Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Velká nad Veličkou: obec v Bílých Karpatech

Když se vydáte z Veselí nad Moravou směrem na Slovensko, nejkratší cesta vede právě přes Velkou nad Veličkou. Rozkládá se v severní části chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, okolní svahy pokrývají vinohrady, ovocné sady a horské louky. Dominantou obce je kostel sv. Máří Magdalény s kněžištěm z první poloviny 14. století, opevněný hradební zdí, zajímavostí pak je židovský hřbitov z konce 19. století, ležící naproti obecnímu hřbitovu.
 

Folklorní slavnosti, řemesla a dobroty

Velká nad Veličkou je největší obcí Horňácka, které se podobně jako Moravské Kopanice a Dolňácko řadí mezi podoblasti Slovácka. Zdejší nářečí, kroje, lidové umění a řemesla nejlépe poznáte každoročně v červenci, kde se konají Horňácké slavnosti. Folklorní festival nabízí přehlídku autentického folkloru celého Horňácka, jarmark tradičních řemesel, košty klobásek, kyselého zelí, slivovice a dalších regionálních pochoutek. Odlišnosti jednotlivých slováckých oblastí a jejich lidové stavitelství mapuje Skanzen – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Strážnici.
 

Přes hory do větrného mlýna a na farmu

Chcete poznat Bílé Karpaty a jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu? U nádraží ve Velké nad Veličkou začíná naučná stezka, která vede přes řadu zajímavých míst i zachovalým bukovým pralesem až na nejvyšší bod pohoří. V blízkém Kuželově si prohlédnete větrný mlýn s expozicí horňáckého bydlení, který jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V Hrubé Vrbce zve k návštěvě ekologicky hospodařící Horňácká farma, kde si zblízka si prohlédnete, pohladíte nebo nakrmíte koně, ovce, kozy, prasata, oslíky a další zvířata.

Aktivity

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Máří Magdalény ve Velké nad Veličkou

Kostel sv. Máří Magdalény ve Velké nad Veličkou

Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj
Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou

Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou

Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj