!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Bítov
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Bítov

Romantický hrad a zalesněné stráně nad Vranovskou přehradou, v jedné ze zátok kemp a báječné koupání s travnatými i písčitými plážemi, spousty lesních stezek se studánkami a odpočívadly a navíc ještě rozhlednu a dvě pohádkové sochy krkavců, to všechno objevíte v jihomoravském Bítově.

Co musíte vidět v Bítově

Na náměstí vesnice nad Vranovskou přehradou stojí kostel sv. Václava, kousek od něj můžete navštívit muzeum veteránů. Z Bítova pěšky snadno dojdete na stejnojmenný hrad i ke zřícenině hradu Cornštejn, na obec i její okolí se můžete podívat z rozhledny Rumburak. Pod ní stojí penzion s restaurací a také dvě obří sochy krkavců od Michala Olšiaka. Vyhlídkové místo Hvězdička s krásným výhledem na bítovskou zátoku proslavil poštmistr Vladimír Kundrát, který odtud troubí večerky pro hosty kempu.
 

Stará vesnice na dně Vranovské přehrady

Když je suché léto a hladina Vranovské přehrady klesne o několik metrů, v malebném údolí pod hradem se znovu a znovu objevují základy starého Bítova – vesnice, která stávala na soutoku Želetavky a Dyje a byla zatopena kvůli stavbě přehrady. O pár kilometrů dál na kopci nad řekou tehdy vyrostl nový Bítov, první od základu nově vybudovaná obec v bývalém Československu. Lidé se do ní začali stěhovat začátkem roku 1933, roku 1935 na sv. Václava byl slavnostně vysvěcen nový kostel.
 

Hrady a zámky, výletní plavby a procházky za romantikou

Hrady Cornštejn a Bítov máte doslova pár kroků, ale tím nabídka zajímavostí kolem Vranovské přehrady nekončí. Výletní lodí se můžete přepravit k přehradní hrázi a navštívit městečko Vranov nad Dyjí se stejnojmenným barokním zámkem. Více než by se zdálo slibují procházky do přírodní rezervace Růžový vrch, k přírodní památce U Doutné skály a do okolních lesů, v nichž kdysi bítovské panstvo nechalo zřídit řadu drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje.
Celý popis

Aktuality z města

Ochutnejte vánoční pochoutky a kastelánské klobásky na hradě Bítov
5. prosinec 2019 11:00

Ochutnejte vánoční pochoutky a kastelánské klobásky na hradě Bítov

Bítov
O adventním víkendu 7. a 8. prosince 2019 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc paní kastelánka přichystala speciální klobásky, dobroty z komína i vynikající buchty.