Mutěnice

Mutěnice jsou největší vinařskou obcí na Slovácku s bohatými folklorními tradicemi. Raritou je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy s tradičními malovanými slováckými ornamenty či škrabanými sgrafity. Během roku se ve zdejších sklepních uličkách pořádá řada vinařských akcí.

Mutěnice, Kateřina a Masaryk

První písemná zmínka o Mutěnicích se váže se k roku 1367, kdy obec patřila řádu Johanitů se sídlem ve Strakonicích. V obci a jejím okolí najdete řadu starých i novějších kaplí a kapliček, nejvýznamnější památkou je barokní kostel sv. Kateřiny. Poblíž stával domek zvaný Drábovna, kde v letech 1852 až 1853 žil se svými rodiči Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937), budoucí první prezident samostatného Československa.
 

Búdy: vinařská vesnička jen z vinných sklepů

Pitoreskní sklepní vesnička s několika penziony, vinárnami a hospůdkami začala vznikat na počátku 18. století pod Zárybnickými vinohrady. Vinné sklepy zvané búdy spořádaně vyrůstaly v rovnoběžných řadách nad sebou a postupně splynuly s běžnou vesnickou zástavbou. Dnes tu ulice mají svá jména a čísla, na průčelí budov objevíte vedle klasických slováckých ozdob i ornamenty na červenohnědém podkladu, které do omítky vyškrábal místní lidový umělec Ján Lacko.
 

Do Mutěnic za vínem

Jako každá větší vinařská obec na jižní Moravě i Mutěnice žijí vínem a během roku se tu koná řada vinařských a folklorních slavností, například Den otevřených vinných sklepů, Vinařské dny spojené s obřadem „zarážání hory“ nebo pochod slováckými vinohrady. Obcí prochází jedna z Moravských vinařských stezek, v krajině plné vinic a sadů mezi Čejkovicemi a Starým Poddvorovem stojí pěkný starý větrný mlýn, kde se v letních měsících můžete zastavit na prohlídku interiérů.
 
Celý popis

Aktuality z města

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách
12. duben 2019 8:00

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Mutěnice
Jedenáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 13. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více jak třiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!

Aktivity

Rozhledna Vyšicko u Mutěnic

Rozhledna Vyšicko u Mutěnic

Mutěnice, Jižní Morava
Kostel sv. Kateřiny v Mutěnicích

Kostel sv. Kateřiny v Mutěnicích

Mutěnice, Jižní Morava