítově.

Co musíte vidět v Bítově

Na náměstí vesnice nad Vranovskou přehradou stojí kostel sv. Václava, kousek od něj můžete navštívit muzeum veteránů. Z Bítova pěšky snadno dojdete na stejnojmenný hrad i ke zřícenině hradu Cornštejn, na obec i její okolí se můžete podívat z rozhledny Rumburak. Pod ní stojí penzion s restaurací a také dvě obří sochy krkavců od Michala Olšiaka. Vyhlídkové místo Hvězdička s krásným výhledem na bítovskou zátoku proslavil poštmistr Vladimír Kundrát, který odtud troubí večerky pro hosty kempu.
 

Stará vesnice na dně Vranovské přehrady

Když je suché léto a hladina Vranovské přehrady klesne o několik metrů, v malebném údolí pod hradem se znovu a znovu objevují základy starého Bítova – vesnice, která stávala na soutoku Želetavky a Dyje a byla zatopena kvůli stavbě přehrady. O pár kilometrů dál na kopci nad řekou tehdy vyrostl nový Bítov, první od základu nově vybudovaná obec v bývalém Československu. Lidé se do ní začali stěhovat začátkem roku 1933, roku 1935 na sv. Václava byl slavnostně vysvěcen nový kostel.
 

Hrady a zámky, výletní plavby a procházky za romantikou

Hrady Cornštejn a Bítov máte doslova pár kroků, ale tím nabídka zajímavostí kolem Vranovské přehrady nekončí. Výletní lodí se můžete přepravit k přehradní hrázi a navštívit městečko Vranov nad Dyjí se stejnojmenným barokním zámkem. Více než by se zdálo slibují procházky do přírodní rezervace Růžový vrch, k přírodní památce U Doutné skály a do okolních lesů, v nichž kdysi bítovské panstvo nechalo zřídit řadu drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje.

Aktuality z města

11. květen 2021 12:00

O víkendu se otevře hrad Cornštejn

Bítov
Od soboty 15. května 2021 se opět otevírá hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou. Letos bude zřícenina lákat hned na několik novinek týkající se nejen prohlídek a akcí, ale i zlepšení komfortu pro personál a návštěvníky. Čekají vás speciální prodloužené prohlídky i dobrodružná hra.