Ždánice

Ždánice leží ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa; ze severu sem zasahují lesy, z jihu louky, sady a vinohrady. Milovníky kuriozit láká Vrbasovo muzeum, můžete se projít po motýlí naučné stezce a prohlédnout si vilu s prvky historicismu a modernismu, navrženou architektem Leopoldem Bauerem.

Ždánice krok za krokem

V přízemí renesančního zámku sídlí už několik desítek let Vrbasovo muzeum, založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem. Muzeum využívá také blízkou Seidlovu vilu, postavenou dle projektu Leopolda Bauera, v obou místech je k vidění řada velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů. K procházkám láká zámecký park se vzácnými dřevinami a stoletým psím hřbitovem, v centru městečka stojí raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Sbírka kuriozit Jakuba Vrbase

Jedenáct místností a přibližně 6 000 sbírkových předmětů, z nichž je většina vystavena, to je nabídka Vrbasova muzea. Co tu uvidíte? Kromě nábytku, soch, obrazů a keramiky místních rodáků například soubor pohyblivých modelů vodních a větrných mlýnů, funkční hodinový stroj z věže místního kostela, dřevěné hračky, památky na slavného generála Laudona, sbírku velikonočních kraslic anebo část kmene z Napoleonovy lípy od Spáleného mlýna, u které bylo po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Napoleonem a Františkem I.
 

Kolem Ždánic pěšky i na běžkách

Přírodní park Ždánický les není tak známý jako blízké Chřiby, ale hlubokými listnatými lesy je hodně připomíná. Seznámit se s ním můžete díky několika naučným stezkám, z nichž nejzajímavější je Motýlí ráj. Trasa vás provede údolím Šraňky a Habrůvky, kde žije několik desítek druhů našich denních motýlů. Zastavit se můžete také v hvězdárně, kterou vybudovali místní nadšenci, a pokud sem přijedete v zimě a budete mít štěstí na dostatek sněhu, můžete se po okolí projet na běžkách.

Turistická informační centra