Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Ždánice

Ždánice

Ždánice leží ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa; ze severu sem zasahují lesy, z jihu louky, sady a vinohrady. Milovníky kuriozit láká Vrbasovo muzeum, můžete se projít po motýlí naučné stezce a prohlédnout si vilu s prvky historicismu a modernismu, navrženou architektem Leopoldem Bauerem.

Ždánice krok za krokem

V přízemí renesančního zámku sídlí už několik desítek let Vrbasovo muzeum, založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem. Muzeum využívá také blízkou Seidlovu vilu, postavenou dle projektu Leopolda Bauera, v obou místech je k vidění řada velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů. K procházkám láká zámecký park se vzácnými dřevinami a stoletým psím hřbitovem, v centru městečka stojí raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Sbírka kuriozit Jakuba Vrbase

Jedenáct místností a přibližně 6 000 sbírkových předmětů, z nichž je většina vystavena, to je nabídka Vrbasova muzea. Co tu uvidíte? Kromě nábytku, soch, obrazů a keramiky místních rodáků například soubor pohyblivých modelů vodních a větrných mlýnů, funkční hodinový stroj z věže místního kostela, dřevěné hračky, památky na slavného generála Laudona, sbírku velikonočních kraslic anebo část kmene z Napoleonovy lípy od Spáleného mlýna, u které bylo po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Napoleonem a Františkem I.
 

Kolem Ždánic pěšky i na běžkách

Přírodní park Ždánický les není tak známý jako blízké Chřiby, ale hlubokými listnatými lesy je hodně připomíná. Seznámit se s ním můžete díky několika naučným stezkám, z nichž nejzajímavější je Motýlí ráj. Trasa vás provede údolím Šraňky a Habrůvky, kde žije několik desítek druhů našich denních motýlů. Zastavit se můžete také v hvězdárně, kterou vybudovali místní nadšenci, a pokud sem přijedete v zimě a budete mít štěstí na dostatek sněhu, můžete se po okolí projet na běžkách.

Turistická informační centra


Akce

8.5.
31.8.
Retrosbírky

Retrosbírky

Ždánice, Jihomoravský kraj
Přírodní park Ždánický les

Přírodní park Ždánický les

Ždánice, Jihomoravský kraj
Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Ždánice, Jihomoravský kraj
Naučná stezka Ždánickým lesem

Naučná stezka Ždánickým lesem

Ždánice, Jihomoravský kraj
Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích

Ždánice, Jihomoravský kraj