Bítov, Kudyznudy
"> Bítov, Kudyznudy "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Bítov

Romantický hrad a zalesněné stráně nad Vranovskou přehradou, v jedné ze zátok kemp a báječné koupání s travnatými i písčitými plážemi, spousty lesních stezek se studánkami a odpočívadly a navíc ještě rozhlednu a dvě pohádkové sochy krkavců, to všechno objevíte v jihomoravském Bítově.

Co musíte vidět v Bítově

Na náměstí vesnice nad Vranovskou přehradou stojí kostel sv. Václava, kousek od něj můžete navštívit muzeum veteránů. Z Bítova pěšky snadno dojdete na stejnojmenný hrad i ke zřícenině hradu Cornštejn, na obec i její okolí se můžete podívat z rozhledny Rumburak. Pod ní stojí penzion s restaurací a také dvě obří sochy krkavců od Michala Olšiaka. Vyhlídkové místo Hvězdička s krásným výhledem na bítovskou zátoku proslavil poštmistr Vladimír Kundrát, který odtud troubí večerky pro hosty kempu.
 

Stará vesnice na dně Vranovské přehrady

Když je suché léto a hladina Vranovské přehrady klesne o několik metrů, v malebném údolí pod hradem se znovu a znovu objevují základy starého Bítova – vesnice, která stávala na soutoku Želetavky a Dyje a byla zatopena kvůli stavbě přehrady. O pár kilometrů dál na kopci nad řekou tehdy vyrostl nový Bítov, první od základu nově vybudovaná obec v bývalém Československu. Lidé se do ní začali stěhovat začátkem roku 1933, roku 1935 na sv. Václava byl slavnostně vysvěcen nový kostel.
 

Hrady a zámky, výletní plavby a procházky za romantikou

Hrady Cornštejn a Bítov máte doslova pár kroků, ale tím nabídka zajímavostí kolem Vranovské přehrady nekončí. Výletní lodí se můžete přepravit k přehradní hrázi a navštívit městečko Vranov nad Dyjí se stejnojmenným barokním zámkem. Více než by se zdálo slibují procházky do přírodní rezervace Růžový vrch, k přírodní památce U Doutné skály a do okolních lesů, v nichž kdysi bítovské panstvo nechalo zřídit řadu drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje.