Úvod > Kam pojedete? > Jižní Morava > Slovácko (JM) > Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Velká nad Veličkou: obec v Bílých Karpatech

Když se vydáte z Veselí nad Moravou směrem na Slovensko, nejkratší cesta vede právě přes Velkou nad Veličkou. Rozkládá se v severní části chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, okolní svahy pokrývají vinohrady, ovocné sady a horské louky. Dominantou obce je kostel sv. Máří Magdalény s kněžištěm z první poloviny 14. století, opevněný hradební zdí, zajímavostí pak je židovský hřbitov z konce 19. století, ležící naproti obecnímu hřbitovu.
 

Folklorní slavnosti, řemesla a dobroty

Velká nad Veličkou je největší obcí Horňácka, které se podobně jako Moravské Kopanice a Dolňácko řadí mezi podoblasti Slovácka. Zdejší nářečí, kroje, lidové umění a řemesla nejlépe poznáte každoročně v červenci, kde se konají Horňácké slavnosti. Folklorní festival nabízí přehlídku autentického folkloru celého Horňácka, jarmark tradičních řemesel, košty klobásek, kyselého zelí, slivovice a dalších regionálních pochoutek. Odlišnosti jednotlivých slováckých oblastí a jejich lidové stavitelství mapuje Skanzen – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Strážnici.
 

Přes hory do větrného mlýna a na farmu

Chcete poznat Bílé Karpaty a jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu? U nádraží ve Velké nad Veličkou začíná naučná stezka, která vede přes řadu zajímavých míst i zachovalým bukovým pralesem až na nejvyšší bod pohoří. V blízkém Kuželově si prohlédnete větrný mlýn s expozicí horňáckého bydlení, který jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V Hrubé Vrbce zve k návštěvě ekologicky hospodařící Horňácká farma, kde si zblízka si prohlédnete, pohladíte nebo nakrmíte koně, ovce, kozy, prasata, oslíky a další zvířata.
 
Celý popis

Aktivity

Kostel sv. Máří Magdalény ve Velké nad Veličkou

Kostel sv. Máří Magdalény ve Velké nad Veličkou

Velká nad Veličkou, Jižní Morava
Velká Javořina - nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina - nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká nad Veličkou, Jižní Morava
Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou

Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou

Velká nad Veličkou, Jižní Morava